AKTYWNI DLA RODZINY - czyli od Pana Terapeuty do festiwalu w Kudowie Zdroju

spotanie z Arturem BarcisiemFestiwal Kultury i Piosenki Polsko-Czeskiej CZ-PL im. Pawła Królikowskiego, Otwarte Mistrzostwa Polski Kobiet i Mężczyzn na PGE Narodowym czy Mazovia Track Cup, to tylko niektóre z przedsięwzięć realizowanych przez warszawską Fundację Action Life.
Fundacja Action Life rozpoczęła swą działalność w 2014 roku. Od początku istnienia – jak opowiada nam jej prezes Jakub Nowak – koncentruje się działaniach związanych z kilkoma blokami tematycznymi.
 
Zdrowie i profilaktyka
Fundacja stawia na organizację i wsparcie organizacyjne wydarzeń mających na celu poprawę jakości życia w Polsce. Jednym z nich były organizowane w całym kraju warsztaty związane z tematyką zdrowia prokreacyjnego, a koncentrujące się na problemie niepłodności.
Projekt „Profilaktyka przemocy, przestępczości i uzależnień” skierowany był natomiast do młodzieży, a z jego warsztatowych działań skorzystało już ponad 8000 młodych ludzi. Jednym z jego stałych elementów jest przedsięwzięcie „Pan Terapeuta”, w ramach którego skorzystać można z porad pedagoga pracującego z trudną młodzieżą, rodzicami i kadrą pedagogiczną.
 
W Kudowie Zdroju
To właśnie Fundacja Action Life jest organizatorem odbywającego się cyklicznie w Kudowie Zdroju Festiwalu Kultury i Piosenki Polsko-Czeskiej CZ-PL im. Pawła Królikowskiego. Wydarzenie kierowane jest nie tylko do mieszkańców Kudowy, ale też do turystów licznie odwiedzających ją latem oraz sąsiadujący z nią równie malowniczy Náchod. A także oczywiście do twórców, profesjonalistów, amatorów, ważnych, znanych i uznanych twórców polskich i czeskich, zawodowych i z ruchów amatorskich.
Festival cieszy się wysoką rangą także poprzez udział znakomitych, artystów i gwiazd o międzynarodowej sławie, jak np. Helena Vondraćkowa, Ewa Farna i Marek Piekarczyk – wylicza Jakub Nowak, podkreślając, że w tym roku mieliśmy już jego 6. edycję.
Twórca idei integracji europejskiej – Jean Monnet stwierdził, że gdyby miał konstruować Unię od nowa, zacząłby od kultury. Podążając za tą myślą tworzymy miejsce który ma zbliżające Polaków i Czechów. To nie tylko święto piosenki, lecz także spotkanie ze sztuką, filmem oraz sportem, a przede wszystkim z drugim człowiekiem – tłumaczą Organizatorzy na dedykowanej wydarzeniu stronie internetowej pod adresem http://festivalczpl.pl/.
 
Niepodległa Piątka na PGE NarodowymNa PGE Narodowym
Fundacja stawia także na sport organizując chociażby biegowe Otwarte Mistrzostwa Polski Kobiet i Mężczyzn na PGE Narodowym. W jego tegorocznej edycji, łącznie z kibicami, wzięło udział ponad 3 tys. uczestników. Zawody stanowiły oczywiście formę świętowania 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Wspólny start w Niepodległej Piątce jest wyrazem wdzięczności kolejnych pokoleń za wolność naszego kraju. Pandemia koronawirusa nie powstrzymuje biegaczy, kibiców i organizatorów od świętowania tak ważnego dnia – czytamy na stronie niepodlegla5.pl.
Dziełem Fundacji jest także cykl 4 imprez lekkoatletycznych „Mazovia Track Cup”, której tegoroczna edycja zgromadziła ponad 1000 zawodników i zawodniczek. Jak podkreśla prezes Nowak, biorąc udział w mitingach można było także poznać życie i niejako „dotknąć” poświęcenia polskich sportowców, a każdemu z czterech mitingów patronowali inni sportowcy, którzy heroicznie oddali życie za ojczyznę. W gronie sportowców-bohaterów pojawiły się takie osobistości jak: Janusz Tadeusz Kusociński, Karol Rómmel, Izydor Gąsienica - Łuszczek, Stanisław Marusarz, Maria Jadwiga Kwaśniewska - Maleszewska, Józef Noji, Bronisław Czech, Wacław Kuchar, Feliks Grzegorz Żuber, Henryk Dobrzański, Eugeniusz Zenon Lokajski, Urszula Stępińska czy Antoni Maszewski.
wszystkoorodzinie.pl
 
W zakresie wsparcia rodziny, na pierwszy plan w działaniach Fundacji wysuwa się powstały w ramach programu „Po pierwsze Rodzina” portal wszystkoorodzinie.pl, bogaty w liczne i ciekawe artykuły eksperckie. W ramach programu realizowane są właśnie bezpłatne warsztaty „Dziecko a pandemia”, podczas których można dowiedzieć się jak pracować z najmłodszymi w tym trudnym dla nas wszystkich czasie. Na dniach pojawi się także konkurs „Rodzinne czytanie bajek” skierowany do rodzin, optymalnie czteropokoleniowych. Zadaniem czterozespołowych „drużyn” będzie nagranie własnej interpretacji popularnej bajki.
Prezes Jakub Nowak ma pełne ręce roboty. Już pracuje nad kolejnymi edycjami Festiwalu Kultury i Piosenki Polsko-Czeskiej CZ-PL im. Pawła Królikowskiego, Otwartych Mistrzostwach Polski Kobiet i Mężczyzn na PGE Narodowym, „Mazovii Track Cup” oraz dalszym rozwojem portalu wszystkoorodzinie.pl.
 
Kontakt:
Fundacja Action-Life
ul. Jodłowa 23B, 02-907 Warszawa
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. +48 695 163 541
www: https://fundacjaactionlife.pl/
tekst: Karol Pomeranek
zdjęcia: arch. Jakub Nowak
 
opac. Karol Pomeranek
Fixed Bottom Toolbar