Rower, hulajnoga, deskorolki – jak się nimi bezpiecznie poruszać
Zdjęcie ilustracyjne: Pixabay.com

Rower, hulajnoga, deskorolki – jak się nimi bezpiecznie poruszać

Ładna, letnia pogoda i mnóstwo wolnego czasu to wystarczająca zachęta, by wsiąść na rower, lub hulajnogę. W wakacje dzieci często same jeżdżą rowerami, hulajnogami, na wrotkach i deskorolkach. Powinny zatem znać przepisy ruchu i zasady bezpieczeństwa, a także wiedzieć, jak powinien być przygotowany i wyposażony sprzęt do jazdy. Mimo, że dzieci poruszają się samodzielnie, rodzice winni zadbać, by były odpowiednio przygotowane – bo to oni są za nie odpowiedzialni - i sami dawać dobry przykład.
 
Użytkowników rowerów, hulajnóg elektrycznych i zwykłych, deskorolek na prąd czy zwykłych rolek obowiązują na drodze różne prawa, zasady i odmienne ograniczenia.
 

Co i kto może na rowerze

 
670 child 775714 1280
 
Najmłodsi (do 10 roku życia) mogą jeździć rowerem z opiekunami tylko po chodnikach. Starsze dzieci i nastolatkowie muszą już umieć korzystać z dróg rowerowych, znać przepisy dla rowerzystów oraz posiadać kartę rowerową lub prawo jazdy kat. B1.
 
Kiedy nastolatek kończy 18 lat jest zwolniony z obowiązku posiadania karty rowerowej, niemniej osiągnięty wiek nie zwalnia go ze znajomości przepisów ruchu drogowego.
 
Rowerzyści mogą poruszać się drogami publicznymi oraz drogami i pasami dla rowerów. Zakaz jazdy na rowerze obowiązuje jedynie na drogach ekspresowych, autostradach i tych jezdniach, wzdłuż których poprowadzono przeznaczoną dla tych pojazdów trasę w danym kierunku. Jeśli taka trasa istnieje to rowerzyści mają obowiązek z niej korzystania.
 
Bez względu na okoliczności, rowerzysta nie może przejechać przez przejście dla pieszych – musi zsiąść z roweru i go przeprowadzić na drugą stronę. Jazda możliwa jest wyłącznie po osobno oznakowanym przejeździe rowerowym.
 
870 bike 929915 1280
 
Każdy rower musi być wyposażony w:
 
- co najmniej jedno światło przednie białe lub żółte świecące światłem ciągłym, lub migającym;
- co najmniej jedno światło tylne czerwone, odblaskowe;
- co najmniej jedno światło tylne świecące światłem ciągłym, lub migającym,
- co najmniej w jeden skutecznie działający hamulec, dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.
 
Za każdym razem, gdy rowerzysta pojawia się na chodniku musi bezwzględnie ustępować pierwszeństwa pieszym. Przepisy rowerowe zobowiązują wówczas jadących do zachowania szczególnej ostrożności.
 
Korzystanie przez kierującego rowerem z chodnika dozwolone jest tylko wtedy, gdy:
 
- opiekujemy się osobą w wieku do lat 10, która kieruje rowerem;
- szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów dozwolony jest z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 metry i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów;
- warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).
 

Jak bezpiecznie hulać na hulajnodze

 
870 sports 6215951 1280
 
Hulajnoga elektryczna to pojazd napędzany elektrycznie, dwuosiowy, z kierownicą, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe. Nie wolno więc poruszać się hulajnogą np. w dwie osoby!
 
Warunki korzystania z hulajnogi elektrycznej:
 
- wiek 10 - 18 lat – karta rowerowa lub prawo jazdy kat. AM, A1, B1, T,
- powyżej 18 lat – bez uprawnień,
- zakaz poruszania się dziecka w wieku do 10 lat po drodze; z jednym wyjątkiem – w strefie zamieszkania dziecko do 10 lat może poruszać się wyłącznie pod opieką osoby dorosłej.
 
Kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów. W przypadku ich braku porusza się:
 
- jezdnią – obowiązkowo, gdy ruch pojazdów odbywa się po niej z dozwoloną prędkością nie większą niż 30 km/h oraz brakuje drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów;
- chodnikiem lub drogą dla pieszych – dozwolone, gdy ruch pojazdów odbywa się po niej z dozwoloną prędkością większą niż 30 km/h oraz brakuje drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów.
 
