Warto wiedzieć, co zawierają książki, które kupujemy naszym dzieciom

people 2572105 1280Na rynku wydawniczym pojawiły się „Opowieści dla chłopców, którzy chcą być wyjątkowi. 100 historii niezwykłych mężczyzn, którzy podjęli wyzwanie, by zmienić świat” autorstwa Bena Brooksa wydane przez Wydawnictwo K.E. Lieber (część I i część II). Część pierwsza sprzedawana jest m.in. w dyskontach jednej z najbardziej popularnych sieci handlowych w Polsce. W opisie zamieszczonym na stronie internetowej wydawnictwa reklamującym część drugą można natomiast przeczytać, że jest to „zbiór inspirujących opowieści o wspaniałych mężczyznach służących za wzór chłopcom, którzy chcą wyrastać ponad przeciętność. Ben Brooks i Quinton Winter prezentują kolejnych 100 niezwykłych bohaterów-mężczyzn, którzy nie bali się wyjść poza schemat i stawić czoła przeciwnościom losu”. 

I rzeczywiście, w publikacjach prezentowane są postaci różnych mężczyzn, w tym m.in.: Galileusz, Lionel Messi, Nelson Mandela, Stephen Hawking czy Muhammad Ali… A także (w pierwszej części) Amarou Al-Kadhi (ur. w 1990 r.), o którym można przeczytać: „Amarou nie chce, żeby zwracano się do niego „on”. Na początku może się to wydawać nieco trudne dla osób, które nie są do tego przyzwyczajone, jednak zrezygnowanie z zaimków osobowych pomaga tym, którzy nie czują się komfortowo z narzuconą im płcią”. Jak również, że „rodzice Amarou wyznawali religię, która nie pozwalała im zaakceptować odmienności ich dziecka” i dopiero na studiach mógł poczuć się wolny. To wówczas zaczął występować jako drag quen. Po czym jest wytłumaczenie, kim jest drag quen i że dla niego była to sposobność „na przełamanie stereotypów i odrzucenie tradycyjnego rozróżniania płci biologicznych”.

W pierwszej części zaprezentowano również postać Aryana Pasha (ur. w 1991 r.), który „urodził się w ciele dziewczynki” i jako osiemnastolatek „przeszedł serię operacji zmiany płci”, po czym został prawnikiem i „zaczął pracować dla organizacji, która walczy o prawa osób LGBT w Indiach: lesbijek, gejów, osób biseksualnych oraz osób transpłciowych”. Jest też Bisi Alimi (ur. w 1975 r.) – Nigeryjczyk prześladowany w swoim kraju ze względu na swój homoseksualizm, który m.in. zaangażował się w edukację „homoseksualnych mężczyzn na temat niebezpieczeństw związanych z wirusem HIV”. A także Tom Daley (ur. w 1994 r.), który „opublikował film na YouTube, w którym wyjaśnił, że zakochał się w mężczyźnie (…) i ogłosił, że od wiosny są parą”, a także, że „zostali rodzicami”. Jest również o Instytucie Nauk Seksualnych założonym przez Magnusa Hirschfelda zmarłego w 1935 r. i o tym, jak "zabrał szefa policji na wycieczkę po barach i klubach gejowskich w Berlinie”, a także o tym, jak poprosił go wieczorem o rozmowę żołnierz zmagający się „z własnym homoseksualizmem”, który miał wrócić rano, ale „niestety tej nocy (…) popełnił samobójstwo”. A także o tym, że naziści zniszczyli Instytut i „wykorzystywali listy pacjentów do wyłapywania homoseksualistów i wysyłania ich do obozów koncentracyjnych”.

To tylko niektóre postaci zaprezentowane w pierwszej części publikacji. W książce jest więcej treści, które wydaje się, że nie wszyscy rodzice uznaliby za odpowiednie dla ich dzieci. 

Na rynku dostępna jest ponadto publikacja pt.: „Opowieści dla dzieci, które chcą być wyjątkowe. 100 historii kobiet i mężczyzn, którzy wyrośli ponad przeciętność”, o której na stronie internetowej wydawnictwa można przeczytać, że „rozprawia się także z rolami przypisanymi płciom”.

Istotne wydaje się, żeby samemu zapoznawać się z zawartością książek dostępnych na rynku wydawniczym i dopiero wówczas podjąć świadomą decyzję, które z nich chce się dać do przeczytania własnemu dziecku. 


Zdjęcie ilustracyjne/Pixabay.com
Fixed Bottom Toolbar