Rozwodów nie będzie?
Zdjęcie ilustracyjne: Pixabay.com

Rozwodów nie będzie?

Taki tytuł (ale bez znaku zapytania na końcu) nosi jeden z polskich filmów, nakręconych prawie 60 lat temu z aktorskimi gwiazdami kina tamtego okresu – m.in. Zbigniewem Cybulskim i Magdaleną Zawadzką. Wbrew tytułowi, trzy nowele, które składają się na cały obraz, opowiadają historie poznawania się trzech par młodych ludzi, z których jedna zawiera związek małżeński w urzędzie stanu cywilnego, a pozostałe dwie się rozstają.  
 
Całe szczęście – możemy pomyśleć – że rozstają się świadomie jeszcze przed ślubem, a nie już po. W rzeczywistym życiu, tym dawniejszym, czy współcześnie, rozwody jednak się zdarzają, a ich obecna skala może niepokoić. 
 

Liczba rozwodów w Polsce

Według statystyk rozpada się obecnie co trzeci związek małżeński. Wzrost liczby rozwodów jest wyraźnie zauważalny w ujęciu wieloletnim. Od roku 2000 do 2013 liczba rozwodów wzrosła z ok. 42 tys. do ponad 65 tys. – raportuje GUS. Natomiast ostatnio, w  związku z malejącą liczbą zawieranych małżeństw zmniejszyła się też – chodzi o 2020 rok - liczba rozwodów. Dane za ubiegły rok – choć niepełne – wydają się potwierdzać niekorzystny wzrostowy trend rozwodowy, na co - w opinii specjalistów – znaczący wpływ miała pandemia.
 
W 2018 r. było 62,9 tys. rozwodów (na 192,3 tys. zawartych małżeństw).
W 2019 r. było 65,4, tys. rozwodów (na 183,5 tys. zawartych małżeństw).
W 2020 r. było 51,2 tys. rozwodów (na 144,9 tys. zawartych małżeństw).
 
Nie ma jeszcze całkowitych danych dotyczących liczby rozwodów w ub. roku, natomiast wiadomo już, że wzrosła w stosunku do roku 2020 ilość zawartych małżeństw (155,4 tys. do października 2021 r.).
 
Dane z obszaru prawa wskazują jednak, że w 2021 r. ilość rozwodów może wzrosnąć – do połowy ub. roku złożono w sądach 39 tys. pozwów o rozwód
 
W ponad dwóch trzecich przypadków wnioski rozwodowe składają kobiety. To zjawisko nie zmienia się od lat. Najczęściej jako przyczynę rozwodu małżonkowie deklarują niezgodność charakterów, kolejne na liście są zdrada lub trwały związek uczuciowy z inną osobą, a także alkoholizm.
 

Potrzeba szerokiej i poważnej dyskusji o problemie

 - Jako państwo i społeczeństwo powinniśmy rozmawiać na temat obserwowanego kryzysu małżeństwa, bo trend się nasila – twierdzi prof. Michał Michalski z Instytutu Kulturoznawstwa UAM w Poznaniu, prezes Instytutu Wiedzy o Rodzinie o Społeczeństwie. - Trzeba sięgać po pomoc psychologów, doradców, co jest trudne, bo nadal temat stanowi społeczne tabu, ale i po radę innych małżeństw. Często ci drudzy też nie są idealni, ale trzymają się razem. Można zapytać - jak to robicie?
 
A prof. Jakub Isański z Wydziału Socjologii UAM w Poznaniu zauważa: - Rozwodzą i młodzi, i małżonkowie z kilkunastoletnim stażem. Coraz więcej par mieszka bez ślubu. Rozwód stanowi etap w ich życiu, czasami zawierają ponownie małżeństwa.
 
 
Oprac.: wit
Źródło: parenting.pl, businessinsider.com.pl, aleteia.org, tvp.pl, dziennikprawny.pl
Zdjęcie: Pixabay.com
Fixed Bottom Toolbar