Katastrofalne skutki zażywania narkotyków – młodzież szczególnie narażona
Zdjęcie: Pexels.com

Katastrofalne skutki zażywania narkotyków – młodzież szczególnie narażona

Z punktu widzenia fizjologii przyjmowanie narkotyków niesie za sobą bardzo konkretne następstwa, zarówno dla ciała, jak i dla psychiki. Zwłaszcza, gdy robi to młody człowiek.


Eksperymenty bardzo szkodliwe

Specjaliści zajmujący się leczeniem osób zażywających narkotyki podkreślają - nie ma narkotyku, który nie wpływa negatywnie na psychikę młodego człowieka oraz nie wyniszcza fizycznie jego rozwijającego się organizmu. Choć najbardziej niebezpieczne jest długotrwałe przyjmowanie środków odurzających to także jednorazowe „eksperymenty” nie pozostają obojętne dla zdrowia młodego człowieka.
 
870 pexels mart production 7230418


Zaburzenia w oddychaniu

Środki odurzające przyjmowane są w różny sposób. Inhalowanie do nosa np. amfetaminy czy kokainy powoduje z podrażnienie błony śluzowej nosa i zatok obocznych nosa, co skutkuje katarem, nieustającym wyciekiem wydzieliny z nosa, niedrożnością, zatkaniem nosa, uczuciem drażnienia. Podczas długotrwałego zażywania kokainy w ten sposób w przegrodzie międzynosowej powstaje ubytek, powodujący zaburzenia w oddychaniu, zmianę barwy głosu, trudności w oddychaniu podczas snu.

Lekarze, zajmujący się takim przypadkami alarmują o różnego rodzaju przypadłościach i dolegliwościach nastolatków zażywających narkotyki.
 
870 pexels mart production 7278920

- Kiedyś na nasz oddział trafiła siedemnastoletnia dziewczyna po donosowym użyciu jakiegoś środka – opowiada dr Eryk Matuszkiewicz toksykolog z Katedry i Zakładu Medycyny Ratunkowej UM w Poznaniu. - Mimo, że doszła w końcu do siebie, cały czas miała problemy z oddychaniem. Posłaliśmy ją do laryngologa i okazało się, że w jednym z przewodów nosowych coś białego zablokowało ujście jednej z zatok szczękowych, powodując trudności w oddychaniu oraz ból połowy twarzy. Podejrzewamy, że coś dosypano do tego środka, na przykład gips, który spowodował te problemy – wyjaśnił lekarz.
 

Jak narkotyki niszczą psychikę

Zażywanie substancji psychoaktywnych czy środków odurzających prowadzi także do powstania chorób kodyfikowanych w międzynarodowej klasyfikacji jako choroby psychiatryczne, które mówią o uzależnieniu, bardzo poważnych powikłaniach, m.in. schizofrenii, zaburzeniach afektywnych, zaburzeniach nastroju czy głębokich zaburzeniach depresyjnych.
 
870 parrot 3027820 1280

- Z jednej strony substancje te wywołują burzę neurotransmiterów (związki chemiczne, których cząsteczki przenoszą sygnały pomiędzy neuronami - komórkami nerwowymi) z drugiej, w momencie, kiedy hormony szczęścia, czyli dopamina i serotonina wyrzucane są do mózgu „robi się” tam prawdziwa burza, człowiek zachowuje się inaczej niż normalnie: jest pobudzony euforyczny, niespokojny – tłumaczy dr E. Matuszkiewicz. - Ale kiedy one już zostaną zmetabolizowane staje się spowolniony, senny. To emocjonalna huśtawka: od euforii do depresji – dodaje specjalista.


Nowe substancje coraz groźniejsze dla zdrowia i życia

Na rynek wprowadzone są coraz to nowe substancje, które powodują, że pobudzamy się w nieskończoność, nawet kilkaset razy silniej niż po zażywaniu klasycznej marihuany. Skutki takiego działania powodują, że wzrasta ryzyko wystąpienia schizofrenii w życiu dorosłym – alarmują toksykolodzy.
 
870 pexels pavel danilyuk 8442567

Stosowanie syntetycznych kannabinoidów (grupa organicznych związków chemicznych oddziałujących na receptory), czyli tych które mają tylko pobudzające THC (Tetrahydrokannabinol – organiczny związek chemiczny z grupy kannabinoidów, izomer kannabidiolu i główna substancja psychoaktywna zawarta w konopiach), a takie przeważają na rynku, powoduje nasuwanie uporczywych myśli, natręctw, powstawanie flashbacków. Psychika jest tak „rozkręcona”, że dochodzi do samobójstw.


Narkotyczne zaburzenia wielu podstawowych funkcji organizmu

Kannabinoidy to związki izolowane z konopi i stosowane przez ludzkość od tysięcy lat jako środki halucynogenne i lecznicze. Oddziałując na receptory kannabinoidowe wywołując działanie psychotropowe, przeciwbólowe, przeciwwymiotne, przeciwdrgawkowe i wiele innych.
 
