Wszystkie placówki oświatowe i wychowawcze w Polsce zamknięte

wirusAKTUALIZACJA, 11 marca:

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że wszystkie szkoły (na każdym szczeblu edukacji, w tym również uczelnie wyższe), a także żłobki i przedszkola będą zamknięte do 25 marca br. Zamknięte będą również wszystkie ośrodki kultury, muzea, kina. Dzieci są również proszone o niewychodzenie z domów.

---
W związku z pojawieniem się w Polsce zachorowań wywołanych przez koronawirusa SARS-CoV-2 niektórzy rodzice domagają się zamknięcia szkół. Taką informację przekazał główny inspektor sanitarny Jarosław Pinkas w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej”.

Odniósł się także do decyzji poznańskich władz samorządowych, które zarekomendowały dyrektorom placówek oświatowych i opiekuńczych, żeby od 11 marca br. na dwa tygodnie odwołać zajęcia we wszystkich szkołach, a także zamknąć przedszkola i żłobki.

Przypomnimy, że każdy samorząd ma możliwość w szczególnych przypadkach zdecydować o zamknięciu placówek (zawieszeniu zajęć), których jest organem prowadzącym. Przy czym główny inspektor sanitarny tłumaczył we wspomnianym wywiadzie, że „…dzieci wśród osób z koronawirusem to zaledwie ułamek przypadków - Problem jednak w tym, że choć choroba może u nich przebiegać bezobjawowo, mogą przenosić wirusa na osoby starsze, np. swoich dziadków, którzy się nimi opiekują. Zamykając szkoły, chronilibyśmy osoby szczególnie narażone, np. seniorów”. Dodał także, że „…zgodnie z zaleceniami Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób zamknięcie szkół jest jedną z form przerywania łańcucha transmisji wirusa”.

Warto również zwrócić uwagę na informację, która pojawiła się na stronie internetowej Urzędu Miasta Poznania: "W niedzielę, 8 marca, weszła w życie ustawa ws. szczególnych rozwiązań związanych z koronawirusem. Daje ona prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego, przysługującego rodzicom w przypadku zamknięcia szkół i przedszkoli z powodu epidemii. Zasiłek jest przyznawany maksymalnie na 14 dni i na takich zasadach, jak zasiłek opiekuńczy, jaki rodzice mogą dostać w przypadku nagłego zamknięcia szkoły".

 
(źródła: rp.pl; poznan.pl)

Zdjęcie ilustracyjne/Pixabay.com
Fixed Bottom Toolbar