W dniach 6-8 września odbywa się w Karpaczu XXXI Forum Ekonomiczne. Wydarzeniu towarzyszy hasło przewodnie „Europa w obliczu nowych wyzwań”. W trzydniowych dyskusjach udział biorą polscy i zagraniczni politycy, eksperci oraz naukowcy reprezentujący w szczególności kraje Europy Środkowo-Wschodniej. Jednym z uczestników konferencji jest dr hab. prof. UAM Michał A. Michalski, prezes Fundacji Instytut Wiedzy o Rodzinie i Społeczeństwie.
 

Panel o polskiej polityce społecznej wobec rodziny

Wśród ponad 500 tematów spotkań i wystąpień dotyczących bezpieczeństwa, zdrowia, ekonomii, turystyki, zagrożeń i współpracy międzynarodowej, nie zabrakło też tematyki społecznej i gospodarczej w kontekście funkcjonowania rodzin.
 
450 KADR Michalski 2022 06 22 15
 
Dr hab. prof. UAM Michał A. Michalski będzie moderatorem dyskusji „Polityka społeczna w dobie inflacji. Czy opłaca nam się inwestować w rodzinę?”, która odbędzie się w czwartek, 8 września, godz. 11.10-12.25 w ramach Forum Innowacji.
 
450 KADR Malag 2022 06 22 25
 
Paneliści, wśród których znajdą się Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej, Daria Marczak, pierwszy zastępca ministra polityki socjalnej Ukrainy, Gertruda Uścińska, prezes ZUS oraz Vincenzo Bassi, przewodniczący Europejskiej Federacji Stowarzyszeń Rodzin Katolickich we Włoszech, wypowiedzą się m.in. na temat realizacji polityki społecznej w dobie inflacji, celowości dokonywania inwestycji w rodziny, zależności transferów finansowych w ramach programów społecznych i inflacji czy sytemu świadczeń emerytalno-rentowych.
 
Prof. Michał A. Michalski jest naukowcem zajmującym się zagadnieniami związków ekonomii i rodziny.
 
Innym tematem związanym z rodziną, który pojawił się w programie Forum Ekonomicznego w Karpaczu jest problem rozwoju firm rodzinnych.
 

Goście i tematy Forum

 
450 KADR haslo 2022 09 07 5
 
Wśród zaproszonych na Forum gości znajdują się przedstawiciele ministerstw, z premierem rządu i wicepremierami na czele, posłowie, samorządowcy, liderzy gospodarczy, naukowcy, przedstawiciele mediów.
 
Część tematów koncentruje się wokół zagadnień związanych z rosyjską agresją na Ukrainę. Dotyczą one głównie spraw energii, żywności, bezpieczeństwa, zbrojeń i wszelkich zjawisk politycznych, gospodarczych i społecznych, które towarzyszą tej wojnie.
 
W czasie Forum odbywa się także wiele wydarzeń kulturalnych – spotkania z twórcami, prezentacje utworów, wystawy.
 

Uczestnicy Forum z wielu stron świata

Jako że Forum ma charakter międzynarodowy (w jego ramach odbywa się konferencja „Europa Karpat”), uczestniczą w nim m.in. goście z Austrii, Chorwacji, Czech, Francji, Niemiec, Szwecji, Ukrainy, USA, Włoch i in.
 

Raport o stanie gospodarki

Najpoważniejszym opracowaniem, które zostało przedstawione podczas Forum jest „Raport SGH i Forum Ekonomicznego” o stanie gospodarki Polski i krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Opisuje on bieżące trendy i zjawiska społeczno-gospodarcze, dając liderom podstawy do podejmowania efektywniejszych decyzji.
 
870 KADR logo FE 2022 09 07 7
 
Forum Ekonomiczne to coroczne międzynarodowe spotkanie przedstawicieli kręgów gospodarczych i politycznych regionu Europy Środkowo-Wschodniej odbywające się od 1992 r. w pierwszej połowie września.
 
Organizatorem Forum Ekonomicznego w Karpaczu jest Fundacja Instytut Studiów Wschodnich. Współorganizatorem jest Kancelaria Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej.
 
Pełna informacja o wydarzeniu znajduje się TUTAJ.
 
oprac.: wit
źródło: forum-ekonomiczne.pl, pl.wikipedia.org
zdjęcia: forum-ekonomiczne.pl, Kongres 590