próby samobójcze
Zdjęcie: Pixabay.com

Fala prób samobójczych wśród dzieci i nastolatków. Zatrważające liczby!

1339 dzieci i nastolatków w wieku 7-18 lat próbowało popełnić samobójstwo w okresie od początku stycznia do końca listopada ubiegłego roku. Jak wynika z danych Komendy Głównej Policji, to prawie 500 prób więcej niż przez cały 2020 rok. Niestety, w badanym okresie odebrało sobie życie 47 dziewczynek i 72 chłopców.

Częściej dziewczynki

Portal TVN24 powołuje się na dane dot. samobójstw dzieci i nastolatków Komendy Głównej Policji, która udostępniła je Polskiej Agencji Prasowej. Ich lektura jest porażająca... I tak, od początku stycznia do końca listopada 2021 roku doszło w naszym kraju do 1339 prób samobójczych w tej grupie wiekowej. Częściej na swoje życie próbowały targnąć się dziewczynki (962 przypadki). Wśród nich w przedziale wiekowym od 7-12 odnotowano 51 prób, w grupie wiekowej od 13 do 18 lat takich prób było 911. Wśród chłopców zaś doszło do 377 prób samobójczych (w przedziale wiekowym 13-18 lat – 353 przypadki; w wieku 7-12 lat – 24 próby. Niestety, od stycznia do końca listopada 2021 roku życie odebrało sobie 47 dziewczynek i 72 chłopców.

Pandemia przyczyną nr 1?

Zdaniem cytowanej przez portal TVN24 dr Halszki Witkowskiej, ekspertki z Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego, koordynatorki projektu „Życie warte jest rozmowy”, prób samobójczych jest więcej niż wynika to z policyjnych statystyk i o skali zjawiska nie wiemy wszystkiego.

Wśród przyczyn dużego wzrostu liczby prób samobójczych w 2021 roku w stosunku do lat ubiegłych, wymienia pandemię, nauczanie online, rozluźnienie relacji rówieśniczych, ale także niekiedy zamknięcie w domu ze sprawcą przemocy domowej. Jej zdaniem pandemia nasiliła problemy, które dzieci i nastolatkowie mieli od lat.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU POD MATERIAŁEM WIDEO:

{source}<iframe width="853" height="480" src="https://www.youtube.com/embed/jGovV_P3qhs" title="YouTube video player" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>{/source}

Wołanie o pomoc

Komenda Główna Policji zwraca uwagę, że osoby planujące popełnić samobójstwo często dają sygnały ostrzegawcze, cicho wołając o pomoc.

– Nie ignorujmy ich zachowań. Szczera rozmowa i pomoc specjalisty może uratować czyjeś życie. Okażmy zrozumienie i chęć pomocy. Pamiętajmy, że nie ma sytuacji bez wyjścia i nikt nie pozostaje sam.

Zawsze można liczyć na pomoc, choćby dzwoniąc pod numery telefonów:

  • Telefon Zaufania dla Dorosłych – telefon 116 123
  • Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży – telefon 116 111
  • Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka – telefon 800 12 12 12
  • W sytuacji zagrożenia życia zawsze dzwoń na numer alarmowy 112
ważne telefony
CZYTAJ TAKŻE:
 
 
 
 

__________

oprac.: kjp
źródło: KGP, TVN24
zdjęcie: Pixabay

Fixed Bottom Toolbar