Pomoc za ćwierć miliona złotych - akcja charytatywna Fundacji ,,Mama z Mamą" trwa już 70 dni
Zdjęcie: Witold Tkaczyk

Pomoc za ćwierć miliona złotych - akcja charytatywna Fundacji ,,Mama z Mamą" trwa już 70 dni

Akcja pod hasłem „Worki pomocowe dla ukraińskich mam i dzieci” trwa od początku marca br. W tym czasie przygotowano prawie 4 tys. worków z niezbędnymi towarami – żywnością, napojami, lekarstwami, artykułami higienicznymi, poinformowała organizatorka i koordynatorka akcji Paulina Kurkowska z Fundacji „Mama z Mamą”. Polskie Forum Rodziców objęło akcję swoim patronatem medialnym.
 

Chęć niesienia pomocy ukraińskim uchodźcom - mamom i ich dzieciom

Impulsem do jej zorganizowania była chęć niesienia pomocy uciekającym z zaatakowanej przez Rosję Ukrainy mamom i ich dzieciom, które znalazły się z tragicznej sytuacji, bez dachu nad głową, jedzenia, picia, bez podstawowych środków higienicznych. W takich warunkach zmierzały do granicy z Polską, gdzie już trafiały pod opiekę wolontariuszy, otrzymywały schronienie, transport, wyżywienie.
 

Worki dające pomoc i nadzieję

 
870 worki n
 
Jednak jeszcze przed przekroczeniem granicy, po stronie ukraińskiej były nadal skazane na bytowanie w bardzo trudnych warunkach, bo do przejść granicznych z Polską ustawiały się wielokilometrowe kolejki. To właśnie pomysł, by do tych kobiet i dzieci kierować pomoc humanitarną stał się impulsem do działań podjętych przez panią Paulinę Kurkowską z Fundacji „Mama z Mamą”. Wymyśliła ona, że najwygodniej będzie dostarczać niewielkie worki z kompletem niezbędnych produktów i kierować je na granicę. Cała akcja zaczęła się właśnie od szycia takich worków, a później pakowaniu do nich zestawu towarów. Ich transport odbywał się przy pomocy Caritas Piła i Caritas Koszalin, Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej oraz InPost Piła.
 
870 KADR szycie EL n
 

Wsparcie wolontariuszy, rodziców, firm i Miss World

Działania wsparte zostały przez wolontariuszy, m.in. uczniów ze Szkoły Podstawowej im. „Kawalerów Orderu Uśmiechu” w Lusówku, rodziców, firmy-darczyńców, a nawet przez Miss World Karolinę Bielawską. Nie obyło się bez chwilowych trudności z koordynacja transportów lub skompletowaniem pełnych zestawów towarów do worków, jednak wszystkie przeciwności zostały skutecznie pokonane i cała akcja odbywała się praktycznie bez zakłóceń, dzięki pomocy i ofiarności wielu osób.
 

Podziękowania i efekty

- Kilka liczb podsumowujących akcję. Zaczynaliśmy mając... 500 zł w portfelu, za to sporo rąk i serc chętnych do pracy, żeby nieść pomoc innym. Wszystkim Wam za to raz jeszcze z całej mocy DZIĘKUJEMY!!! — napisała Paulina Kurkowska na jednym z portali społecznościowych.
 
Na załączonej grafice organizatorzy akcji podali, że:
 
- uszyto i wyposażono 3 965 worków
- w proces szycia zaangażowanych było 200 mam
- wartość dostarczonych towarów wyniosła 252 375 zł
- akcję wsparło 150 wolontariuszy
 
600 KADR2 podsum Mama z mama
 
- Dziękujemy Wam za to wspólne dzieło! – napisali organizatorzy akcji „Worki pomocowe dla ukraińskich mam i dzieci” i zapowiedzieli opublikowanie w najbliższych dniach dokładnego raportu podsumowującego całe przedsięwzięcie, opatrzonego komentarzami i zdjęciami.
 

Darczyńców było wielu

 
870 paleta n
 
Darczyńcami, którzy wsparli akcją są osoby z Wielkiej Brytanii z Fundacji McArtur Agriculture i White Eagle Club/Klub Orła Białego, które dostarczyły artykuły higieniczne i część artykułów spożywczych dla dzieci, a także firmy Herlitz Polska, Asgard, Chocolissimo Polska, SOSW im. Marii Grzegorzewskiej w Pile, Sznurex, Druk Plus, Salko, Baltur, lokalna apteka, darczyńcy prywatni. W zbiórkę towarów włączyła się też Wyższa Szkoła Zdrowia, Urody i Edukacji z Poznania.
 
Na stronie internetowej (https://mamazmama.pl/) oraz facebookowym profilu akcji ,,Mama z Mamą” znaleźć można podstawowe informacje o idei prowadzonych działań, sposobach pomocy, wysłanych transportach, darczyńcach.
 
kadr 870 mama z mamą logo Obszar roboczy 1
 
 
Polskie Forum Rodziców objęło akcję Fundacji ,,Mama z Mamą” patronatem medialnym.
 
O akcji pisaliśmy w poniższych tekstach:
 
 
 
autor: wit
Źródło: Fundacja „Mama z Mamą”, własne
Zdjęcia: Fundacja „Mama z Mamą”, Elżbieta Lachman, Witold Tkaczyk
Fixed Bottom Toolbar