Co to są zachowania ryzykowne – DEBATY MAMY i TATY 2022


DMiT YT 2022U podstaw wielu ryzykownych i problematycznych zachowań dzieci i młodzieży leży brak czasu, spędzanego z rodzicami. Jako rodzice często zapominamy, jak ważna jest nasza obecność i zainteresowanie życiem i pasjami dziecka. Jeśli nie poświęcimy dziecku czasu, to odpowiedzi na nurtujące je pytania będzie szukało u rówieśników lub w Internecie. A tam może znaleźć odpowiedzi równie niedojrzałe, jak ono samo.
 
Tylko 2 na 10 dzieci przychodzi z problemami do dorosłych. To my, rodzice, musimy dbać o rozmowę i brać udział w życiu dziecka. Wiedzieć, co wpływa na zmiany w jego diecie, ubiorze czy sposobach spędzania wolnego czasu. Brak zaangażowania rodzicielskiego może prowadzić dziecko nawet do uzależnień behawioralnych (od gier komputerowych, od Internetu itp.), które zagłuszają ból, cierpienie wynikające np. ze złego traktowania przez rówieśników, nieakceptowania swojego wyglądu, martwienia się złą relacją między rodzicami.

Czy znamy pasje swoich dzieci? Czy potrzebują one miliona porad? Jak stworzyć przestrzeń, by czuły się zauważone i wysłuchane?
 
Zapraszamy do wysłuchania audycji radiowych pt. DEBATY MAMY i TATY. W jednej z nich Aleksandra Gil, autorka książek i artykułów o tematyce społecznej, Warsztatów Profilaktyki Zachowań Ryzykownych, realizowanych przez Fundację Edukacji Zdrowotnej i Psychoterapii, współtwórca i redaktor portalu zatroskani.pl odpowiada na pytania Elżbiety Lachman, redaktor naczelnej portalu PolskieForumRodzicow.pl. 
 
 
(oprac. AD)
 
DMiT YT 2022
Fixed Bottom Toolbar