Zerowy VAT na żywność. Sprawdź, ile zaoszczędzisz!

Zerowy VAT na żywność. Sprawdź, ile zaoszczędzisz!

Projekt ustawy obniżającej VAT na żywność, paliwa i energię przewiduje czasowe (od 1 lutego do 31 lipca 2022 r.) obniżenie do zera stawek tego podatku na żywność, nawozy i gaz, do 5 proc. na ciepło, a do 8 proc. na paliwa.

Obniżenie podatku VAT to element Tarczy Antyinflacyjnej 2.0, której przyjęcie przez rząd ogłosił premier Mateusz Morawiecki.

– Do zera obniżamy VAT na żywność. Roczny koszt tego rozwiązania to może być 6-7 mld zł, ale jest to bardzo ważne i apeluję do wszystkich przedsiębiorców, którzy handlują produktami żywnościowymi o obniżenie cen o 5 proc. – powiedział premier ogłaszając Tarczę Antyinflacyjną 2.0. Jego zdaniem pozwoli to zostawić w portfelu przeciętnej polskiej rodziny 45 zł miesięcznie.

– Państwo jest jak rodzina, która musi się wspierać w trudnych czasach. Większości Polaków sen z powiek spędzają dziś wyższe rachunki. Tego nie ma co ukrywać, taka sytuacja może jednak potrwać jakiś czas. Zjawisko wysokiej inflacji jest spowodowane przez czynniki zewnętrzne, ale to my ponosimy tego cenę i my musimy znaleźć odpowiedź – dodał cytowany przez "Rzeczpospolitą" Morawiecki.

Do zera ma spaść wspomniany VAT na żywność i napoje objęte obecnie stawką 5 proc. Jak wylicza businessinsider.com.pl, z 23 proc. do 8 proc. ma spaść stawka tego podatku na paliwa silnikowe: olej napędowy, biokomponenty stanowiące samoistne paliwa, benzynę, gaz LPG.

– Dla nawozów, środków ochrony roślin, ziemi ogrodniczej i innych środków wspomagających produkcję rolniczą VAT ma spaść z 8 proc. do zera. VAT na gaz ma spaść z 8 proc. do zera, na energię cieplną z 8 proc. do 5 proc., a w przypadku energii elektrycznej utrzymany zostanie obniżony 5-proc. VAT – podaje portal.

autor: kjp
źródło: businessinsider.com.pl, rp.pl
zdjęcie ilustracyjne: pixabay.com\

VAT zerowy fota do środka tekstu nr 2

Fixed Bottom Toolbar