O czym mówią eksperci w audycjach polsko-ukraińskiego magazynu „Port Polska” na antenie Radia Poznań
Zdjęcie: Radio Poznań

O czym mówią eksperci w audycjach polsko-ukraińskiego magazynu „Port Polska” na antenie Radia Poznań

„Port Polska” to seria audycji nadawanych od poniedziałku do czwartku o godz. 20.10 na antenie Radia Poznań. Pierwszy program został nadany w kwietniu. Dziś na antenie Radia Poznań ostatnia audycja z tego cyklu.
 

Radio o polsko-ukraińskich relacjach

Audycje powstały w związku z falą uchodźców z Ukrainy, którzy schronili się w Polsce po agresji rosyjskiej na ich kraj. Ocenia się, że liczba uciekinierów, która od 24 lutego przekroczyła naszą wschodnią granicę sięga 4 milionów. Większość z nich stanowią kobiety i dzieci. W Polsce znaleźli opiekę i gościnę. Ukraińców w swoich domach przyjęło tysiące polskich rodzin.
 
Audycje z cyklu „Port Polska” mają na celu po pierwsze przybliżenie ukraińskich zwyczajów i tradycji, po drugie dokonują analizy sytuacji i zmian zachodzących w polsko-ukraińskich relacjach. Wydarzenia i procesy, jakie zachodzą w związku z tak wielkim napływem do Polski uchodźców zza wschodniej granicy – w szkołach, rodzinach, zakładach pracy, sferze społecznej – stały się przedmiotem zainteresowana autorek cyklu, które postanowiły przedstawić je na antenie radiowej szerokiej rzeszy słuchaczy.
 

Wielka lekcja solidarności

Prowadzące audycję - Elżbieta Lachman – redaktor naczelna Polskiego Forum Rodziców i Paulina Michalska – redaktor naczelna portalu Piękna Dziewczyna – zaprosiły na antenę wielu gości. Same też dzieliły się na bieżąco wydarzeniami, w których uczestniczyły.
 
870 PAULINA M
 
- Chętnych do pomagania było więcej, niż rodzin, które przyjęliśmy – informowała Paulina Michalska w pierwszych audycjach.
 
870 ELA L
 
- Łóżeczko, wózek-spacerówkę, buty – wszystko znalazło się w tempie ekspresowym – wtórowała jej Elżbieta Lachman.
 
To wielka lekcja solidarności nie tylko dla dorosłych, ale i dla dzieci, które dzielą się swoimi zabawkami, odzieżą i innymi przedmiotami z ukraińskimi rówieśnikami, podkreślały prowadzące audycję.
 

Ciche bohaterki tej wojny

Na temat tego jak pomagać ukraińskim uchodźcom, czego im najbardziej potrzeba, jak się zachowywać we wzajemnych kontaktach, jak pokonywać językowe bariery, czy warto organizować spotkania integracyjne i jak zmienia się nasze życie w związku z obecnością w domu gości-uchodźców wypowiadali się zaproszeni do audycji goście.
 
Wśród nich znaleźli się m.in. dr hab. prof. UAM Jakub Isański, socjolog oraz ekspert Instytutu Wiedzy o Rodzinie i Społeczeństwie, zajmujący się migracjami, Dominika Wielkiewicz, pedagog resocjalizacyjny oraz opiekuńczo-wychowawczy, prezes Fundacji Samonaznaczeni (i autorka wielu tekstów na portalu Polskie Forum Rodziców), Agnieszka Isańska – terapeutka pedagogiczna i pedagog szkolny, Barbara Gawryluk, dziennikarka, pisarka, autorka książki dla dzieci „Teraz tu jest nasz dom” (o uchodźcach z Ukrainy z 2014 roku) oraz Agnieszka Duszyńska – katechetka.
 
Poruszono też tematy angażowania się uciekinierów w sprawy domowe, sposobu rozmawiania z dziećmi o wojnie i rozstaniu z ojcem, przełamywania strachu, różnic religijnych, różnic i podobieństw w obchodzeniu świąt (Wielkanoc), udziału ukraińskich dzieci w lekcjach religii oraz odpowiedzialności kobiet ukraińskich, nazwanych przez jedną z ekspertek „cichymi i niedocenianymi bohaterkami tej wojny”.
 
Dziś o godz. 20.10 Radio Poznań wyemituje ostatnią audycję cyklu „Port Polska”.
 
Część nagrań jest dostępna na stronie internetowej poznańskiej rozgłośni.
 
870 Reklama FB MAI 2.2
 
Magazyn został zrealizowany przez Radio Poznań we współpracy z ekspertami Instytutu Wiedzy o Rodzinie i Społeczeństwie.
 
CZYTAJ TAKŻE:
 
 
870 LOGOTYPY stopka
 
oprac.: wit
źródło: Radio Poznań, Instytutu Wiedzy o Rodzinie i Społeczeństwie
zdjęcia: Radio Poznań
 
Fixed Bottom Toolbar