Metody na upały
Zdjęcie ilustracyjne: Pixabay.com

Metody na upały

Nie maleje fala upałów w Polsce. Przez kolejne dni prognozowane są temperatury powyżej 30 stopni – a to dopiero początek lata. Wysokie wartości na termometrze sprawiają, że wiele osób czuje się zmęczonych, spada ich wydajność i pogarsza się samopoczucie. Jak sobie radzić w takich warunkach? Jak chronić siebie i dzieci?

Wielu z nas lubi ładną, słoneczną pogodę, zwłaszcza w dni wolne od pracy i szkoły. Wakacje szkolne już się rozpoczęły, a lipiec to okres wielu urlopów z pracy. Czas spędzamy na świeżym powietrzu, często nad wodą, stąd słońce i ciepło są nieocenione. Do zasad bezpieczeństwa związanych z kąpielą w basenach, jeziorach i morzu, które respektować powinni zarówno dorośli, jak i dzieci, dochodzą zasady skutecznej ochrony przed wysokimi temperaturami. Co zrobić, gdy wskazania termometrów zbliżają się do 40 stopni?


Po pierwsze napoje, po drugie owoce

 
870 pexels andrea piacquadio 3755828
 
W ciągu dnia należy pamiętać, aby pić dużo wody. Należy jednak uważać tylko na zbyt zimne napoje, przez które możemy nabawić się anginy i innych infekcji.

Wraz z potem, prócz ciepła, organizm traci wodę i sole mineralne. Niedobór soli zaburza funkcjonowanie całego organizmu - narasta wtedy osłabienie i wyczerpanie, pojawia się niepokój, brak apetytu, nudności, a nawet skurcze łydek. Zaleca się więc stosowanie soli, której szczyptę można rozpuścić w szklance wody lub dosolić pożywienie.

W czasie upałów lepiej pić wodę zmieszaną z czymś niż tę w czystej postaci. Wówczas dłużej zostanie ona w organizmie. Poza sokami czy herbatą można sięgnąć po warzywa i owoce, które w większości składają się z wody, np. arbuza czy ogórka.
 
870 watermelon 3437679 1280


Kostki lodu dobre na ochłodzenie powietrza

Sprawdzonym sposobem na upały są kostki lodu w półmisku. Wystarczy postawić je na stole, a w domu od razu zrobi się chłodniej. Do półmiska można dodać listki aromatycznej mięty czy plastry cytryny. Wówczas w powietrzu poczujemy nie tylko przyjemny chłód, lecz także orzeźwienie. Można także schłodzić w zamrażalniku butelki z wodą, po czym wyjąc je po dwóch-trzech godzinach, ustawić na stole, a efekt będzie podobny.
 

Kremy ochronne i unikanie słońca

 
870 suncream 6108194 1280
 
Nie należy także wystawiać się na słońce, kiedy jest najgoręcej, a jeśli wychodzimy, koniecznie trzeba pamiętać o stosowaniu kremów z wysokim filtrem – nie używamy ich tylko podczas plażowania, ale przy każdej ekspozycji na słońce.


Chronić głowę i oczy

Warto też stosować nakrycia głowy. Dzięki nim znacznie zmniejszymy ryzyko udaru słonecznego. Oprócz głowy trzeba też zawsze osłaniać oczy.
 

870 sunblock 1471393 1280


Skorzystaj z prysznica

Jakość funkcjonowania poprawią też chłodne prysznice, więc jeśli mamy taką możliwość w ciągu dnia, to z niej skorzystajmy. W centrach niektórych miejscowości można spotkać rodzaje zraszaczy wodnych w postaci przejściowych bramek, które pozwalają choćby trochę się schłodzić.


Mokre nakrycie na noc

A jak radzić sobie z upałem w nocy? Wysoka temperatura często nie daje nam spać i sprawia, że budzimy się mało wypoczęci i rozdrażnieni. Spanie przy otwartych oknach – nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem (miejski hałas, insekty). Istnieje prosty sposób, popularny np. w… Egipcie, gdzie temperatury nawet w zimowych miesiącach przekraczają 30 stopni.

Wystarczy przykryć się w nocy wilgotnym prześcieradłem lub ręcznikiem. Taki zabieg przyniesie nam dużą ulgę. Parująca woda schłodzi ciało tak, jak pot, a nasz organizm się nie odwodni. Trzeba pamiętać, by materiał był chłodny, ale nie zimny.
 
870 pexels andrea piacquadio 3921392

Jeśli jednak nie chcemy spać w mokrej pościeli, możemy też rozwiesić wilgotne prześcieradło lub ręcznik w otwartym oknie. Dzięki temu powietrze w pomieszczeniu nawilży się w naturalny sposób i stanie się rześkie, a my poczujemy przyjemny chłód.


W pracy – napoje oraz cień albo klimatyzacja

Nie wszyscy, rzecz jasna, mamy w lipcu urlopy. Osoby pracujące na zewnątrz powinny stosować wymienione już sposoby ochrony przed upałem – pić odpowiednią ilość płynów, chronić głowę, schładzać ciało, o ile to możliwe pracować w cieniu.
 
870 pexels galvão menacho 2877256

W biurach najlepszym, choć nie idealnym, rozwiązaniem jest klimatyzacja lub chociażby używanie wentylatorów. Należy jednak pamiętać o tym, żeby ustawić temperaturę na maksymalnie 5–7°C niższą, niż temperatura na zewnątrz. Oprócz ochłodzenia się ważne jest także to, żeby nie narażać się na nagłe zmiany temperatury.


Stroje lekkie i swobodne

 
870 pretty girl 2217481 1280
 
Rzecz jasna upały wymagają założenia adekwatnego do aury (i okoliczności) stroju. W czasie wolnym i na wakacjach przy dobrej pogodzie nosimy lekkie ubrania, odsłaniające sporą część ciała. Zaleca się nosić rzeczy jasne, lekkie, uszyte z naturalnych tkanin. Na nogi najlepiej założyć przewiewne, szmaciane lub skórzane sandały.

Także biurowe stroje w czas upałów mogą być nieco bardziej swobodne, o ile pozwoli na to zwierzchnik. Wymaganą elegancję, schludność i pracowniczy „dress code” można zachować równie dobrze w swobodniejszej wersji dostosowanej do upałów.
 
Oprac.: wit
Źródło: poradnikzdrowie.pl, msn.com
Zdjęcia: Pixabay.com, Pexels.com
Fixed Bottom Toolbar