Mensa to międzynarodowe stowarzyszenie zrzeszające osoby o ilorazie inteligencji znacznie wyższym niż przeciętny. Ostatnio w jej szeregi przyjęta została Isla McNabb ze stanu Kentucky w USA. Nie byłoby może w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że dziewczynka ma zaledwie dwa i pół roku, a inteligencją przewyższa 99 proc. światowej populacji.
 

Jak rozwija się małe dziecko

Dla rodziców prawidłowy rozwój dziecka stanowi jedną z najistotniejszych spraw w jego wychowaniu. Ważne jest, kiedy zaczyna raczkować, chodzić, mówić, reagować na coraz bardziej skomplikowane bodźce. A gdy maluch wykazuje ponadprzeciętne zdolności to powód do dumy dla jego mamy i taty.
 
870 child 3046491 1280
 
Czasami zdarza się, że małe dziecko rozwija się tak dobrze i szybko, że wprawia w zdumienie całe otoczenie. Tak dzieje się w przypadku dwuipółletniej Amerykanki Isly McNabb ze stanu Kentucky w USA. Informują o niej media na całym świecie.
 

Od literek do czytania

Wszystko zaczęło się od kolorowych, plastikowych literek dla dzieci – podają m.in. dziennik “Washington Post” i portal USA Today. Wkrótce po drugich urodzinach dziewczynki, jej rodzice zauważyli, że bez niczyjej pomocy układa ona z nich wyrazy i umieszcza odpowiednio obok nazywanych obiektów – słowo „krzesło” obok krzesła, „kanapa” obok kanapy czy „kot” obok domowego pupila.
 
Niedługo potem Isla zaczęła sama wymawiać litery, a nawet poszczególne wyrazy. Zaintrygowani rodzice, Amanda i Jason McNabb, rozpoczęli tworzyć listę wyrazów, jakie opanowała dwulatka. Początkowo była ich setka, ale w niedługim czasie dziewczynka opanowała ok. 500 wyrazów. Wkrótce dwulatka nauczyła się czytać. Większość dzieci nabiera tę umiejętność ok. 6.-7. roku życia.
 
870 pexels cottonbro 3662805
 

Ponadprzeciętnie zdolna dziewczynka

Rodzice dziecka obserwując ponadprzeciętne zdolności córki postanowili zbadać jej inteligencję. Okazało się, że dziewczynka zalicza się do grona 1 proc. populacji o najwyższym ilorazie inteligencji IQ.
 
Ojciec dziewczynki, Jason McNabb przyznał, że był świadkiem wielu momentów w życiu córki, które wprawiły go w zdumienie. Już wtedy był przekonany, że z Islą dzieje się coś wyjątkowego.
 

Nie chcą odbierać dziecku radości dzieciństwa

 
870 kid 1241817 1280
 
 
Mimo że dziewczynka została przyjęta do Mensy, jej rodzice chcą, aby wiodła normalne życie. Na co dzień Ilsa jest po prostu zwykłym dzieckiem – lubi bawić się na podwórku i oglądać bajki dla najmłodszych.
 
Amanda i Jason McNabb, rodzice dziewczynki, wyznali, że w najbliższym czasie nie zamierzają powiedzieć Isli o jej ponadprzeciętnej inteligencji, ponieważ nie chcą, aby popadła w kompleksy albo czuła jakąś presję.
 
Powstało wiele testów mających jednoznacznie określić iloraz inteligencji osób, które podejmują się ich rozwiązania. Najczęściej składają się one z różnych pytań, w tym takich, które można określić jako bardzo abstrakcyjne. Wysoki wynik testu może okazać się przepustką do Mensy, czyli międzynarodowego stowarzyszenia zrzeszającego osoby o ilorazie inteligencji znacznie wyższym niż przeciętny.
 
W przeszłości do stowarzyszenia Mensa należały już dwuletnie dzieci, jednak obecnie Ilsa jest najmłodszą jego członkinią.
 
 
Oprac.: wit
Źródło: banai.pl, kobieta.wp.pl, rmf.fm
Zdjęcia: Pixabay.com, Pexels.com