Karta Dużej Rodziny rośnie

family 1023036 1280Kartę Dużej Rodziny może otrzymać każdy członek rodziny, rodzice i opiekunowie, który ma na utrzymaniu przynajmniej troje dzieci. Przysługuje ona również ich dzieciom do ukończenia przez nie 18 lat lub maksymalnie do 25. roku życia, jeżeli się uczą. Rodzice otrzymują ją bezterminowo. Od 1 stycznia 2019 roku Kartę Dużej Rodziny mogą uzyskać także rodzice, którzy kiedykolwiek mieli na utrzymaniu co najmniej troje dzieci.

Karta uprawnia do korzystania ze zniżek m.in. na przejazdy kolejowe, zakupy, usługi, wydarzenia kulturalne. Jej otrzymanie jest bezpłatne.

Jak poinformowało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej aktualnie z Karty Dużej Rodziny korzysta milion rodzin. Do tej pory wydano 3,2 miliona kart tradycyjnych i 930 tys. kart elektronicznych. Największa ilość osób korzystający z karty mieszka w województwach mazowieckim, małopolskim i wielkopolskim.

Wzrosła też liczba partnerów programu – dziś jest ich już 8 tysięcy. To ważne, bo właśnie od nich zależy ilość miejsc, w których posiadacze karty mogą skorzystać ze zniżek. Obecnie istnieje 29 300 takich lokalizacji.

Pomysł karty dla rodzin wielodzietnych zrodził się we Wrocławiu, gdzie w 2005 roku wprowadzono w życie program ,,Dwa plus trzy j jeszcze więcej”, oferując m.in. weekendowe zniżki na przejazdy komunikacją miejską. W następnych latach ideę podchwyciły kolejne samorządy. Ogólnopolski program wspierający rodziny wielodzietne wszedł w życie w czerwcu 2014 roku.

Informacje jak uzyskać i korzystać z Karty Dużej Rodziny oraz co mogą zyskać jej posiadacze można znaleźć TUTAJ.


Źródło: gov.pl, pl.wikipedia.com, mops.wroclaw.pl, oprac. wt

Zdjęcie ilustracyjne: Pixabay.com
Fixed Bottom Toolbar