Pamiętajmy o naszej historii – minęło 65 lat od Poznańskiego Czerwca 1956
Zdjęcie: ilustracja z komiksu ,,1956 Poznański Czerwiec”, wyd. Zin Zin Press, rys. J. Michalski

Pamiętajmy o naszej historii – minęło 65 lat od Poznańskiego Czerwca 1956

28 czerwca jest, szczególnie dla Poznania i jego mieszkańców, datą szczególną. To właśnie tego dnia 65 lat temu rozegrały się na ulicach miasta, a później także w najbliższej jego okolicy, dramatyczne wydarzenia nazwane Poznańskim Czerwcem 1956.


Demonstrującym odpowiedziały kule

Pokojowy protest robotników z zakładów Cegielskiego (wtedy im. Stalina) zamienił się w wielką demonstrację mieszkańców miasta, którzy domagali się od ówczesnych władz komunistycznych godnego traktowania. Stutysięczna manifestacja przerodziła się w zbrojne walki, a rządzący skierowali przeciwko protestującym oddziały wojskowe. Zginęło kilkadziesiąt osób, wśród nich 13-letni Romek Strzałkowski. Dramat kilkudniowych wydarzeń, nazywanych współcześnie coraz częściej powstaniem poznańskim dotknął wiele rodzin, a prześladowania jego uczestników przez władze trwały długie lata.
 
Protest robotników i mieszkańców Poznania zapoczątkował w ówczesnej Polsce zmiany, które zakończyły okres terroru stalinowskiego i na krótki czas przyniosły złagodzenie działań opresyjnego systemu komunistycznego. Walka Polaków o wolność i uniezależnienie się od obcej dominacji trwała jeszcze kilkadziesiąt lat znaczonych kolejnymi dramatycznymi protestami społecznymi i ofiarami, aż do roku 1989.


Apel do młodzieży o pamięć

Do rocznicy Poznańskiego Czerwca 1956 nawiązuje list wielkopolskiego kuratora oświaty Roberta Gawła, skierowany w ub. tygodniu do nauczycieli i uczniów szkół. Przypomina pokrótce tło historyczne wydarzeń, apeluje o kultywowanie pamięci o nich, udział w obchodach rocznicowych oraz utrwalenie i poszerzenie wiedzy poprzez wzięcie udziału w przygotowanych z tej okazji projektach edukacyjnych. Zwracając się bezpośrednio do młodzieży Robert Gaweł napisał:

- Zachęcam Was do udziału w edukacyjnych przedsięwzięciach i uroczystościach organizowanych z okazji rocznicy Czerwca 1956. Jesteście młodymi ludźmi, którzy poniosą w przyszłość pamięć o ważnych dla Polaków wydarzeniach, kiedy ich uczestników i bohaterów już zabraknie. To Wy jesteście pokoleniem, któremu zostanie przekazany depozyt historii.
 
Zapraszam do obejrzenia filmu edukacyjnego ,,Śladami robotników - spacer po Miejscach Pamięci Poznańskiego Czerwca 1956 r." w ramach lekcji historii z Wojewodą Wielkopolskim - opowieści o buncie, odwadze, ofiarach i grozie tamtych dni. Razem z Panią Martą Włodarczyk - asystentem w Muzeum Powstania Poznańskiego - Czerwiec 1956 zapraszam na wspólny spacer ulicami miasta, który niczym mapa, prowadzi nas do pamiętnych miejsc.
 
Życzę Wam, abyście pogłębiali wiedzę o historii własnej Ojczyzny, w tym także o wydarzeniach Poznańskiego Czerwca, niechaj ta wiedza i pamięć pozwalają lepiej odczytywać przyszłość oraz stawiane przed Wami cele.


Rodzina ważna we wspieraniu edukacji

Warto, by działania edukacyjne szkoły, mediów oraz instytucji powołanych do kultywowania pamięci historycznej były wsparte w rodzinach. Wystarczy krótka wzmianka o faktach skierowana do młodszych dzieci, nieco starsze można zachęcić do zapoznania się z całkiem już bogatym wyborem dzieł z obszaru kultury i sztuki, które nawiązują do tamtych wydarzeń – filmami, książkami, komiksem. W czas wakacji można wybrać się też do Muzeum Powstania Poznańskiego - Czerwiec 1956. Wrażenia i nabyta wiedza staną się elementem tożsamości młodego pokolenia.

Można też wykorzystać materiały rocznicowe, które opublikowała dzisiejsza prasa. Przygotował je także poznański oddział IPN – zobacz TUTAJ.

(wt)

Źródło: KO w Poznaniu
Zdjęcie: ilustracja z komiksu ,,1956 Poznański Czerwiec”, wyd. Zin Zin Press, rys. J. Michalski
Fixed Bottom Toolbar