Dzień Ojca – czyli dajcie swoim mężom i dzieciom świętować po swojemu
Zdjęcie ilustracyjne: Pixabay.com

Dzień Ojca – czyli dajcie swoim mężom i dzieciom świętować po swojemu

Niewiele jest takich dni w roku, w których mężczyźni mogą świętować. Dzień mężczyzny? Czy ktoś pamięta, kiedy on w ogóle jest? Są jakieś dziwne dni codziennie: dzień pocałunku, dzień psa, dzień kota, dzień leniuchowania, dzień fryzjera i tak trzysta sześćdziesiąt pięć dni w roku. A Dzień Ojca jest tylko raz jeden! Nie wiem wprawdzie, dlaczego akurat 23 czerwca, ale to nieważne!

 
870 Dzialaj z nami


Będzie brudno, głośno i niezdrowo

Na ten dzień czeka, jak myślę, każdy ojciec. Nareszcie spędzę go z dziećmi tak, jak chcę i jak marzyłem, odkąd zostałem mężem i ojcem. Będzie brudno, głośno i niezdrowo, czyli jakiś plac zabaw, albo paintball albo lasertag, dużo krzyków i niezdrowe jedzenie: hamburgery, cola i lody.

Super plan! Dzieciaki będą na bank zachwycone! A matki? A matki: NIE WTRĄCAĆ SIĘ! To jest ich dzień! Niech się „na maksa” wybrudzą, niech śmierdzą, niech się tarzają w błocie, jeśli chcą. Niech idą na polowanie (choćby to był sklep z elektroniką i mieliby upolować kolejną grę na konsolę), niech grają w piłkę i wrzeszczą z całych sił z emocji, niech idą na mecz, niech wyjadą gdzieś daleko i niech nie zabierają telefonów ze sobą, żebyście im nie przeszkadzały. Nie ma nic gorszego, jak telefon w środku świetnej zabawy z pytaniem: jak się bawicie?
 
870 pexels cottonbro studio 4482037


Matki Polki przeszkadzające

A my Matki Polki to potrafimy przeszkadzać. Oj, potrafimy. Emocjonujący mecz w telewizji, a my: zobacz tylko tę sukienkę. Mam kupić? Za miesiąc jest ślub twojej siostry i chciałabym z tej okazji zamówić. Albo, kiedy mąż wreszcie zabrał się za sprzątanie garażu, my akurat mamy focha, że nie spędza czasu z dziećmi i wkraczamy w sam środek bardzo emocjonującej segregacji śrubek z wyrzutem: Ile razy syn cię prosił, żebyś z nim zagrał w piłkę? No ile? Dzisiaj akurat musiałeś się wziąć za sprzątanie, gdy taka ładna pogoda? Może chociaż drewno byście porąbali, bo prosiłam was o to już trzy razy.

No, i czasem idą rąbać. Syn poinstruowany o wszystkich możliwych niebezpieczeństwach, w porządnych butach, w długich spodniach rąbie, jak się patrzy. Ojciec (pewnie z wściekłości) zapomniał o długich spodniach i rana do szycia. Życie…. A mogłoby być tak cudownie i spokojnie… Gdyby nie moje ględzenie. A tak, krew, opatrunki, plastry ściągające na ranę. Było naprawdę niebezpiecznie. Ale wracając do tematu…
 
870 fishing 797187 1280

Dzień Ojca jest jeden, jedyny w roku. OK, Dzień Matki też, ale jest też Dzień Kobiet, Dzień Nauczyciela (mój teść składa mi wtedy zawsze życzenia, bo uważa, że jestem najlepszą nauczycielką dla moich dzieci), no i mnóstwo innych okazji, kiedy dzieci przychodzą do nas z bukiecikiem kwiatków albo laurką. Nie jest tak?

Jest. Dobrze wiecie, że jest. A i mąż od czasu do czasu jakąś różyczkę bez okazji przyniesie, albo weźmie nas na zakupy nowej sukienki albo butów. Albo na randkę bez okazji. No, mamy tych wyjątkowych dni zdecydowanie więcej niż nasi mężowie.


Pozwolić świętować po swojemu

Zatem, drogie Matki Polki. Dajcie swoim mężom (i dzieciom, rzecz jasna) świętować ten dzień po swojemu. Może na rybach, może na polowaniu, może na tarzaniu się w błocie, strzelaniu na strzelnicy, może w górach na długiej wędrówce, a może w domu przed jakąś super grą, może na budowie waszego domu, może w parku linowym, a może na samotnym wyjeździe ojców i dzieci pod namiot? Niech ich wyobraźnia będzie jedynym ograniczeniem.
 
870 pexels kampus production 6482314

Jasne, że jednym dniem nie da się załatwić wszystkiego. Ojcowie muszą być obecni na co dzień ze swymi dziećmi, ale w tej jeden, jedyny dzień niech naprawdę popuszczą wodze fantazji tak, by dzieci też poczuły, że to wyjątkowy dzień. Może warto wziąć urlop z tej okazji? Ja zamierzam umówić się na ten dzień do kosmetyczki i fryzjera. Nie będę się wtrącać. No, chyba że mnie zaproszą. Wtedy zawsze chętnie dołączę. Bo super zabawę też lubię. A co?
 
Autorka z wykształcenia jest kulturoznawcą i fizykiem medycznym. Pracuje z małżeństwami, które pragną mieć dzieci jako instruktor Creighton Model System - głównego narzędzia NaPROTechnology®. Jest mamą pięciorga dzieci i pasjonatką podróżowania.

CZYTAJ TAKŻE:

Matka Polka

Zdjęcia: Pixabay.com, Pexels.com
 
870 Dzialaj z nami
 
Fixed Bottom Toolbar