Męski wypad czyli tata i syn na wspólnym wyjeździe
Zdjęcie ilustracyjne: Pixabay.com

Męski wypad czyli tata i syn na wspólnym wyjeździe

Dominika Wielkiewicz

Dla chłopca to pierwszy i najważniejszy wzór męskości, wartości życiowych, modelu zachowania i postępowania. Tata. Chwile z nim spędzone to dla syna niezwykle ważne momenty, mające wpływ na jego życie w okresie dzieciństwa, dorastania i dorosłości.


Sylwetka ojca się zmienia

Jeszcze nie tak dawno nawet w podręcznikach szkolnych sylwetka ojca przedstawiana była jako tego, który przychodzi z pracy i czyta gazetę, trudno było spotkać ojca z wózkiem czy sam na sam na spacerze z dzieckiem. Na szczęście dziś sytuacja wygląda zgoła inaczej i nikogo nie dziwi ojciec zajmujący się dzieckiem, spędzający z nim czas i biorący aktywny udział w jego wychowaniu. Naukowcy odkryli skuteczny sposób nawiązywania więzi ojców z dziećmi, a jest nim regularnie spędzanie czasu z dzieckiem i zajmowanie się nim i wykonywanie wszelkich rodzicielskich obowiązków, takich jak kąpanie czy karmienie. Po pierwszym okresie życia dziecka „przywiązanego” wręcz do mamy, nadchodzi czas, w którym figura ojca staje się wzorem i mały chłopiec ma szansę odkryć z nim męski świat i posiadać męskie sekrety i rytuały.


Czas dla siebie

W końcu nadeszła ta chwila, w której dwaj mężczyźni – duży i mały mają czas dla siebie. Z tym, że ten mały chłopiec wpatrzony w tatę oczekuje od taty zabawy, radości, rozmowy, bycia razem, ale i wsparcia, i drogowskazów jak przejść przez pierwsze przeszkody i konflikty. Dowiedziono, że jeśli w okresie dzieciństwa ojciec i syn nie znajdują wspólnego języka i nudzą się w swoim towarzystwie, za kilka lat nie znajdą już wspólnego języka. Dlatego aby nie zagubić wspólnej drogi, warto wykorzystywać każdą wolną chwilę na budowanie więzi i relacji. Czas spędzany z dzieckiem i jakość tego czasu znacząco wpływa na budowanie relacji i sprawia, że syn zyskuje poczucie bezpieczeństwa, czuje się ważny i zaopiekowany, tworzy silną więź z ojcem. Warunkiem jest właśnie wspólny czas spędzany we dwójkę, a możliwości jest naprawdę sporo.


Poznawanie tajników swoich światów

Już pierwsze dłuższe spacery z trzylatkiem tworzą przestrzeń do poznania się nawzajem, rozumienia i budowania poczucia bezpieczeństwa u dziecka. Nauka jazdy na rowerze, a później długie wycieczki rowerowe, gokarty, wyprawy z kompasem i lornetką do lasu, basen, kajaki i wiele, wiele innych aktywności, które pozwalają dwóm mężczyznom poznać tajniki swoich światów, a dla ojca jest to szansa na wejście do świata dziecka i danie mu poczucia „zawsze jestem przy Tobie i możesz na mnie liczyć”. Wspólne spędzenie czasu z tatą, całego dnia lub kilku dni jest darem i niezwykłym prezentem jaki ojciec może dać swojemu synowi. Stworzenie swojego męskiego świata, do którego nie ma dostępu mama ani nikt inny jest miejscem, w którym powstaje przyszły mężczyzna. Tam uczy się wartości jakie będzie wyznawał, sposobu bycia i innych umiejętności.


Pasje, które mogą połączyć

W tym czasie ojciec ma także szansę na przekazanie synowi pasji, zainteresowań, które mogą połączyć ich wręcz nierozerwalną więzią. To miejsce, w którym buduje się poczucie własnej wartości syna i jego przekonanie o tym, że nawet w sytuacjach trudnych ojciec będzie opoką i tym, do którego można przyjść po radę. Taki męski wypad z tatą na pizzę czy spacer jest doskonałą okazją do rozmów, podczas których najpierw mały, a później już nastoletni i dorosły człowiek może wyartykułować wszystkie swoje myśli, wątpliwości i problemy, otrzymując w zamian nie ocenę i krytykę, ale wsparcie i zrozumienie. Choć w tym pędzącym świecie czas jest towarem deficytowym, niemalże na wagę złota, warto poświęcić go na to, co w życiu naprawdę ważne. Jeśli ojciec nie zbuduje z dzieckiem więzi w pierwszych latach życia, nie ma szansy na porozumienie z nim w wieku kilkunastu lal, a wtedy syn zostaje sam i musi szukać innych wzorców męskości. Warto zatem zadać sobie pytanie drodzy ojcowie, czy chcecie, aby waszego syna wychował ktoś inny i ktoś inny przekazał mu wartości i mądrości życiowe?
 
Autorka jest pedagogiem resocjalizacyjnym oraz opiekuńczo-wychowawczym, bajkoterapeutką, muzykoterapeutką, trenerką umiejętności społecznych. Zajmuje się również tematyką autoagresji i samobójstw wśród dzieci i młodzieży, a także profilaktyką zachowań autodestrukcyjnych oraz szkoleniem dorosłych w tym zakresie.

Zdjęcie ilustracyjne: Pixabay.com
 
Baner790x105 Zakonczenie artykułu WERSJA 4
Fixed Bottom Toolbar