Kiedy najkorzystniej złożyć wniosek o rodzinny kapitał opiekuńczy?

Kiedy najkorzystniej złożyć wniosek o rodzinny kapitał opiekuńczy?

Wnioski na ponad 400 tys. dzieci w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego złożyli rodzice od początku roku. W całym roku 2022 świadczeniem ma być objętych ok. 615 tys. dzieci. Podpowiadamy, kiedy najlepiej złożyć wniosek.

400 tys. wniosków

Jak pamiętamy, rodzinny kapitał opiekuńczy to świadczenie dla rodziców dzieci w wieku od 12. do ukończenia 35. miesiąca życia (12 tys. zł na drugie i każde kolejne dziecko). W ramach Polskiego Ładu, weszło w życie 1 stycznia 2022 r. Przysługuje bez względu na dochód rodziny, a rodzice lub opiekunowie sami decydują, czy chcą, by było wypłacane po 500 zł miesięcznie przez okres dwóch lat, czy po 1 tys. zł przez rok.

– W ciągu niespełna miesiąca od wejścia w życie rodzinnego kapitału opiekuńczego rodzice i opiekunowie złożyli wnioski na 400 tys. dzieci. To wspaniały wynik, w całym roku 2022 świadczeniem ma być objętych ok. 615 tys. dzieci. To doskonale pokazuje, że Polacy nie mają problemu ze składaniem wniosków online – nie kryje radości resort rodziny i polityki społecznej.

Kiedy najlepiej złożyć wniosek?

Wnioski o RKO można składać tylko drogą elektroniczną. Możemy to uczynić przez portal Empatia Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, PUE ZUS lub bankowość elektroniczną.

Kiedy najlepiej złożyć takowy wniosek? Jak podpowiada ministerstwo, najlepiej złożyć go między 9. a 13. miesiącem życia dziecka. Wtedy to bowiem świadczenie będzie przysługiwało w pełnej wysokości od miesiąca, w którym dziecko skończy rok.

– Jeśli dziecko skończyło już pierwszy rok życia, ale nie ma jeszcze trzech lat, rodzic powinien złożyć wniosek w styczniu. Wtedy kapitał zostanie policzony od początku stycznia. Jeśli rodzic złoży wniosek później, otrzyma świadczenie od miesiąca złożenia wniosku – tłumaczy biuro prasowe resortu.

O Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym pisaliśmy także TUTAJ.

autor: kjp
źródło: gov.pl
zdjęcie: gov.pl

wniosek dol

Fixed Bottom Toolbar