Ilu uchodźców planuje wrócić po wojnie na Ukrainę – jest nowy sondaż
Zdjęcie ilustracyjne: Pixabay.com

Ilu uchodźców planuje wrócić po wojnie na Ukrainę – jest nowy sondaż

Z informacji Straży Granicznej wynika, że granicę polsko-ukraińską od 24 lutego tego roku, czyli od ataku Rosji i wybuchu wojny, przekroczyło 4,711 mln obywateli Ukrainy (dane do połowy lipca br.). Większość z nich została w Polsce, ale ukraińscy uchodźcy wojenni przebywają także w innych krajach sąsiednich – w Czechach, na Węgrzech, w Mołdawii, Rumunii i na Słowacji.

65 proc. Ukraińców, którzy wyjechali za granicę z powodu wojny, nie planuje powrotu w najbliższej przyszłości do kraju – wynika z najnowszego sondażu.


Pracują i się uczą

 
870 meeting 4784909 1280
 
Zgodnie z ustawą o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terenie tego państwa wprowadzono ścieżkę legalizacji pobytu Ukraińców, którzy po 24 lutego uciekli ze swojej ojczyzny w wyniku rosyjskiej inwazji wojskowej. Mogą oni otrzymać polskie numery PESEL oraz wiele świadczeń, podobnych do tych, które otrzymują obywatele Polski. Ukraińcy – w większości kobiety – podejmują u nas pracę, a dzieci mogą kształcić się w polskich szkołach i uczęszczać do placówek opiekuńczych.


Większość uchodźców nie planuje wracać do domów

„Europejska prawda" opisuje sondaż, z którego wynika, że dwie trzecie uchodźców nie planuje wracać na Ukrainę. W badaniu wzięło udział 4 900 Ukraińców mieszkających obecnie w Polsce, Czechach, na Węgrzech, w Mołdawii, Rumunii i na Słowacji.

65 proc. respondentów planuje pozostać w kraju, w którym obecnie przebywa, a 9 proc. – przenieść się do innego. Głównym czynnikiem, który zachęci ich do powrotu jest ograniczenie działań wojennych.
 
870 pexels markus spiske 11622833

16 proc. respondentów zadeklarowało, że chce wyjechać na Ukrainę w ciągu najbliższych dwóch miesięcy, jednak niemal wszyscy – jedynie tymczasowo, aby spotkać się z bliskimi i znajomymi lub załatwić prywatne sprawy.

40 proc. ankietowanych planujących powrót zamierzało wyjechać w ciągu najbliższego miesiąca, podczas gdy pozostali nie byli pewni, kiedy dokładnie wrócą do kraju.

Z badań wynika, że wiele zależy od tego, skąd dana osoba pochodzi. Mieszkańcy Kijowa i zachodnich regionów są znacznie bardziej skłonni do powrotu na Ukrainę niż mieszkańcy wschodnich i północnych regionów kraju.


Ukrainki podejmują pracę w Polsce

 
870 woman 2759487 1280
 
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej podało, że ponad 270 tys. uchodźców z Ukrainy podjęło pracę na podstawie nowych, uproszczonych przepisów (dane do połowy lipca br.). Zdecydowaną większość z nich (194 tys.) stanowią kobiety. Najwięcej osób w ostatnich miesiącach znalazło zatrudnienie w województwach: mazowieckim, dolnośląskim, łódzkim i wielkopolskim.

Obywatele Ukrainy pracują głównie w przetwórstwie przemysłowym, transporcie, gospodarce magazynowej oraz w działalności związanej z zakwaterowaniem i usługami gastronomicznymi, a także w rolnictwie i budownictwie. Wśród zgłoszeń od pracodawców są również powiadomienia o zatrudnieniu w takich zawodach, jak: lekarz, pielęgniarka, opiekun osoby starszej i pomocniczy personel medyczny.
Specjaliści od rynku pracy podkreślają korzystny wpływ emigrantów na gospodarkę Polski.

CZYTAJ TAKŻE:
 
 
Oprac.: wit
Źródło: dorzeczy.pl
Zdjęcia: Pexels.com, Pixabay.com
 
Fixed Bottom Toolbar