laboratory 2815640 1280Między 11 a 15 stycznia 2021 r. przeprowadzone zostanie dobrowolne i bezpłatne testowanie nauczycieli klas I-III szkół podstawowych na obecność SARS-Cov-2, podało Ministerstwo Zdrowia. Badania wykonane zostaną przez lokalne stacje sanepidu w ich siedzibach oraz w punktach mobilnych.

Z zebranych przez ministerstwo danych wynika, że chęć zbadania się zadeklarowało ok. 190 tys. osób, zarówno nauczycieli, jak i pracowników administracji szkolnej, którzy również mogą zgłosić się do testów.

Imienne listy pedagogów i pracowników szkół powstają obecnie w Powiatowych Stacjach Sanitarno-Epidemiologicznych, które odpowiadają za proces testowania. W przypadku, gdy test wypadnie pozytywnie, pracownik skierowany zostanie na izolację, a sanepid ustali, kto miał kontakt z osobą zakażoną.

Komunikat ministerstwa podkreśla, że poddanie się testom jest dobrowolne i każdy nauczyciel oraz pracownik szkoły, u którego nie występują niepokojące objawy chorobowe, będzie mógł powrócić do swoich obowiązków w szkole bez konieczności przechodzenia badania.

Testy przeprowadzone będą w związku z planowanym powrotem uczniów do szkół, jednak, jak podaje ministerstwo, wznowienie nauki stacjonarnej nie będzie zależało od ich wyników, lecz od dalszego przebiegu epidemii w kraju.

Pełną informację można znaleźć na stronie Ministerstwa Zdrowia TUTAJ

Źródło: Ministerstwo Zdrowia, oprac. wt


Zdjęcie ilustracyjne/Pixabay.com