870 electric scooters 6512899 1280
 
Korzystając z drogi dla rowerów i pieszych poruszający się hulajnogą jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować pierwszeństwa pieszemu.
 
Jeżeli chodzi o prędkość, to na chodniku i drodze dla pieszych powinna ona być zbliżona do prędkości pieszego. Dopuszczalna prędkość hulajnogi elektrycznej wynosi 20 km/h.
 
Kierującemu hulajnogą elektryczną zabrania się m.in.:
 
- kierowania w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu;
- ciągnięcia lub holowania innego pojazdu;
- przewożenia innej osoby, zwierzęcia lub ładunku;
- jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach;
- czepiania się innych pojazdów;
- jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu;
- ciągnięcia za pojazdem kierującego hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego (tzw. UTO - to takie elektryczne pojazdy inne niż rower i inne niż hulajnoga, np. jednokołowiec albo deskorolka z silnikiem), osoby poruszającej się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch (wrotki, rolki, hulajnoga bez silnika), osoby na sankach lub innym podobnym urządzeniu, zwierzęcia lub ładunku.
 
870 kid 4363118 1280
 
Pewien ciekawy przepis związany jest z urządzeniami wspomagającymi ruch (wrotki, rolki, itp.): w strefie zamieszkania ustępujemy pieszym, ale mamy pierwszeństwo przed pojazdem! Co do roweru, to małe dziecko na rowerze pod opieką osoby dorosłej w strefie zamieszkania ma pierwszeństwo przed samochodem, ale rowerzysta w wieku 10+ traktowany jest na równi z innymi pojazdami.
 

Nie warto łamać przepisów – mandaty są dotkliwe

Lepiej stosować się do wszelkich przepisów drogowych, bo za ich łamanie grożą mandaty. Co prawda dla rowerzystów i kierujących hulajnogami są one niższe niż dla kierowców samochodów, niemniej jednak za niektóre wykroczenia można dostać mandat w wysokości 300, 500, a nawet 1 tys. zł.
 

Dziecko bezpieczne na drodze – rola rodzica

 
870 pexels pavel danilyuk 8763214
 
Warto przypomnieć również kilka podstawowych zasad, których należy przestrzegać, aby na drodze nie narażać siebie i innych na niebezpieczeństwo.
 
Nie każde dziecko może być samodzielnym uczestnikiem ruchu drogowego. Zgodnie z art. 43 Ustawy prawo o ruchu drogowym dziecko do 7 roku życia może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby co najmniej 10-letniej.
 
W przypadku pozostawienia dziecka na drodze publicznej bez opieki, rodzic lub inna osoba odpowiedzialna popełnia wykroczenie, za co grozi kara grzywny w wysokości do 5 tys. zł.
 
Bardzo ważnym elementem zwiększającym bezpieczeństwo jest noszenie elementów odblaskowych.
 
Rodzice, którzy wożą dzieci na swoim rowerze, powinni pamiętać o obowiązku przewożenia ich w fotelikach ochronnych lub specjalnych siedziskach.
 
Rodzice powinni też pokazać dziecku najbezpieczniejsze drogi poruszania się po okolicy, a w przypadku roku szkolnego - najbezpieczniejszą drogę z domu do szkoły i ze szkoły do domu. Przy czym należy pamiętać, że droga najkrótsza nie zawsze jest najbezpieczniejsza.
 
W czasie wspólnych przejażdżek i spacerów warto dawać dzieciom dobry przykład – np. przechodzić przez ulicę tylko w miejscach wyznaczonych, zawsze na zielonym świetle, obserwować innych uczestników ruchu, stosować zasadę ograniczonego zaufania.
 

Kaski ochronne nieobowiązkowe, ale zwiększające bezpieczeństwo

 
870 bike 775799 1280
 
Co prawda noszenie kasku ochronnego przez rowerzystów czy użytkowników deskorolek, hulajnóg, wrotek, itp. nie jest obowiązkowe, a w czasie upałów może być nawet uciążliwe, jednak dla bezpieczeństwa warto stosować taką ochronę głowy, szczególnie przydatną w razie upadku, kiedy istnieje możliwość uderzenia głową o nawierzchnię.
 
Oprac.: wit
Źródło: policja.gov.pl, auto-swiat.pl
Zdjęcia: Pixabay.com, Pexels.com
Fixed Bottom Toolbar