Jak wychować szczęśliwe dziecko? Czym jest szczęście?

Jak rodzic może wychować szczęśliwe dziecko? Co robić by dziecko było szczęśliwe? Odpowiedzi udziela  Tomasz Gubała, Prezes Fundacji Wspierającej Wychowanie „Archezja” w rozmowie z Zofią Rogalą.

 

 

fot. Pixabay

Recepta na szczęście

Każdy rodzic chce, żeby jego dziecko było zdrowe i szczęśliwe. Każdy zadaje sobie pytanie, czego potrzebuje dziecko, co ma wpływ na rozwój twojego dziecka, jak być jednym z takich rodziców, dzięki którym dziecko jest i będzie szczęśliwe, jak budować prawidłową relację z dziećmi. Gdzie szukać porad jak wychować szczęśliwe dziecko?  Kluczem jest to, żeby dobrze zrozumieć, co to jest szczęście.

Tomasz Gubała porównuje szczęście do uśmiechu. Podkreśla, że aby się śmiać, potrzebujemy zazwyczaj powodu, tak samo jest ze szczęściem.

Victor Frankl opisuje, że szczęście to efekt uboczny realizowania sensu.

Kiedy dostrzegamy sens życia, ale też sens sytuacyjnym, sens tego, co robimy, i realizujemy ten sens, to w zasadzie bez naszego większego udziału to szczęście się pojawia i jest trwałe

- mówi Tomasz Gubała.

Szczęśliwy rodzic to szczęśliwe dziecko

Działa to też w drugą stronę, bo szczęśliwe dziecko to szczęśliwy rodzic. Działa to więc jak samonapędzająca się machina. Tomasz Gubała podkreśla, że aby pomóc dziecku stać się szczęśliwym dorosłym, najpierw rodzice muszą osiągnąć stan szczęścia. Dzięki temu nasze pociechy będą miały szczęśliwe dzieciństwo. 

To rodzic najpierw powinien zastosować te metody na sobie, aby mógł pomóc swojemu dziecku.

– zaznacza Gubała.

Pierwszą z nich jest pozytywne nastawienie do świata. Tomasz Gubała podkreśla, że człowiek w życiu zmierza tam, gdzie patrzy. Dlatego ważne jest patrzenie na rzeczy piękne i szlachetne, czyli na wartości.

To, na co patrzysz, Cię przyciąga. Jeśli tymi wartościami są miłość, przyjaźń, odpowiedzialność, to tym bardziej pociąga.

– powiedział Gubała

Jak patrzymy na brudne sfery życia, jak się koncentrujemy na tym, czego nie możemy zrobić, narzekamy, to wpadamy w to.

- dodał.

Podkreślił, że właśnie dlatego musimy patrzeć w dobro i piękno oraz pokazywać naszym dzieciom, że podstawą do tego, żeby coś zrobić, jest dostrzeżenie, że jest na to potencjał. Ważne jest skupianie się na szukaniu rozwiązywania problemów, a nie na analizowaniu samego problemu. Dzięki temu dziecko czuje, że rodzic wie, jak podążać przez życie w szczęściu, a to z pewnością pomoże by dziecko było zadowolone z życia.

Jak trenować szczęście? Czy można się tego uczyć?

Choć nie da się tego nauczyć po przeczytaniu kilku książek, ale można szczęście trenować. Oczywiście jak tylko zrozumiemy, czym ono jest. Tomasz Gubała mówi, że oprócz umiejętności patrzenia w dobro i dostrzegania pozytywów w życiu bardzo ważne jest nauczyć dzieci wdzięcznościOkazuje się, że wdzięczność też można trenować!

Gubała proponuje ćwiczenie opracowane przez dr Karolinę Kmiecik, które polega na tym, by własnoręcznie wykonać pudełko wdzięczności. Ważne jest, by go nie kupować, ale wykonać samodzielnie i ozdobić, by było piękne.

W tym pudełku przechowujemy notatnik, złożony z karteczek i długopis. Przy okazji trenujemy konsekwencję i codziennie, najlepiej przed snem,  zapisywać na kolejnych kartkach za co jesteśmy dzisiaj wdzięczni. 

  • mówi Tomasz Gubała.

W ten sposób dziecko uczy się od nas pielęgnowania wdzięczności i zwracania uwagi na nieoczywiste sprawy, za które życiu należy się pochwała. Niektórzy rodzice w ogóle nie pokazują zadowolenia z życia, a to przecież od nas zależy,

Wzmacniaj wdzięczność każdego dnia i pokaż dziecku poczucie sensu

Każdy z nas miewa dni, gdy znalezienie takich rzeczy będzie bardzo łatwe. Jednak życie człowieka to też momenty trudne, w których trudno jest być za coś wdzięcznym. Gubała podkreśla, że wdzięcznym można być też za to, że coś nam zostało oszczędzone, odpuszczone, czegoś nie musieliśmy doświadczać. 

Czasem nie zdajemy sobie sprawy z tego, jakim wielkim szczęściem jest to, że jesteśmy zdrowi i nie zachorowaliśmy, że nie złamaliśmy nogi, nie poślizgnęliśmy się pod prysznicem i tak dalej...

- wymienia Gubała.

Nie dostrzegamy tego, a to jest naprawdę wielkie szczęście.

-dodaje.

Jako rodzice możemy być też wdzięczni za samo rodzicielstwo, możliwość bycia rodzicem, odkrywanie każdego dnia tego, czego dziecko potrzebuje, obserwowanie rozwoju dziecka, towarzyszenie mu w poznawaniu świata, odpowiadaniu codziennie na to samo pytanie, gdy zaprowadzamy je do przedszkola. 

To nie tylko pozytywnie wpłynie na rozwój emocjonalny dziecka, ale z pewnością zaowocuje w przyszłości dziecka, które wyrośnie na szczęśliwego dorosłego. 

Dobre rozmowy o wychowaniu dzieci:

Po więcej wskazówek jak wychować szczęśliwego człowieka oraz odpowiedzi na pytania: Czym jest człowiek? Czym jest szczęście? Jak osiągnąć szczęście? Jak budować u dzieci poczucie własnej wartości u moich dzieci? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z Tomaszem Gubałą. KLIKNIJ TUTAJ, ABY OBEJRZEĆ

Fixed Bottom Toolbar