Nasze konta bankowe może sprawdzić urząd skarbowy – nowe przepisy od 1 lipca
- wtkaczyk
- Kategoria: SEKRETY RODZINNYCH FINANSÓW

Od 1 lipca urzędy skarbowe zyskają nowe uprawnienia. Na mocy nowych przepisów banki będą zobowiązane do przekazania organom podatkowym informacji na temat swoich klientów dotyczących ilości posiadanych przez nich kont, ich stanu i obrotach.
Do tej pory tylko podejrzani
Do tej pory informacje takie przekazywano jedynie w przypadku, gdy w stosunku do obywatela wszczęto postępowanie podatkowe. Po zmianie obowiązek dotyczył będzie wszystkich osób fizycznych i to nie tylko właścicieli konta, ale także ich pełnomocników.
„Może to dotyczyć np. sytuacji, w której podatnik nie ujawnia dochodów, by nie płacić podatku, lub prowadzi niezarejestrowany biznes" – wyjaśnia ustawodawca.

Istotna zmiana określeń
W nowych przepisach zastąpiono bowiem słowo "podejrzany" określeniem "osoba fizyczna".
Jak tłumaczy Ministerstwo Finansów zastąpienie słowa "podejrzany" określeniem "osoba fizyczna" wynika z tego, że na etapie wszczęcia postępowania karnego skarbowego „w sprawie" nie występuje jeszcze podejrzany.
Według opinii MF zmiany nie oznaczają, że w każdym przypadku można wystąpić o informację bankową o osobie fizycznej, ale wtedy, gdy „żądanie występuje w związku z wszczętym już postępowaniem przygotowawczym lub czynnościami wyjaśniającymi odpowiednio w sprawie o przestępstwa, lub wykroczenia oraz przestępstwa skarbowe lub wykroczenia skarbowe".
Skarbówka prześwietli więc tylko konta osób, co do których już prowadzone są czynności sprawdzające.

Kto może wystąpić o nasze dane bankowe
Poszerzona została lista podmiotów, które będą mogły zażądać ujawnienia takich informacji. Obecnie może z takim wnioskiem wystąpić szef KAS (Krajowej Administracji Skarbowej) oraz naczelnik urzędu celno-skarbowego. Po 1 lipca uprawnienia takie otrzymają tez naczelnicy urzędów skarbowych.
Przepisy wzbudzają kontrowersje
Jak każdy nowy przepis rozszerzający uprawnienia organów kontroli skarbowej, także i ten wzbudził kontrowersje. O wyjaśnienie zagadnienia zwrócił się do rządu Rzecznik Praw Obywatelskich, który zwrócił uwagę, że nowe przepisy znacząco poszerzają „zakres ingerencji w strefę prywatności obywateli”. W jego ocenie nie przedstawiono uzasadnienia tej zmiany.
- Podatnicy nie muszą się obawiać o nadużywanie wprowadzonej zmiany, bowiem w okresie już obowiązujących regulacji nie stwierdzono ich nadużywania. Dane przekazywane przez banki chronione są tajemnicą skarbową, którą regulują szczegółowo przepisy ordynacji podatkowej – uspokaja szef KAS Bartosz Zbaraszczuk.
Jednak Krajowa Administracja Skarbowa informuje również, że odnośne przepisy są ponownie analizowane i nie wyklucza się zmian.

Uprawnienia organów podatkowych są już obecnie bardzo szerokie
Niektórzy doradcy podatkowi oceniają, że już obecnie organy skarbowe mają szerokie uprawnienie, które pozwalają im skutecznie walczyć z nadużyciami w sferze finansowej. Wobec tego dziwi kolejne ich rozszerzenie, które może prowadzić do uznaniowego występowania o dane dotyczące rachunków bankowych obywateli oraz do nieuzasadnionego ich wykorzystywania.
Zastrzeżenia zgłosił też Związek Banków Polskich, uważając, że wchodzące przepisy stanowią wyłom w zasadach, które dotyczą tajemnicy bankowej, gdzie ściśle uregulowany jest do niej dostęp organów państwa.
Zastrzeżenia zgłosił też Związek Banków Polskich, uważając, że wchodzące przepisy stanowią wyłom w zasadach, które dotyczą tajemnicy bankowej, gdzie ściśle uregulowany jest do niej dostęp organów państwa.
Jakie dane o naszych kontach będzie mgła otrzymać skarbówka

Urząd skarbowy będzie mógł pozyskać dane o:
– posiadanych lub współposiadanych rachunkach bankowych, lub posiadanych pełnomocnictw do dysponowania rachunkami bankowymi, liczby tych rachunków lub pełnomocnictw, obrotów i stanów tych rachunków, z podaniem wpływów, obciążeń rachunków i ich tytułów oraz odpowiednio ich nadawców i odbiorców;
– posiadanych lub współposiadanych rachunkach pieniężnych, rachunkach papierów wartościowych lub posiadanych pełnomocnictw do dysponowania takimi rachunkami, liczby tych rachunków, a także obrotów, stanów tych rachunków oraz ich historii;
– zawartych umowach kredytowych lub umowach pożyczki, z podaniem wysokości zobowiązań wynikających z tych kredytów lub pożyczek, celów, na jakie zostały udzielone, i sposobu zabezpieczenia ich spłaty, a także umów depozytowych, umów udostępniania skrytek sejfowych oraz ich historii;
– nabytych za pośrednictwem banków akcji Skarbu Państwa lub obligacji emitowanych przez Skarb Państwa, a także obrotu tymi papierami wartościowymi czy obrotu wydawanymi przez banki certyfikatami depozytowymi lub innymi papierami wartościowymi.
Oprac.: wit
Źródło: bankier.pl, money.pl
Zdjęcia: Pixabay.com, Pexels.com