W związku z rosnącą inflacją i podnoszeniem stóp procentowych coraz trudniej jest otrzymać w banku kredyt. Sytuacja ta dotyka w dużej mierze rodziców wychowujących dzieci, ponieważ kredytodawcy podnoszą kwoty związane z kosztami utrzymania.
 

Coraz niższe kwoty kredytów do otrzymania

Wpływ podwyżek stóp procentowych na kwotę możliwego do otrzymania kredytu wyjaśnia Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl.
 
- Efekt (podwyżek stóp procentowych – dop. red.) jest bardzo silny, ponieważ jest połączony z działającą od kwietnia rekomendacją KNF (Komisja Nadzoru Finansowego) dotyczącą sposobu wyliczania zdolności kredytowej. Ktoś, kto w październiku 2021 r. mógł liczyć na 300 tys. zł kredytu przy okresie spłaty 25 lat, obecnie otrzyma już tylko ok. 175 tys. zł. Po majowej podwyżce stóp ta kwota jeszcze bardziej spadła – do ok. 164 tys. zł. 
 
Jeśli natomiast wnioskodawca posiada dzieci, to kwota będzie jeszcze niższa, ponieważ rekomendacja KNF spowodowała znaczący wzrost przyjmowanych przez banki kosztów utrzymania. Te koszty szczególnie mocno wzrosły dla rodzin z dziećmi – dodaje B. Sawicki.
 
870 pexels andrea piacquadio 3760067
 

Rosną raty 

Kolejnym niekorzystnym zjawiskiem związanym z obecną inflacją jest znaczny wzrost rat spłacanych już kredytów.
 
- Niestety, inflacaj przekłada się na wzrost rat kredytów, m.in. kredytów hipotecznych. Rata nowego zobowiązania na 300 tysięcy złotych i okres 30 lat powinna obecnie wynosić ok. 2400 zł. Jeszcze we wrześniu ub. r. kredyt o takich samych parametrach miał miesięczną ratę w wysokości niespełna 1200 zł – wylicza analityk Cinkciarz.pl.
 

Rządzący wprowadzają program pomocy

 W kwietniu rząd zapowiedział realizację programu pomocowego dla kredytobiorców, skierowanego zwłaszcza do rodzin posiadających kredyty hipoteczne w złotych. Oto jego cztery podstawowe elementy:
 
4 miesiące „wakacji kredytowych” w tym i przyszłym roku – wartość wsparcia to ok. 3 mld zł rocznie;
Pomoc dla kredytobiorców w trudnej sytuacji finansowej – Fundusz Wsparcia Kredytobiorców zwiększony do 2 mld zł do wykorzystania w tym roku i kolejne 2 mld zł w 2023 r.; 
Wprowadzenie nowego wskaźnika oprocentowania kredytu w miejsce WIBOR-u od 1 stycznia 2023 r. – wartość wsparcia to ok. 1 mld zł rocznie;
Dodatkowy mechanizm odporności systemu – Fundusz Pomocy.
 
870 life 1532301 1280
 

UOKiK informuje o możliwościach ulżenia kredytobiorcom

Na swojej stronie UOKiK przygotował krótki poradnik dla kredytobiorców. Wśród narzędzi z których mogą oni skorzystać wymieniono:
• ustawowe wakacje kredytowe;
• nadpłatę kredytu;
• zmianę oprocentowania na stałą stopę procentową;
• negocjowanie marży;
• wydłużenie długości spłaty kredytu.
 
Jednocześnie Urząd na swojej stronie udostępnił specjalny kalkulator finansowy, dzięki któremu można sprawdzić, jak orientacyjnie będzie się kształtować rata kredytu, gdy zwiększy się jego oprocentowanie. Ponadto można obliczyć, czy w przypadku nadpłaty bardziej korzystne będzie zmniejszenie raty, czy skrócenie okresu kredytowania. Kalkulator znajduje na stronie finanse.uokik.gov.pl.
 

Wzrosło oprocentowanie kredytów bankowych

 
870 interests 4786422 1280
 
Korzystną zmianą – dla osób posiadających jakiekolwiek oszczędności w bankach – jest wzrost oprocentowania lokat bankowych – co ma na celu zmniejszyć konsumpcję, a więc wpłynąć na ograniczenie inflacji.
 
Paweł Majtkowski, analityk rynków eToro w Polsce zauważa, że choć stopy wynoszą już 5,25 proc., to jeszcze do niedawna najlepsze lokaty nie przekraczały 2 proc. A to powodowało, że najważniejszy z celów podwyżek, czyli zachęcenie do rezygnacji z bieżącej konsumpcji na rzecz oszczędzania, nie był w pełni realizowany. 
 
– Mamy także za sobą kolejny miesiąc rekordowych strat, ponoszonych przez posiadaczy kończących się rocznych lokat. Lokaty na 12 miesięcy założone w maju 2021, z przeciętnym oprocentowaniem, przyniosły po roku straty wynoszące10,86 proc. – komentuje analityk.
 
Oprac. wit
Źródło: strefabiznesu.pl, 
Zdjęcia: Pixabay.com, Pexels.com