dr Paulina Michalska

Lato powoli się kończy, choć nie widać tego za oknem, ale już niedługo zacznie się zmiana sezonów a co za tym idzie – przegląd szaf.


Wielkie przymierzanie

Wbrew pozorom nie będę narzekała. Lubię to. Nie lubię, jak ludzie narzekają, że za zimno (zimą) albo że za ciepło (latem) albo że pada (jesienią) albo czemu jeszcze nie jest ciepło (wiosną). Nie dogodzisz niektórym.
 
870 pexels cottonbro 6069555

Zmiana sezonów ostatnio u nas w domu tylko x3, bo starszaki ogarniają się same. Ale poczekajcie! Raczej x5, bo siebie i męża też ja „ogarniam”. Wyjmuję ze strychu zapomniane przez wakacje kurtki, buty jesienne, czapki i następuje wielkie przymierzanie! Haha! Robię wszystko, żeby ciuchy jesienne na mnie pasowały, ale z dziećmi to wiadomo. Wyrastają tak szybko! Apaszki i czapki pasują nawet na mnie co roku!

Wysypuję te rzeczy na środek pokoju i następują „oględziny”. Oczywiście towarzyszą temu okrzyki zachwytu: „Ooooo!! Moja ulubiona czapka!” albo niezadowolenia: „Seriooo? Nikt się tego jeszcze nie pozbył? Mam nadzieję, że nie każecie mi w tym roku w tym chodzić!”.


„Siaty” wchodzą i wychodzą

 
870 KADR pexels cottonbro 9222623
 
Też tak macie? Jestem pewna, że tak! Później następuje selekcja. Trzeba rozdzielić ciuchy pomiędzy poszczególne dzieci a to, co nie pasuje na nikogo zazwyczaj rozdajemy wśród znajomych. Oczywiście w każdym domu taka selekcja się odbywa więc jedne „siaty” wynoszę, inne do mnie przychodzą. Później trzeba spakować rzeczy letnie. I to znowu jest czas na selekcję, bo wiadomo, że z letnimi rzeczami jest inaczej. Jesienne założyć można też na wiosnę, ale letnie tylko w jednym sezonie.

Zazwyczaj mam zamiar od razu pozbyć się tych, które za rok na bank będą za małe. Tak! Macie rację! Oczywiście nie mam na to czasu ani siły, bo selekcja jesiennych pochłonęła w całości wszystkie ich zasoby.


Kartony z opisem

 
870 KADR pexels artem podrez 5025666
 
Upycham wszystko w wielkie kartony a nad głową mam już męża, który zawsze wtedy przypomina: „Tylko opisz ten karton, że to są letnie rzeczy! Nie chcę się później zastanawiać, co targać z tego strychu!”.

Opisuję więc kartony po raz enty. W tym roku już zaczęłam pisać na kartkach i przyklejać, bo opisów na kartonach było już z dziesięć i nawet ja traciłam rozeznanie, co ostatecznie się w nich znajduje. Bo raz było napisane: „Za małe na J, za duże na E”, później pisałam rozmiary, były też napisy z czasów przeprowadzki: „Górna półka z szafy dziewcząt” albo po prostu: „Lato”. Nie wszystko mieści się w kartonach więc są też walizki.


Wycieczki na strych

 
870 attic 7033699 1280
 
Lubię te wycieczki na strych. Jedno chowasz, drugie wyciągasz. Oczywiście ja wchodzę tam tylko, żeby wskazać odpowiednie pudła i walizy a mąż je znosi. Ze znoszeniem nie jest tak trudno. Gorzej z wnoszeniem ich potem. Mamy taki mały korytarz na piętrze. Stoją tam, jak w poczekalni, pudła czekające na TEN dzień, kiedy Pan Domu wniesie je na strych.

Zgadnijcie, jakie mają opisy? Nie zgadniecie! Dwa są z napisem: „Żagle” – one stoją stosunkowo krótko, bo tylko od lipca. Rekordzistą jest pudło z napisem (własnoręcznie wykonanym przez naszego ówczesnego siedmiolatka): „ozdoby świonteczne”. I żeby była jasność – nie wielkanocne!


Zmiana sezonów jak przygoda

 
870 pexels yan krukov 8612899
 
Zatem widzicie, że nie tylko u was tak jest. Pocieszajcie się tą myślą! A może macie wszystko już poukładane, posegregowane, pochowane na strychu? Zatem - moje gratulacje! Zazdroszczę i bardzo proszę o kilka lekcji, jak to się robi! Serio! Ja ciągle jestem w tyle z tymi tematami.
Spójrzcie na zmianę sezonów jak na dobrą przygodę. Nie warto narzekać, że znowu ta „robota z ciuchami”. Zmień coś w tym roku i podejdź do tego z humorem! I oby jak najwięcej ciuchów na was pasowało! Tego i wam, i sobie życzę!

Autorka z wykształcenia jest kulturoznawcą i fizykiem medycznym. Pracuje z małżeństwami, które pragną mieć dzieci jako instruktor Creighton Model System - głównego narzędzia NaPROTechnology®. Jest mamą pięciorga dzieci i pasjonatką podróżowania.
 
CZYTAJ TAKŻE:
 

Zdjęcia: Pixabay.com, Pexels.com