Być nauczycielem - propozycja lekcji wychowawczej o wojnie na Ukrainie
Zdjęcie: Pexels.com

Być nauczycielem - propozycja lekcji wychowawczej o wojnie na Ukrainie

W ostatnich dniach w związku z wojną publikujemy opinie na temat czy i jak rozmawiać z dziećmi o wojnie. Podajemy opinie naszych specjalistów, socjologów, pedagogów, naukowców. We wszystkich tekstach pojawiają się watki, że temat omawia się i w domach i na szkolnych lekcjach.
 

Temat trudny i ciągle aktualny

Sami nauczyciele występują z inicjatywa podjęcia tematu. Temat jest, niestety, cały czas aktualny – agresja rosyjska na Ukrainę nadal trwa. Z drugiej strony jest to temat – co także należy z przykrością zauważyć – cały czas aktualny, ponieważ wojny i konflikty zbrojne cały czas wybuchają i trwają nadal w różnych regionach świata. I zapewne nauczyciele jeszcze nie raz podejmą rozmowę z uczniami o związanych z wojną problemach.
 
Jedna z nauczycielek proponuje wzór lekcji pod hasłem „WOJNA W UKRAINIE... NIE BĄDŹ OBOJĘTNY”.
Podaje go na swoim blogu bycnauczycielem.blogspot.com. Chodzi o sposób ujęcia tematu, zagadnienia jakie poruszyć z uczniami.
 
870 pexels ksenia chernaya 8535151
 

Dzieci mają prawo wiedzieć

- Nie unikajmy rozmów z dziećmi, młodzieżą na temat wojny w Ukrainie. Dzieci widzą, słyszą, czują, przeżywają, obserwują, komentują między sobą to wydarzenie. I mają do tego prawo, tak jak i my dorośli. – pisze Anna Konarzewska, dyplomowana nauczycielka języka polskiego, liderka Gdańskiego Projektu Edukacyjnego „Kreatywna Pedagogika” oraz uczestniczka ogólnopolskiego projektu „Ministerstwo Dobrej Edukacji”, a prywatnie mama dwóch synów.
- Na pewno w domu, w szkole nie unikniemy pytań o wojnę; o to, czy grozi nam niebezpieczeństwo; dlaczego strzelają do ludzi; czy ktoś nas wesprze; jak możemy pomóc? – dodaje. - Wykorzystajmy kryzys do tego, aby lepiej poznać Ukrainę: politykę, historię, gospodarkę, kulturę, obyczaje... – proponuje nauczycielka.
 

Poznaj proponowany konspekt lekcji

Po czym podaje dokładnie rozpisany konspekt lekcji, która uwzględnia zarówno wiedzę o Ukrainie, jak i propozycje pomocy i wsparcia dla Ukraińców dotkniętych wojną. Duży nacisk kładzie nauczycielka na emocje i uczucia dzieci, na ich uświadomienie i wyrażenie.
 
 
CZYTAJ TAKŻE OPINIE NASZYCH SPECJALISTÓW NA TEMAT JAK ROZMAWIAĆ Z DZIECMI O WOJNIE:
 
 
 
oprac.: wit
źródło: bycnauczycielem.blogspot.com
zdjęcie: Pexels.com
Fixed Bottom Toolbar