Domowe sprzęty elektryczne a rachunki za prąd
- wtkaczyk
- Kategoria: SEKRETY RODZINNYCH FINANSÓW

W obliczu rosnących cen energii warto się zastanowić, ile kosztuje nas używanie domowych urządzeń elektrycznych. Które z nich w największym stopniu wpływają na wysokość rachunków za prąd?
Urządzenia energooszczędne, a ceny prądu coraz wyższe
Zużycie energii elektrycznej obliczane jest w kilowatogodzinach (kWh). Kilowatogodzina określa, ile prądu zużywa urządzenie o mocy 1 kilowata w ciągu godziny pracy. Jedna kWh (kilowatogodzina) prądu w Polsce - liczona według przeznaczonej dla gospodarstw domowych taryfy G11 - kosztuje aktualnie 0,73 – 0,82 zł (w 2019 r. było to 0,61 zł). Jak podaje portal rachuneo.pl np. mieszkaniec Gdańska zapłaci w tym roku o 504 zł więcej za zużycie 2400 kWh energii elektrycznej niż 3 lata temu. Celowe więc jest zastanowienie się nad kosztami, związanymi z używaniem urządzeń domowych na prąd oraz rozważenie, gdzie i jak można szukać oszczędności.

Za wygodę płacić trzeba
Lodówka, telewizor, pralka, kuchenka, ładowarka, żelazko towarzyszą nam w codziennym życiu i trudno sobie bez nich wyobrazić nasze funkcjonowanie, ale też – co oczywiste - generują określone koszty.
Choć producenci tworzą sprzęty energooszczędne, to w niektórych przypadkach pobór energii i tak jest wysoki. Co zrobić, by zaoszczędzić pieniądze? Możemy stawiać na te urządzenia, które pobierają minimalne ilości energii, albo starać się rzadziej korzystać z konkretnego sprzętu, ewentualnie nie przyczyniać się do tego, by urządzenie czerpało jeszcze więcej prądu z sieci.
ile energii elektrycznej zużywają popularne domowe sprzęty
Telewizor

W przeciętnym 4-osobowym gospodarstwie domowym telewizor generuje pobór rzędu 177,67 kWh rocznie. Prosty sposób, by zaoszczędzić, to oglądać mniej programów, a częściej przebywać na świeżym powietrzu, choćby więcej spacerować.
Pralka

Dzisiejsze pralki nie pobierają wiele mocy. Przy średnim użytkowaniu pralka wygeneruje 109,2 kWh w ciągu roku. Pierzmy rzadziej, ale za to większe partie ubrań, wtedy zaoszczędzimy i czas, i pieniądze.
Wentylator

To sprzęt sezonowy, wyciągany na największe upały, a więc bardzo przydatny przy obecnej pogodzie. W ciągu godziny zużywa około 0,06 kWh, a więc bardzo niewiele. Sposób na oszczędzanie to zamknięte i zasłonięte okna, które spowolnią nagrzewanie się pomieszczenia w upał.
Mikrofalówka

Średnie roczne zużycie energii elektrycznej przez kuchenkę mikrofalową to 51,1 kWh. Wystarczy rzadko ją używać, a oszczędności gwarantowane.
Kuchenka elektryczna

To jedno z bardziej energochłonnych urządzeń. Średnio w ciągu roku zużywa około 1500 kWh. By zaoszczędzić - w miarę możliwości można gotować posiłki na kilka dni.
Komputer stacjonarny

W przeciwieństwie do laptopów, komputery stacjonarne są stale podpięte do sieci. Średnio w ciągu roku zużywają 190 kWh. Sposób na oszczędzanie to pamiętać, by zawsze wyłączać komputer.
Żelazko

To, ile prądu zużywa zależy oczywiście od tego, jak często prasujemy. Czteroosobowa rodzina wygeneruje żelazkiem pobór rzędu 103 kWh w ciągu roku. Sposobem na oszczędzanie może być tylko noszenie niewyprasowanych ubrań.
Czajnik elektryczny

To urządzenie zużywa dużo prądu. W ciągu roku około 292 kWh. Jeśli będziemy pamiętać, by zagotowywać tylko tyle wody, ile potrzeba - zaoszczędzimy.
Lodówka

W przeciwieństwie do czajnika - duża, lecz relatywnie oszczędna. Zużywa około 250 kWh rocznie. Sposób na oszczędzanie - nie wstawiać do lodówki gorących potraw, bo wtedy lodówka zużywa więcej energii.
Piekarnik

Jak wszystkie sprzęty wywarzające ciepło, potrzebuje dużo energii. Na szczęście nie używamy go często - średnie użytkowanie przez czteroosobową rodzinę wygeneruje 148,54 kWh.
Ładowarki

Jeżeli korzystamy z nich tylko wtedy, gdy są potrzebne, generujemy 5 - 8 kWh w ciągu roku. Ale, niestety, często zapominamy je odpiąć, a to zwiększa pobór energii i w konsekwencji podwyższa nasze rachunki. Zawsze więc odłączajmy ładowarkę od gniazdka po naładowaniu telefonu lub komputera!
CZYTAJ TAKŻE:
Oprac.: wit
Źródło: voxfm.pl, rachuneo.pl
Zdjęcia: Pixabay.com. Pexels.com
Źródło: voxfm.pl, rachuneo.pl
Zdjęcia: Pixabay.com. Pexels.com