Jak się pozbyć poczucia pustki i odnaleźć sens życia? Logoterapia

Czy człowiek w pędzącym świecie potrzebuje sensu życia? Jeżeli tak, to gdzie i jak go szukać? Kim jesteś? Na te i wiele innych pytań odpowiada dr Anetta Ocytko, pedagog i logoterapeuta, w rozmowie z Zofią Rogalą.

fot. RyanMcGuire, Pixabay
 

Polacy odczuwają brak sensu życia?

Z badań przeprowadzonych przez CBOS w 2017 roku  („Sens życia - wczoraj i dziś. Komunikat z badań nr 41/2017) wynika, że dla Polaków pytanie o sens istnienia jest dziś mniej ważne, niż było 20 lat wcześniej. Te wyniki nie dziwią, ponieważ współczesność zdaje się być tak atrakcyjna, podsuwając wiele gotowych wzorców, dając nam odpowiedź na pytanie „jak żyć?”. Dołóżmy do tego tempo życia, które stale przyspiesza – wieczne pozostawanie w poczuciu braku czasu na wszystko, całe mnóstwo atrakcyjnych, dopaminogennych aktywności przed ekranami – smartfon, telewizor, komputer. Mamy gotową receptę na sytuację, w której z braku czasu przestajemy zastanawiać się nad sprawami fundamentalnymi, wykraczającymi poza dziś i jutro, a tym bardziej nie szukamy samodzielnie na nie odpowiedzi. 

 

Czym jest sens życia?

Dr Anetta Ocytko przypomina, że logoterapia to podejście skoncentrowane na sensie i wartościach.

Człowiek w swoim życiu może i powinien realizować sens poprzez realizowanie wartości.

- mówi dr Ocytko.

Dodaje, że sens można spełniać poprzez tworzenie, dzieło, pracę, jakąś konkretną ideę, realizowanie się w pracy zawodowej, miłość.

fot. Camera-man, Pixabay

Czy życie ma sens? Logoterapia

Dzięki sensowi ludzkiego życia możemy przyjąć konkretne postawy wobec m.in. niezawinionego cierpienia, kłopotów, trudności, dramatów, bólu i śmierci.

Frankl mówił, że nie to, czy cierpimy, ale jak cierpimy, czynią nas bardziej człowiekiem

- przypomniała dr Anetta Ocytko.

Dzięki temu, że odkryjemy sens naszego życia, łatwiej będzie nam znieść te wszystkie ludzkie trudności, sprostać im i nawet z tego wyciągnąć dla siebie jakieś dobro.

Poczucie braku sensu istnienia. Co dalej?

Poczucie braku sensu jest sygnałem, że czegoś nam brakuje, ale też tego, że da się to odkryć. Samo poczucie przychodzi do człowieka z poziomu psychicznego, a odkrywanie sensu w życiu ma wymiar duchowy.  Z poczuciem takiej pustki jest jak z bólem, który sygnalizuje nam pewne problemy.

Możemy wziąć środki przeciwbólowe, ale to nie rozwiązuje problemu. Najgorzej jednak jest to kompletnie zignorować

– mówi dr Anetta Ocytko.

Dlatego każdy z nas powinien znaleźć chwilę każdego dnia, aby zastanowić się i podjąć próbę poszukiwania sensu życia. Gdzie należy go szukać?

 

Gdzie jest i jak odnaleźć sens życia?

Na tak postawione pytanie nie da się udzielić uniwersalnej odpowiedzi. Viktor Frankl kiedyś powiedział jednemu ze swoich studentów, że z sensem życia jest jak z najlepszym ruchem w szachach. Jest to uzależnione indywidualnie od każdego z nas, naszej sytuacji życiowej i od wyborów, przed którymi stajemy. Sens jest po prostu przyporządkowany do osoby i sytuacji.

Każda osoba jest z minuty na minutę zapraszana do odkrywania sensu – nie nadawania go, ale odkrywania i realizowania

– podkreśliła dr Ocytko.

Ale nie tylko poszczególne sytuacje mają sens. Człowiek może odnaleźć cel swojego życia rozumiany nie jako subiektywne poczucie, ale obiektywne dobro, które możemy w naszym życiu urzeczywistniać.

Dr Anetta Ocytko przypomina, za Franklem, że organem sensu jest sumienie, czyli wewnętrzny głos, który podpowiada człowiekowi jak w najlepszy sposób wykonywać zadania, co pociąga człowieka ku dobru, życiu, czy konkretnym powołaniom.

Więcej w rozmowie Zofii Rogali z dr Anettą Ocytko.
 

Czytaj także: 

 
Fixed Bottom Toolbar