Pomagają rodzicom i innym dorosłym zrozumieć świat nastolatków, w którym zatarły się granice między tym co wirtualne, a tym co namacalne. Poznańska Fundacja Edukacji Zdrowotnej i Psychoterapii.

Jak sygnalizuje Fundacja w materiałach źródłowych, dramatycznie pogarsza się zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży, a aż 43% młodych w Polsce miewa myśli samobójcze (raport „Etat w sieci 2.0”).

– Walczymy o każdego młodego człowieka, jego rozwój, szczęście, dobre relacje szczególnie w kontekście zaawansowanych technologii, nadmiaru ekranów i prób ucieczki od problemów w zachowania ryzykowne, a coraz częściej w uzależnienia – tłumaczy Bogna Białecka, szefowa Fundacji. – Angażujemy rodziców w życie ich dzieci, bo wierzymy, że tata i mama są najlepszymi przewodnikami i autorytetami dla dziecka. Wspieramy nauczycieli w realizowanej przez nich roli wychowawcy, opiekuna, często osoby, do której młodzi jako pierwszej zwracają się o pomoc.

Cele Fundacji

Czym Fundacja się zajmuje? W rubryce „cele statutowe” widnieje promowanie działań́ profilaktycznych w zakresie zdrowia psychicznego, zwłaszcza w rodzinach i wśród młodzieży; edukacja rodziców i młodzieży w zakresie profilaktyki zdrowia psychicznego; promowanie działań́ i postaw prozdrowotnych; działania i świadczenia interwencyjne psychologiczne i psychospołeczne, w tym na rzecz pomocy ofiarom przemocy, osobom uzależnionym, doświadczającym problemów emocjonalnych, relacyjnych, zaburzeń rozwoju psychoseksualnego; psychoedukacja; współpraca ze środowiskami i grupami zawodowymi o podobnych celach i zakresie działania czy działalność na rzecz rozwoju psychologii teoretycznej i stosowanej, a w szczególności poznawanie i rozwijanie metod pracy psychoterapeutycznej i poradnianej.

Warsztaty, konferencje, portale

Fundacja – jak czytamy na stronie edukacja-zdrowotna.pl – realizuje swoje zadania statutowe przede wszystkim przez organizowanie spotkań, szkoleń, warsztatów, treningów, oraz konferencji związanych z psychoterapią, profilaktyką zdrowia psychicznego a także edukacją zdrowotną.

– Ponadto poprzez: wspieranie działalności wydawniczej i popularyzatorskiej; prowadzenie spotkań i odczytów w zakresie profilaktyki zdrowia psychicznego; prowadzenie i wspieranie badań w dziedzinie psychoterapii i profilaktyki zdrowia psychicznego i prowadzenie stron internetowych (edukacja-zdrowotna.pl, rodzice.co, pytam.edu.pl, zatroskani.pl, etatwsieci.pl).

– Prowadzimy warsztaty dla młodzieży, rodziców i wychowawców – precyzuje Bogna Białecka, szefowa Fundacji. – Przygotowujemy konspekty lekcji wychowawczych. Organizujemy konferencje. Ważnym medium kontaktu z młodzieżą jest portal pytam.edu.pl, na którym odpowiadamy na ważne dla nich pytania. Pomagamy rodzicom i innym dorosłym zrozumieć świat nastolatków, w którym zatarły się granice między tym co wirtualne, a tym co namacalne. Dlatego prowadzimy portal rodzice.co. Pomagamy osobom uzależnionym od pornografii, prowadząc portal chceprzestac.pl – wylicza.

Ekipa Fundacji

Fundacja zarządzana jest przez dwoje psychologów. Tworzą go wspomniana wcześniej Bogna Białecka – psycholog, autorka szeregu poradników dotyczących wychowania i relacji oraz Aleksandra Maria Gil – certyfikowany trener profilaktyki zdrowia psychicznego.

Z Fundacją współpracuje liczne grono ekspertów: dr Marek Miotk – psycholog, psychoterapeuta, teolog, członek Stowarzyszenia Psychologów Chrześcijańskich w Poznaniu; Dawid Radomski – life&NGO coach, moderator procesów kreatywnych, trener profilaktyki zdrowia psychicznego, członek Rady Ekspertów przy Rzeczniku Praw Dziecka; Magdalena Ossowska – psycholog, psychotraumatolog, terapeuta EMDR; dr Jolanta Próchniewicz – psycholog czy dr Dobrochna Bartkowska-Nowak – doktor psychologii w zakresie psychologii poznawczej, wieloletni pracownik Instytutu Psychologii UAM, wykładowca Politechniki Poznańskiej, Uniwersytetu Humanistycznego SWPS, Wyższej Szkoły Bankowej i innych poznańskich wyższych uczelni.

Dołącz do nich!

– Chodź z nami, czyń dobro! – apeluje zarząd poznańskiej Fundacji. Aby czynić wspomniane dobro, można  np. zostać wolontariuszem i pomagać tej organizacji w działaniach – jako redaktor portali, reżyser, lektor lub aktor filmów edukacyjnych czy tester gier. Można także zostać trenerem Fundacji po przejściu procesu certyfikacji.

Oczywiście można także wesprzeć ją finansowo. – Twoje 10 zł miesięcznie to pokrycie kosztu druku jednego zestawu materiałów na „Prawo jazdy smartforem”. Twoje 50 zł miesięcznie to pokrycie kosztu dojazdu jednego z naszych trenerów do szkoły Twojego dziecka. Twoje 100 zł miesięcznie to kolejny konspekt lekcji lub konsultacja eksperta w ramach walki z uzależnieniami. Twoje 1000 zł miesięcznie to pokrycie kosztów obsługi informatycznej i czynszu – apeluje zarząd Fundacji.

Dane teleadresowe:
Fundacja Edukacji Zdrowotnej i Psychoterapii
ul. Konarskiego 6/8, 61-114 Poznań
NIP: 7822528400
KRS: 0000386395

Kontakt:
+48 511 514 224 w godzinach 10.00-15.00
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dane do przelewu tradycyjnego:
nr konta: 38 1090 1476 0000 0001 1625 0228 (z dopiskiem „na działania statutowe Fundacji”).

oprac. kjp na podstawie: edukacja-zdrowotna.pl
zdjęcie ilustracyjne: edukacja-zdrowotna.pl

nasza misja