Jak zachować się podczas burzy? O tych zasadach trzeba pamiętać
Zdjęcie: Pexels.com

Jak zachować się podczas burzy? O tych zasadach trzeba pamiętać

Okres wakacji to wyjazdy dzieci lub całych rodzin często w góry i nad wodę. Pogoda jest bardzo zmienna, potrafi gwałtownie ze słonecznej przejść w burzową. Rodzice powinni pamiętać o kilku podstawowych zasadach jak zachować się podczas burzy i warto, by przekazali je także je dzieciom.
 

Nagłe zmiany pogody coraz częstszym zjawiskiem w Polsce

To ważne, ponieważ nawałnice są coraz częściej występują na terenie naszego kraju, a najczęstsze błędy w zachowaniu się podczas burzy mogą ściągnąć na nas śmiertelne zagrożenie.
 
870 landscape 6012106 1280
 
Nikomu nie trzeba szerzej tłumaczyć, że burze stanowią znaczne niebezpieczeństwo dla ludzi. Kiedy nadchodzą, najlepiej przebywać w zamkniętym pomieszczeniu z piorunochronem. Jeśli to niemożliwe - warto wiedzieć, jak się chronić przed burzą.
 

Nie wolno bagatelizować zmian pogody

Podstawowym błędem, który często popełniamy jest przede wszystkim bagatelizowanie załamania pogody. Zwłaszcza jeśli jesteśmy na otwartej przestrzeni, szczególnie nad wodą lub w górach, co w sezonie wakacyjnym jest dość powszechne, musimy być bardzo wyczuleni na oznaki zmieniającej się aury, np. w postaci kłębiących się ciemnych chmur, silniejszych podmuchów wiatru i pierwszych burzowych grzmotów.
Gdy tylko zauważymy, że nadchodzi burza, koniecznie powinniśmy wyjść z wody, a w górach zawrócić i zejść jak najniżej, z dala od kamienistych ekspozycji, drzew i cieków wodnych.
 
870 pexels belle co 632325
 

W czasie burzy wyjść z wody

Gdy zaczyna się burza, powinniśmy wyjść z jeziora, morza czy rzeki i oddalić się choć kawałek od wody. Nawet gdy nie jesteśmy zanurzeni, a tylko stoimy w pobliżu może nam grozić niebezpieczeństwo. Jeżeli piorun uderzy kilkadziesiąt metrów od nas, może nas porazić – ostrzegają specjaliści.
 

Jak najdalej od metalu

Należy też jak najszybciej oddalić się od wszelkich elementów metalowych. Na początku lata od uderzenia pioruna zginął turysta ukraiński przebywający w pobliżu krzyża na Giewoncie. Młody mężczyzna został porażony piorunem w sposób bezpośredni, a to oznacza, że nie miał żadnych szans na przeżycie. Doszło do zatrzymania akcji serca.
 
KADR cross 468962 1280
 
Kilka lat temu, w sierpniu 2019 r. wydarzyła się tam o wiele większa tragedia, w której ucierpieli turyści trzymający się metalowych łańcuchów przytwierdzonych do skał, a mających ułatwiać wejście i zejście na Giewont. Zginęło pięć osób, w tym dwoje dzieci, a aż 157 osób zostało rannych.
 

Nie wolno chować się pod drzewami

Powszechnym błędem jest właśnie chowanie się podczas burzy pod drzewami. Mimo że specjaliści od dawna apelują, aby tego nie robić, wciąż wiele osób naraża swoje zdrowie i życie w ten sposób. Jeśli stajemy pod osamotnionym wysokim drzewem, ale także pod latarnią czy słupem, jesteśmy narażeni na uderzenie pioruna. Wiatr podczas burzy jest często silny – możemy więc ucierpieć też przez spadające gałęzie.
W 2010 r. w nadmorskiej miejscowości Karwieńskie Błota niedaleko Karwi, podczas burzy pod drzewem na skraju plaży schroniły się dwa małżeństwa, w tym jedno z 4-letnim dzieckiem. Piorun uderzył właśnie w to drzewo. Wszystkie pięć osób zostało porażonych. Dwóch mężczyzn i kobieta trafiło do szpitala. Na szczęście nie zginęli, choć do tragedii brakowało niewiele.
 
800 lightning 845848 1280
 

Należy wyłączyć elektronikę z gniazdka

 
Czy należy wyłączać sprzęty elektroniczne podczas burzy? Zdecydowanie tak. Musimy jednak pamiętać, że należy odłączyć je z gniazdka. Inaczej, kiedy piorun uderzy niedaleko domu, może dojść do zwarcia instalacji, a ostatecznie do pożaru.
 

Nie wolno kłaść się na ziemi

Popularnym mitem jest przekonanie, że jeśli nie mamy się, gdzie schować, podczas burzy trzeba położyć się na ziemi. To wydaje się logiczne, skoro pioruny uderzają w najwyższe obiekty – a jednak to błąd i ryzykujemy w ten sposób porażeniem prądem. Jeśli jesteśmy podczas burzy na otwartym terenie, najlepiej kucnąć ze złączonymi stopami.
 

Telefon komórkowy nie zagraża

Mimo że istnieje powszechne przekonanie, że korzystanie z telefonu ściąga pioruny, to mit. Komórka oraz komputer są zbyt małymi urządzeniami, aby narazić nas na niebezpieczeństwo.
 
CZYTAJ TAKŻE:
 
 
Oprac.: wit
Źródło: kobieta.wp.pl, medonet.pl, pl.wikipedia.org, twojapogoda.pl, trojka.polskieradio.pl
Zdjęcia: Pixabay.com, Pexels.com
Fixed Bottom Toolbar