870 time 6952634 1280
 
Większości ludzi kannabinoidy kojarzą z marihuaną i THC (Tetrahydrokannabinol – organiczny związek chemiczny z grupy kannabinoidów, izomer kannabidiolu i główna substancja psychoaktywna zawarta w konopiach) oraz ich narkotycznymi właściwościami.

Substancja ta zaburza nasze funkcje poznawcze, osłabia pamięć i koncentrację, zmniejsza iloraz inteligencji. Wpływa też na układ oddechowy powodując przewlekły stan zapalny, m.in przyczyniając się do powstania astmy. Wzmożone tętno i przyspieszona praca serca rozregulowują układ krążenia.


Nastolatki szczególnie zagrożone

Problem jest niezwykle ważny, bo marihuana to niezwykle popularny narkotyk wśród młodzieży - w USA używa jej aż 44 proc. licealistów. A w e-papierosach zamiast liquidów jest THC – zwracają uwagę lekarze.
 
870 person 6344902 1280

Także w Polsce marihuana to narkotyk, po który nastolatki chętnie sięgają. Z badań ESPAD wynika, że 21 proc. współczesnych 15 i 16-latków próbowało już choć raz w życiu przetworów z konopi.


Skutki zażywania różnych narkotyków

• Codzienne palenie marihuany w wieku nastoletnim wiąże się z wystąpieniem zaburzeń o typie ADHD, może pojawiać się zaburzenie osobowości, powoduje zwiększenie w ciągu kolejnych 7 lat ryzyka powstawania zaburzeń depresyjnych i uzależnienia.

• Palenie raz na tydzień zwiększa dwukrotnie ryzyko zaburzeń lękowych i zaburzeń depresyjnych.
 
870 girl smoke cigarette 2198839 1280

• Przewlekłe palenie marihuany wywołuje tzw. zespół amotywacyjny - takiemu człowiekowi nic się nie chce, jest apatyczny, nie ma napędu i motywacji do działania, jego świat ogranicza się tylko do zainteresowania marihuaną, zaniedbuje swoje obowiązki, a nawet higienę osobistą.

• Przewlekłe zażywanie kokainy lub innych substancji psychoaktywnej może z kolei prowadzić do tzw. zespołu wypłukania – dochodzi do wyrzutu neurotransmiterów, po którym osoba czuje się super, wręcz euforycznie, ale gdy zaczyna ich brakować, dochodzi do zniżki nastroju, spowolnienia, spadku ciśnienia i tętna, zwolnienia napędu oddechowego, a nawet zaburzeń świadomości pod postacią śpiączki, która ustępuje samoistnie, gdy organizm wytworzy ponownie neurotransmiterów (po ok. 2 dniach).
 
870 pexels mart production 7278779

• U osób uzależnionych, które wchodziły w świat narkotyków rozpoczynając od marihuany, potem eksperymentując z innymi środkami i stosowały je przewlekle, powoduje to z czasem zaburzenia psychiczne: głęboką depresję, zaburzenia osobowości, próby samobójcze. I trzeba sobie wyraźnie powiedzieć: im wcześniejsze stosowanie tym ryzyko uzależnienia i poważnych konsekwencji w późniejszym, dorosłym życiu, jest zdecydowanie większe.
 

Zgubna moda na łączenie

Bardzo złe efekty daje zażywanie więcej niż jednego narkotyku (np. heroiny, marihuany, kokainy). Z badania amerykańskich naukowców z 2012 r, w którym uczestniczyło 570 osób, które próbowały różnych narkotyków wynika, że dochodziło u nich do głębokiej depresji, zaburzeń nastroju, zaburzeń osobowości – to efekt mieszania: heroiny, która ma działanie spowalniające i marihuany oraz kokainy, która działa pobudzająco.

Pojawienie się na rynku nowych narkotyków lub produktów o różnorodnym składzie i działaniu, zawierających substancje psychoaktywne, dało podłoże do rozwoju politoksykomanii.
 
870 pexels warren pachy 8917692

- Współcześnie mamy do czynienia z nasilaniem się tego zjawiska wśród młodych ludzi. Obserwacje pokazują, że w latach od 2000 do 2008 roku wzrosła liczba osób z podwójną diagnozą – np. w Danii problem ten dotyczy 10 proc. osób spośród wszystkich leczonych psychiatrycznie - mówi toksykolog.

Niepokojąca jest obecnie obserwowana moda na łączenie wielu różnych substancji, które są powszechne i dostępne, na przykład nikotyny zawartej w papierosach czy nowatorskich wyrobach tytoniowych (e-papieros,) z innymi substancjami psychoaktywnymi, alkoholem etylowym czy lekami OTC.

Specjaliści ostrzegają, że w przypadku zatrucia substancjami z wielu grup, interwencja medyczna jest utrudniona ze względu na pojawianie się w organizmie zjawiska sumowania efektów działania poszczególnych substancji psychoaktywnych. Zdiagnozowanie i leczenie uzależnienia od jednej substancji, np. od alkoholu, nie jest sprawą prostą, a gdy mamy do czynienia z uzależnieniem od wielu substancji, sytuacja staje się bardziej skomplikowana.

