Kobieta w warunkach innego kraju – adaptacja i integracja społeczna
Zdjęcie ilustracyjne: Pixabay.com

Kobieta w warunkach innego kraju – adaptacja i integracja społeczna

Ludmiła Jaszczenko

Rosyjska inwazja na Ukrainę 24 lutego sprowokowała dużą liczbę uchodźców, którzy wyjechali do innych krajów. Najwięcej przyjęły Polska, Rumunia, Mołdawia, Słowacja i Węgry. Wśród blisko 4 mln osób, które wyjechały za granicę, większość to kobiety i dzieci.

W warunkach niepewności i w stanie ostrego stresu uchodźczynie zmuszone są do przystosowania się do warunków panujących w innych krajach. Przeprowadzka, bariera językowa, poszukiwanie pracy, mieszkania, organizacja życia – wszystkie te trudności życiowe nakładają się na okoliczności, w jakich kobieta została zmuszona do wyjazdu za granicę i opuszczenia domu. Stan psychiczny wielu Ukrainek wymaga pomocy.


Na co przede wszystkim należy zwrócić uwagę, aby zrozumieć, że potrzebna jest pomoc specjalistów?

• Zmniejszony apetyt: jeśli nie czujecie głodu i pragnienia;
• Zaburzenia snu: jeśli macie problemy z zasypianiem lub długo zasypiacie i wcześnie się budzicie;
• Naruszenie uwagi i koncentracji;
• Uczucie depresji i złego nastroju po przebudzeniu i w ciągu dnia;
• Bóle głowy;
• Uczucia strachu, niepokoju i bezradności;
• Powracające intensywnie wspomnienia przeżytego stresu;
• Poczucie winy z powodu wyprowadzki i opuszczenia kraju;
• Niechęć do utrzymywania kontaktów towarzyskich.

Jeśli więc zauważyliście u siebie pewne oznaki stresu, jeśli macie trudności z przystosowaniem się do nowych warunków i problemy z socjalizacją – nie lekceważcie tego. Zwłaszcza, jeśli przyjechałyście z dziećmi, które są bardzo wrażliwe na stan emocjonalny bliskiej osoby dorosłej. Główną zasadą jest pomaganie sobie, aby potem móc pomóc dziecku.


Co możecie zrobić, aby poprawić swój stan psychoemocjonalny?

Skontaktujcie się ze specjalistami. Mogą to być lekarze rodzinni, neurolog, psychiatra, psycholog itp.

Nie lekceważcie zaleceń lekarzy opartych na doświadczeniach dotyczących przyjmowania lekkich środków uspokajających. Mogą pomóc ustabilizować wasz stan. Konsultacja z psychologiem pomoże zidentyfikować przyczyny waszego stanu, znaleźć lub przywrócić punkty oporu i wewnętrzne zasoby, aby móc przeciwstawić się trudnościom, z którymi borykacie się na co dzień.

Ogólne porady dotyczące utrzymania stanu psychoemocjonalnego mogą być następujące:

• Zadbajcie o swoje podstawowe potrzeby. Czysta woda, pyszne jedzenie, sen. Odpoczywajcie, kiedy macie na to czas. Weźcie prysznic i zadbajcie o swój wygląd — czyste włosy i ubranie mogą poprawić nastrój.
• Zadbajcie o swoje bezpieczeństwo: poznajcie kontakty do wolontariuszy, którzy pomagają w zakresie wyżywienia i odzieży, mieszkania, zapytajcie miejscową ludność o szpitale i specyfikę opieki medycznej, dowiedzcie się, gdzie można uzyskać poradę prawną, znajdźcie możliwość uzyskania pomocy finansowej.
• Znajdźcie swoich rodaków. Być może w waszym mieście organizowane są spotkania rodzin ukraińskich, kreatywne zajęcia w języku ojczystym, społeczności w komunikatorach typu Viber, Telegram, grupy na Facebooku. Nie przegapcie okazji do odwiedzenia miejsc, w których spotykają się ukraińskie rodziny. Utrzymujcie kontakt z bliskimi.
• Uczcie się języka kraju, w którym się znajdujecie. Zmniejszy to poziom lęku i pomoże w socjalizacji.
• Starajcie się codziennie chodzić na spacery. Świeże powietrze i ruch poprawiają humor.

