Dzieci z Ukrainy w polskich szpitalach
- wtkaczyk
- Kategoria: UKRAINA I RODZINA

Ponad 2 tysiące pacjentów z Ukrainy przebywa obecnie w polskich szpitalach. Połowę z nich stanowią dzieci.
Pomoc medyczna w Polsce i krajach Unii Europejskiej
Procedury unijne pozwoliły na przetransportowanie kilkudziesięciu chorych do szpitali w różnych krajach członkowskich UE.
- W przypadku placówek uniwersyteckich odbywa się to często dzięki bezpośredniej znajomości lekarzy i współpracy z partnerskimi szpitalami – poinformował Adam Niedzielski, minister zdrowia.
- W przypadku placówek uniwersyteckich odbywa się to często dzięki bezpośredniej znajomości lekarzy i współpracy z partnerskimi szpitalami – poinformował Adam Niedzielski, minister zdrowia.
Pomoc dla obywateli Ukrainy świadczona jest wielowymiarowo. Większość hospitalizowanych pacjentów ma choroby związane z wycieńczeniem i ciężką podróżą, a pojedyncze przypadki to osoby, które zostały ranne w działaniach wojennych (mają głównie obrażenia twarzy i oczu).
Większość chorych trafia do polskich szpitali, ale część z nich jest transferowana do placówek medycznych w innych krajach UE. Dotyczy to także dzieci leczonych onkologicznie.

Pomoc lekarzom w Ukrainie
Od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę polscy specjaliści są w stałym kontakcie z lekarzami na Ukrainie, którym udzielają medycznego wsparcia, a konsultacje odbywają się drogą internetową. Pomocne są tu programy oparte o techniki telemedyczne i cyfryzację, umożliwiające takie kontakty.
Studenci ukraińscy na polskich uczelniach
Kolejny, ważnym wymiarem pomocy jest przyjęcie ponad 800 studentów medycyny z Ukrainy przez polskie uczelnie. Na przykład Uniwersytet Medyczny w Lublinie przyjął ich blisko setkę. To przede wszystkim Polacy, którzy studiowali na Ukrainie.
Uczelnie organizują także pomoc rzeczową dla partnerskich szpitali i uniwersytetów medycznych, a ich pracownicy przyjęli do swoich domów wiele ukraińskich rodzin.
Personel medyczny z zagranicy i kursy językowe
Od roku funkcjonuje w Polsce uproszczona procedura administracyjna dotycząca zatrudniania w polskich placówkach medycznych personelu medycznego z krajów spoza UE. W tym czasie zostało przyjętych 1450 lekarzy (z tego blisko połowa to obywatele Ukrainy) i ponad 600 pielęgniarek.

– Od początku konfliktu na Ukrainie, czyli od 24 lutego, wydaliśmy kilkadziesiąt pozytywnych decyzji dla lekarzy z Ukrainy – poinformował minister zdrowia. Wnioski cały czas są składane do Ministerstwa Zdrowia.
Dużym powodzeniem cieszą się bezpłatne kursy języka polskiego prowadzone przez Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego. W tej chwili zgłosiło się na nie blisko 3 tys. chętnych.
Oprac.: wit
Źródło: gov.pl
Zdjęcia: Pixabay.com, Pexels.com