Coraz częściej specjaliści w dziedzinie uzależnień stawiają podwójną diagnozę: uzależnienie od substancji psychoaktywnej lub środków odurzających oraz rozpoznane zaburzenia nastroju czy schizofrenii.


Dopalacze nadal groźne

Choć zainteresowanie dopalaczami w ostatnim czasie opadło, problem nie znikł całkowicie. W dodatku każda nowa pojawiająca się na rynku substancja ma większą siłę działania.
 
870 smoker 2685003 1280

- Pacjentów po dopalaczach obecnie jest zdecydowanie mniej. Można powiedzieć, że zainteresowanie dopalaczami spadło od 2018 roku, kiedy zmieniono ustawę o przeciwdziałaniu narkomanii i powiedziano, że dopalacze to również narkotyki. Oczywiście, to nie jest tak, że pacjentów po dopalaczach nie ma wcale. Są, ale dominują głównie osoby, które są od nich uzależnione, a nie takie, które jednorazowo tego spróbowały – ocenia dr Matuszkiewicz.

Dopalacze na ogół działają podobnie do nielegalnych narkotyków, niekiedy również silniej. Jednak, z uwagi na to, że dopalacze znane są od niedawna, na temat większości z nich wciąż nie ma wiarygodnych danych dotyczących ich rzeczywistej szkodliwości. W przypadku syntetycznych kanabinoli, a więc znajdujących się w dopalaczach odpowiedników THC, czyli składnika aktywnego marihuany, podejrzewa się, że ich silniejsze powinowactwo do receptorów kanabinolowych może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia osób je zażywających.

„Niebezpieczeństwo sięgania po dopalacze polega także na tym, że konsumenci nie mają pojęcia, w jakich dawkach je stosować. Dawek tych nie precyzują również producenci, a zawartość środka czynnego w ich produktach podlega znacznym wahaniom. W przeciwieństwie do dopalaczy, stosunkowo krótko obecnych na rynku, następstwa przyjmowania „tradycyjnych” i nielegalnych narkotyków są już dobrze rozpoznane, a sięgające po nie osoby mają dość dobrą orientację, czym ryzykują. Dopalacze, wbrew rozpowszechnionej opinii, nie stanowią łagodniejszej wersji czarnorynkowej narkotyków. Przeciwnie – niejednokrotnie działają silniej, a przez to są bardziej niebezpieczne dla zdrowia” – czytamy na stronie policji.
 
870 pexels maurício mascaro 801863

- Morfina jest ogólnodostępnym środkiem opioidowym. Ponieważ była potrzeba używania silniejszych środków, wynaleziono fentanyl, który jest 100 razy silniejszy od morfiny. Syntetyczny fentanyl, czyli nowe substancje psychoaktywne, są 100 razy silniejsze od fentanylu. To powoduje, że sprowadzamy na siebie większe ryzyko działań niepożądanych w stanie ostrym, np. psychozy, ale też zagrożenie uszczerbkiem na zdrowiu, a nawet zgonem – przestrzega dr Matuszkiewicz.


Zmiany w zachowaniu nastolatka sugerujące używanie narkotyków

• zaniedbywanie obowiązków szkolnych i domowych;

• obniżenie poziomu dotychczasowej motywacji do podejmowanych działań;

• problemy z koncentracją uwagi;
 
870 pexels mart production 7231480

• zachowania i postawy odbiegające od dotychczasowych: np. nadmierne spowolnienie i ospałość, nadpobudliwość psychoruchowa;
 
• zachowania agresywne, (zwłaszcza, jeśli poprzednio nie występowały);

• łamanie zasad i norm moralnych, okłamywanie rówieśników i dorosłych;

• nagłe pogorszenie się wyników szkolnych, wagarowanie;

• niczym nieuzasadnione, nagłe zmiany w stylu bycia, wyglądzie (zaniedbanie);

• pogorszenie stanu zdrowia.


Dziecko bierze narkotyki - gdzie szukać pomocy specjalistów?

Gdy zaobserwowaliśmy niepokojące zachowania, mamy podejrzenie lub pewność, że nastolatek używa substancji psychoaktywnych, warto skontaktować się z Telefonem Zaufania Narkotyki-Narkomania (800 199 990). Numer jest bezpłatny i anonimowy.
W leczeniu i rehabilitacji osób uzależnionych nie obowiązuje rejonizacja. Oznacza to, że możesz skorzystać z dowolnej placówki na terenie Polski niezależnie od Twojego miejsca zamieszkania (zameldowania). Wykaz placówek pomocowych znajdziesz TUTAJ
 
 
CZYTAJ TAKŻE:
 

Oprac.: wit
Źródło: zdrowie.pap.pl
Zdjęcia: Pixabay.com, Pexels.com
Fixed Bottom Toolbar