I pamiętajcie, że nie jesteście sami w swoich problemach – państwa, które po rozpoczęciu wojny przyjmowały imigrantów z Ukrainy, zorganizowały ośrodki pomocy, zarówno społecznej, jak i psychologicznej. Informacji można szukać za pośrednictwem Internetu, wolontariuszy i lokalnych mieszkańców.


Pomoc psychologiczna w Polsce:

- Centrum Rozwoju i Terapii dzieci, młodzieży i dorosłych w Olsztynie. FUNDACJA KAŻDY WAŻNY. https://kazdywazny.pl/+48 604 505077, +48 667 425 759.

- Polskie Forum Migracyjne: +48 669 981 038 – bezpłatna infolinia w języku ukraińskim i rosyjskim (czynna w poniedziałki od 16:00 do 20:00, w środy od 10:00 do 14:00 oraz w piątki od godz. 14:00 do 18:00).

- Centrum psychoterapii HELP: +48 720 826 806 i +48 790 626 806 (pomoc w języku polskim i angielskim).

- Centrum Medyczne Damiana: +48 22 566 22 27 - bezpłatna infolinia w języku ukraińskim (czynna od 8:00 do 20:00 siedem dni w tygodniu).

- Freedom Institute: infolinia psychologiczna +48 22 290 4386 (od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-17:00).
- Centrum Interwencji Kryzysowej w Krakowie: +48 12 421 92 82. Możliwa jest również pomoc na miejscu pod adresem ul. Radziwiłłowska, 8b.

- Fundusz pomocy psychologicznej Razem: +48 733 563 311 - infolinia w języku polskim. Istnieje również możliwość zapisania się na rozmowę przez e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

- Portal psychologiczny: +48 533 300 999 – pomoc psychologiczna online lub stacjonarna Przyjęcia w Warszawie w języku ukraińskim, polskim i angielskim. Istnieje również możliwość umówienia się na rozmowę mailową: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

- Dziecięca infolinia rzecznika praw dziecka: +48 800 12 12 12 - pomoc psychologiczna dla dzieci i młodzieży w języku ukraińskim i rosyjskim.

- Parlament Studentów RP — poradnictwo psychologiczne online w języku ukraińskim. Istnieje możliwość zapisania się na rozmowę ze specjalistą: pstorpepsychologiczne.psrp.org.pl.

- Terapia Kliniczna CALMA: +48 660 198 321 (od poniedziałku do piątku, od 9:00 do 20:00) – pomoc telefoniczna, wizyty online czy stacjonarne w Gdańsku w języku ukraińskim, polskim i angielskim. Pomoc z receptą na niezbędne leki. Rejestracja: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

- Centrum Psychologiczne KOMPAS: +48 537606041 – pomoc psychologiczna on-line lub wizyty stacjonarne w Radomiu.
- Pomoc psychologiczną można uzyskać również poprzez platformę wsparcia psychologicznego HelpingHand lub pod numerem +48 698 188 305.
 
Ludmiła Jaszczenko jest psychologiem klinicznym.

Kontakt:

+48 667 425 759 (Polska)
FUNDACJA KAŻDY WAŻNY
Centrum Rozwoju i Terapii dzieci, młodzieży i dorosłych w Olsztynie
https://kazdywazny.pl/
 
 
CZTYAJ TAKŻE:
 
Zdjęcie: Pixabay.com
 
Stopka mailowa2 belka pod teksty grant UKR RMW
Fixed Bottom Toolbar