Rybka z padaczką i „alkoholiczne” pisaki – czyli Matki Polki opowieści dziwnej treści
Zdjęcie: Pixabay.com

Rybka z padaczką i „alkoholiczne” pisaki – czyli Matki Polki opowieści dziwnej treści

dr Paulina Michalska
 

Pisałam wam już kiedyś, że najlepsze rozmowy z dziećmi to te prowadzone w samochodzie w drodze do lub ze szkoły.

 
870 Dzialaj z nami
 
 
 
 
 
 

- Mamo! A Róża przyniosła dziś do szkoły „alkoholiczne” pisaki.
- Jakie?
- No, „alkoholiczne”! Takie z alkoholem. I one przebijają na drugą stronę kartki. I my z J. też chcemy zacząć zbierać takie do kolekcji. Bo mamy tylko sześć, na razie.
- Wy też macie „alkoholiczne” pisaki? Które to są?
- No, te czarne z dwiema końcówkami. Takie kwadratowe.
- Nie wiedziałam, że one są takie „alkoholiczne”.
- Mamoooo… A mogę jechać znowu do Bogny? Mogęęęęę???? Bo u niej jest fajnie. Tylko rybki nie mogę karmić.
- O! A dlaczego nie mogłaś u niej w domu karmić rybki? Najedzona była?
- Nie. Tylko ta rybka ma padaczkę. Tak mówiła Bogna. I nie można jej karmić za często.

W życiu nie słyszałam o padaczce u ryb. W ogóle zastanawiam się, jak to można sprawdzić. Bo weterynarze to chyba do rybek akwariowych nie przyjeżdżają z wizytą prawda? Muszę przy okazji zapytać kolegę weterynarza.
 

Wojna o opony


Jednak hitem ostatnich dni była wojna o opony. „Mieliłam” ten temat z najmłodszą chyba ze trzy dni. To znaczy - wysłuchiwałam jej monologów. Była afera na podwórku szkolnym, bo większość młodszych dziewczynek chciała się bawić oponami, a to klasa naszej E. zgarnęła je wszystkie i nie chciała się podzielić. No i wojna!

Wyobrażacie już sobie pewnie „babską wojnę”? Na opony? Jak te małe biegają, turlając przed sobą czarny gumowy krążek, który sięga im po pachy? A przy tym krzyczą, drapią i popychają się wzajemnie? Przyczółek pierwszej klasy był w krzakach. Tam zaturlały wszystkie opony. Nie mogły się nimi bawić, bo ciągle musiały ich pilnować „przed tymi złodziejkami z trzeciej klasy i zerówki”. Cała opowieść pierwszego dnia skończyła się słowami „I dlatego właśnie nie idę jutro do szkoły”!
 

Sposób na pasożyta


Z nastolatkami też jest wesoło. Odbierałam wczoraj całą trójkę, a średnia córka wracała z tzw. „opieki”. Zajmuje się dwiema uroczymi dziewczynkami, kiedy ich rodzice idą na randkę. I właśnie wczoraj wparowała do auta ze słowami: „Macie płyn do dezynfekcji?! Pilnie!”. Płyn był, ale interesowało nas, czemu tak pilnie go potrzebowała. Otóż dopiero pod koniec pracy córka dowiedziała się, że młodsza dziewczynka ma owsiki. I już oczyma wyobraźni widziała siebie z owsikami wiadomo gdzie.

- Mamo? A czy to możliwe, żebym się zaraziła? Co mogę wziąć, żeby nie mieć owsików?
- Wody od ogórków kiszonych ci dam w domu. Albo soku z kiszonej kapusty. Mam całą butelkę w lodówce.
- I to pomoże?
- Mam nadzieję, bo kiedyś czytałam o naturalnych metodach pozbywania się pasożytów.
- A to jest pasożyt? Taki owsik? Myślałam, że tylko tasiemiec. Na biologii ostatnio było.
- Owsiki to też pasożyty.

Dojechaliśmy do domu. Podaję jej butelkę soku z kapusty, odkręcam, a ona to swoje:

- Bleeee! Mamo to śmierdzi bąkiem! Jak ja mam to wypić? Jutro w szkole wszyscy będą ode mnie uciekać! Da się ten zapach usunąć z ust i zębów? Jak ja z ludźmi będę rozmawiała? Mamo? Ty mnie wkręcasz? Ubaw masz ze mnie, a ja serio się martwię! Nie chcę mieć owsików i nie chcę śmierdzieć bąkiem!
 

Co dziecko to radość


Ja się popłakałam ze śmiechu. Nie wytrzymałam. Ale oznak owsików na razie nie ma. Tabletki w razie czego kupię, gdyby jednak okazało się, że sok z kiszonej kapusty nie zadziałał.
Co dziecko to radość. Też tak macie? Boki zrywać można czasami. I jeśli macie do siebie tyle dystansu, żeby się z tego wszystkiego śmiać, to ubaw będziecie mieli do końca życia. Czyż życie w rodzinie nie jest piękne?

Czekajcie na kolejny felieton. Michalscy robią lodowisko na ogródku. Będzie się działo!

Autorka z wykształcenia jest kulturoznawcą i fizykiem medycznym. Pracuje z małżeństwami, które pragną mieć dzieci jako instruktor Creighton Model System - głównego narzędzia NaPROTechnology®. Jest mamą pięciorga dzieci i pasjonatką podróżowania.

CZYTAJ TAKŻE:

Zdjęcia: Pixabay.com, Pexels.com
 
870 Dzialaj z nami
 
Fixed Bottom Toolbar