Ukraińscy uchodźcy w polskich domach - integrują się także w parafii w podpoznańskim Lusówku
Zdjęcie: Pixabay.com

Ukraińscy uchodźcy w polskich domach - integrują się także w parafii w podpoznańskim Lusówku

 Już ponad 1,4 mln uchodźców wojennych z Ukrainy trafiło do Polski w okresie dwóch tygodni od czasu rosyjskiej agresji zbrojnej. W całym kraju Polacy angażują się do pomocy uciekinierom. Z inicjatywą pomocową wystąpił także proboszcz parafii św. Rity z podpoznańskiego Lusówka (woj. wielkopolskie). Sam przyjął pod swój dach dwie rodziny uciekinierów z ogarniętego wojną terenu Ukrainy.
 

Dwie rodziny ukraińskie w lusowskiej parafii

- Obecnie są to cztery osoby, pozostałych sześć jest w drodze. Uciekali dosłownie spod bomb, tylko z podręcznymi rzeczami w siatkach… – mówi ks. Adam Przewoźny, proboszcz parafii św. Rity w Lusówku.
 
870 kadr 66703660 1403496053135537 1019232577275297792 n
 
Na potrzeby rodzin przystosowane zostały pomieszczenia w domu parafialnym. Przystosowano do warunków mieszkalnych dotychczasowe salki parafialne.
Wśród uchodźców jest dwójka dzieci – Ana i Masza, w wieku 3 i 6 lat.
 
- Wolne miejsca dla tych dziewczynek są tylko w przedszkolu w oddalonym o ok. 10 km Baranowie – mówi ks. proboszcz. Dzieci ukraińskie trafiają obecnie do polskich szkół i przedszkoli, tworzone są też oddziały integracyjne.
 

Potrzebna integracja i informacja

Rodziny z okolicy Lusówka przyjęły wielu uciekinierów z Ukrainy. Udzielają im schronienie, oferują dach nad głową w swoich domach i niezbędną pomocy. Są to spontaniczne odruchy serca. Potrzeba jednak usystematyzowanych i sprawdzonych informacji, zarówno dla przybywających uchodźców, jak i dla udzielających im gościny Polaków.
 
Dlatego ks. Adam Przewoźny zaprasza uchodźców z Ukrainy oraz mieszkańców lokalnej społeczności na spotkanie integracyjno-informacyjne do parafialnego oratorium jutro, w czwartek, 10 marca o godz. 17.00.
 
Spotkanie ma służyć przekazaniu informacji na tematy prawne związane z dostępną pomocą ze strony gminy, pracą, przysługującymi uprawnieniami i świadczeniami.
 
„Zapraszam wszystkie osoby, siostry i braci z Ukrainy, zamieszkujące Lusówko, Sierosław, Pokrzywnicę i okolice na spotkanie integracyjne. Omówione będą też sprawy pomocy doraźnej i długoplanowej.” – napisał ksiądz proboszcz Adam Przewoźny na profilu społecznościowym parafii.
 
870 kadr 2022 03 09 29
 

Nauka języka i praca

Od przyszłego tygodnia rusza też w pomieszczeniach parafialnych nauka języka polskiego dla obcokrajowców – informuje ks. Adam.
 
Emigrantom z Ukrainy potrzebna jest nie tylko mieszkanie, wyżywienie, opieka, integracja z lokalną społecznością, edukacja i nauka języka, ale i praca. Nie wiadomo jak długo potrwa wojna, jaki będzie jej rezultat i długofalowe skutki, czy uciekinierzy będą mogli i chcieli wracać na Ukrainę.
 
- Wszyscy dorośli Ukraińcy zaczynają prace od najbliższego poniedziałku – dodaje ksiądz proboszcz.
 
Wśród parafian ksiądz zorganizował też zbiórkę pieniędzy. Są one przekazywane Caritasowi na pomoc dla uchodźców.
 
Oprac.: wit
Źródło własne
Zdjęcia: Parafia św. Rity w Lusówku, Pixabay.com
Fixed Bottom Toolbar