Kontrowersyjna Strategia Oświatowa pod lupą wojewody 

Kontrowersyjna Strategia Oświatowa pod lupą wojewody 

Czy poznańskiej szkole grozi indoktrynacja ideologią gender? Służby wojewody przyglądają się przyjętej przez Radę Miasta Poznania uchwale w sprawie ustanowienia, wywołującej protesty, Strategii Oświatowej 2030. W sprawie interweniuje Ordo Iuris.

 

5 marca, po burzliwej debacie z udziałem ekspertów Polskiego Forum Rodziców i Instytutu Wiedzy o Rodzinie i Społeczeństwie, Rada Miasta Poznania przyjęła Strategię Oświatową 2030. Z założenia dokument miał pozytywnie wpłynąć na rozwój edukacji w stolicy Wielkopolski. Jest on jednak kolejną cegiełką w stwarzania korzystnych warunków do indoktrynacji poznańskiej młodzieży ideologią gender.

 

Eksperci krytykują "Strategię Oświatową" i wizję edukacji poznańskiej władzy

 

Podczas obrad dr Krzysztof Szwarc, demograf z poznańskiego Uniwersytetu Ekonomicznego, a zarazem członek Polskiego Towarzystwa Badaczy Rynku i Opinii i przewodniczącym Komisji do Spraw Etyki Badań Naukowych, wskazał na szereg błędów, które zawiera „Strategia". 

To tak, jakby budować most i zwrócić uwagę, że gdzieś barierka jest niedomalowana, że gdzieś jest pomalowana na niebiesko, a nie na zielono, gdzieś jest śrubka niedokręcona. W tym dokumencie filary są źle skonstruowane. Ta strategia opiera się na diagnozie, która została oparta na badaniu źle przeprowadzonym i mówię to z pełną odpowiedzialnością.

- podkreślił dr Krzysztof Szwarc.

Wskazał nie tylko na niereprezentatywną grupę badawczą, ale też na źle skonstruowane pytania w ankiecie, którą wypełniło łącznie zaledwie 172 uczniów z całego Poznania.

W pytaniu o dyskryminację, nie było odpowiedzi „nie”.

- powiedział demograf.

Prof. Michał Michalski, prezes Fundacji Instytut Wiedzy o Rodzinie i Społeczeństwie, wskazał, że w sprawie „Strategii Oświatowej” nie było konsultacji społecznych. Podkreślił, że w dokumencie, jako jeden z problemów poznańskiej oświaty wskazano „brak kultury dialogu”.

Proponuję, żeby Miasto Poznań dało przykład tej kultury dialogu i ogłosiło konsultacje społeczne tego dokumentu.

- powiedział prof. Michał Michalski.

Dodał też, że badania, które stanowiły podstawę do napisania „Strategii” poza nierzetelnym ich przygotowaniem, są nieaktualne, dlatego wezwał do przeprowadzenia nowych.

Prof. Michalski podkreślił, że w dokumencie zawarto sformułowania, powołując się na stanowisko poznańskich uczniów, którego nie wyrazili. Autorzy twierdzą, że młodzież uznaje potrzebę kontynuowania zajęć antydyskryminacyjnych, choć w rzeczywistości uczniowie takiej potrzeby nie wskazywali.

Pan radny Sternalski nam bardzo dobrze wyjaśnił, podając różne przykłady zajęć, że pod szyldem "zajęcia antydyskryminacyjne", Proszę Państwa, może się wydarzyć wszystko i to jest to, co niepokoi rodziców, to jest to, co niepokoi dziadków, to jest to, dlaczego zastanawiamy się, dlaczego taka ogólność i nieprecyzyjność.

- powiedział prof. Michał Michalski.

Mimo sprzeciwu środowiska poznańskich rodziców, Rada Miasta Poznania postanowiła przyjąć Strategię Oświatową 2030.

Więcej o obradach Rady Miasta Poznania pisaliśmy tutaj ---> [KLIKNIJ, ABY PRZECZYTAĆ]

 

"Ordo Iuris" interweniuje, wojewoda analizuje dokument

 

W połowie marca do wojewody wielkopolskiego wpłynęła analiza Instytutu na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris, wzywająca do podjęcia stosownych działań nadzorczych, w tym stwierdzenia nieważności uchwały. Prawnicy wskazują, że miejscy radni założeniami „Strategii” przekroczyli swoje uprawnienia ingerując w działalność dydaktyczno-wychowawczą i opiekuńczą szkoły w sposób, który może stanowić zagrożenie dla praw ucznia, dla wolności słowa i sumienia uczniów oraz nauczycieli. Ponadto, zdaniem ekspertów Ordo Iuris, obowiązek organizacji przez szkoły specjalnych szkoleń, stanowi naruszenie konstytucyjnego prawa rodziców do wychowywania dzieci zgodnie z własnymi poglądami, przekonaniami, wartościami i religią.

Program nawiązuje do ideologii gender i zagraża swobodzie wyrażania przekonań przez nauczycieli i uczniów, a także prawu rodziców do zapewnienia dzieciom nauczania moralnego i religijnego zgodnego z własnymi przekonaniami.

- pisze na swojej stronie Instytut na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris

Szczegółówa analiza "Strategii Oświatowej" Ordo Iuris ----> [KLIKNIJ, ABY PRZECZYTAĆ]

W odpowiedzi na pytania naszej redakcji Mateusz Mucha, rzecznik wojewody Agaty Sobczyk, informuje, że wydział prawny urzędu wojewódzkiego przeprowadza analizę prawną. Podkreśla, że urząd ma na to 30 dni, a minęło dopiero 10 od dnia wpłynięcia informacji od Ordo Iuris.

Fixed Bottom Toolbar