Witold Tkaczyk
 
Dziś 8 marca, Dzień Kobiet. Ustanowiony na początku XX w. dla zamanifestowania praw obywatelskich i zawodowych kobiet stał się świętem międzynarodowym. W czasach spokoju i pokoju to dzień radosny, dziś poszarzały i niewesoły ze względu na toczącą się tuż za naszą granicą wojnę.
 

Te, które chronią i walczą

Kobieta kojarzy się z pięknem, ciepłem, domowym ogniskiem. Kobieta kojarzy się też z macierzyństwem. Dziś na Ukrainie giną kobiety i dzieci. Nie sposób nie myśleć o kobietach z Ukrainy, które bombarduje, do których strzela i które zabija rosyjskie wojsko.
 
Ukrainki nie tylko starają się otoczyć opieką swoje rodziny i dzieci, stworzyć im choćby podstawowe warunki bezpieczeństwa w schronach ukraińskich miast, bądź dostać się za granicę ogarniętego wojenną pożogą kraju. Są i tysiące takich, które walczą z rosyjskim, barbarzyńskim najeźdźcą z bronią w ręku, lub działają w służbach ratowniczych i pomocniczych.
 
870 woman 5427485 1280
 

Te, które pomagają

Dziś egzamin z dojrzałości, gościnności, pomocy zdają też polskie kobiety – w każdym wieku. Widać je wyraźnie i wszędzie wśród niosących pomoc, organizują zbiórki charytatywne. Pracują jako wolontariuszki niosąc pomoc potrzebującym, służą też w mundurach na granicy i w wojskach obrony terytorialnej.
 
I może najważniejsze – dziś kobiety, bo to one w przeważającej części zajmują się i odpowiadają za polskie domy, przyjmują pod swój dach uciekinierów z kraju dotkniętego wojną. Wobec przekraczającej już milion osób liczby emigrantów to jest pomoc bezcenna.
 
870 274027145 702178494299356 3070204838640885506 n
 

Mama z mamą

Polskie kobiety angażują się też od pierwszego dnia wojny w pomocowe akcje charytatywne. Kilka dni temu ruszyła jedna z nich pod hasłem ,,Mama z mamą”. To bardzo lokalna, oddolna inicjatywa, jakich dziś w Polsce – na całe szczęście – nie brakuje. Polskie kobiety, matki, postanowiły nieść pomoc swoim siostrom – kobietom i matkom ukraińskim. Szyją worki, wkładają do niech użyteczne i praktyczne towary i przedmioty, wysyłają je na ukraińską granicę. Informujemy o tej akcji, objęliśmy ją naszym medialnym patronatem, a opisujemy ją w materiale „Ruszyła akcja pomocy Ukrainkom „Mama z mamą” pod patronatem Polskiego Forum Rodziców”
 

Pierwsza dama apeluje do rosyjskich kobiet

Dzień Kobiet należy do ważnych świąt obchodzonych w Rosji i jest tam dniem wolnym od pracy. Te fakt postanowiła wykorzystać pierwsza dama – Agata Duda, by spowodować nacisk społeczny mający doprowadzić do zakończenia rosyjskiej agresji na Ukrainę. Wczoraj pierwsza dama zaapelowała do kobiet na całym świecie. Namawia je, by 8 marca w mediach społecznościowych wstawiły swoje zdjęcie z kartką z napisem: #RosyjskieKobietyZatrzymajcieWojnę. Ma nadzieję, że ten przekaz przebije się, mimo cenzury, do Rosjanek. To przecież także ich mężowie, synowie i bracia giną w tej okrutnej i bezsensownej wojnie.
 
Dalsza część tekstu pod materiałem wideo.
 

Świadectwo tysięcy

Tegoroczny Dzień Kobiet nie jest radosny i chyba niewielu w naszym regionie Europy ma zamiar hucznie go świętować. Ale mimo całej grozy sytuacji, mimo wielu ofiar i groźby wojennej dla świata, jest to też dzień świadectwa, że drugi człowiek może podzielić się wszystkim z potrzebującym.
 
To świadectwo dziś dają setki tysięcy polskich kobiet. Nie pytają co będzie dalej, choć zapewne każda się nad tym zastanawia – dziś, kiedy pomoc jest nawet nie gestem, a wymogiem chwili, to kobiety dają dowody wielkiego poświęcenia i zaangażowania.
 
W Dniu Kobiet wato to wszystko zauważyć.
 
Na naszym portalu w bloku Ukraina, rodzina, dzieci publikujemy ważne i aktualne informacje dotyczące sytuacji na Ukrainie i sytemu pomocy uchodźcom.
 
870 pexels katie godowski 11291117
 
Autor jest dziennikarzem i grafikiem od wielu lat związanym ze środowiskiem twórców komiksu. Pisze scenariusze komiksów historycznych, będąc zarazem ich wydawcą. Pracuje na stanowisku sekretarza redakcji portalu Polskie Forum Rodziców. Prywatnie ojciec dwójki nastolatków.
 
Zdjęcia: Pixabay.com, Pexels.com, Instagram, Elzbieta Lachman