Cukier i inne produkty – o ile więcej płacimy za towary spożywcze
Zdjęcie ilustracyjne: Pixabay.com

Cukier i inne produkty – o ile więcej płacimy za towary spożywcze

Podwyżki cen energii i surowców energetycznych wpływają na wzrost cen produkcji i transportu, a te znów powodują wyższe cent towarów w sklepach. To właśnie rosnące ceny artykułów spożywczych, obok kosztów energii i transportu, najbardziej dotykają rodzinne portfele.
 

Produktów nie zabraknie, będą jednak droższe

Wysoka inflacja (w Polsce powyżej 15 proc.) powoduje podwyżki wielu produktów spożywczych - cukru, masła, oleju i wielu innych. W ostatnim czasie wielu mówiło się i pisało o wzroście cen cukru, oraz o konsumentach, którzy obawiając się braku tego produktu, zaczęli go w nadmiarze kupować, na co niektóre sklepy zareagowały limitami zakupu.
 
Cukru, oczywiście, nie zabrakło (na szczęście nie żyjemy już w gospodarce socjalistycznych niedoborów), jednak według wszelkich praw rządzących normalną ekonomią, jeśli występuje wzmożony popyt na dany towar, a rynek nie jest w stanie go dostatecznie zaspokoić, to rośnie jego cena (tak samo dzieje się w przypadku takich surowców jak ropa, gaz i węgiel – ograniczenie ich dostaw z Rosji w związku jej polityką szantażu energetycznego spowodowało zmniejszenie dostaw tych surowców i zwiększenie ich ceny; surowce energetyczne z Rosji były też tańsze, niż te obecnie importowane z innych krajów).
 
870 supermarket 6867659 1280
 
Cukier to jednak, niestety, nie jedyny towar, którego cena znacznie wzrosła. Drożeje także chleb, masło i olej rzepakowy. Eksperci przygotowali listę podstawowych produktów spożywczych i porównali ich ceny rok do roku (lipiec 2021 – lipiec 2022). Jeden z nich podrożał średnio aż o 7 zł.
 

Jakie produkty spożywcze podrożały w ciągu roku

Największą od kilkudziesięciu lat inflację w Polsce odczuwają rodzinne budżety. Każde zakupy boleśnie nam uświadamiają, że wiele produktów żywnościowych, w tym te podstawowe, kosztuje zdecydowanie więcej.
 
Te obserwacje konsumentów potwierdzają dane pochodzące z paragonów największych dyskontów w Polsce. Tzw. „koszyk zakupowy” z identycznymi, podstawowymi produktami spożywczymi w ciągu ostatniego roku podrożał średnio aż o 23 zł. Spośród szesnastu towarów poddanych analizie cenowej, aż czternaście zdrożało, przy czym w ośmiu przypadkach różnica cen liczona jest nie w groszach, a w złotych.
 
870 pexels kampus production 8422703
 

Rekordziści podwyżek

Analiza wykazała, że najwięcej zdrożał filet z piersi kurczaka. Przez rok jego cena wzrosła o 7 zł. W lipcu ubiegłego roku średnio kosztował 17,89 zł/ kg, a w lipcu tego roku trzeba za niego zapłacić średnio 24,90 zł/kg.
 
Również w górę poszły ceny oleju rzepakowego, choć nie tak bardzo jak kurczaka. Wzrost ceny tego produktu wynosi 5 zł/l.
 
Kiełbasa śląska, to kolejny artykuł spożywczy, który zaliczył sporą podwyżkę, bo aż o 2 zł na kilogramie. Jeśli klient dokona zakupu jedynie tych trzech produktów, to obecnie wyda na nie o 14 zł więcej niż w ubiegłym roku.
 

Wyższe ceny innych towarów

 
870 eggs 5182875 1280
 
Oprócz wymienionych wyżej produktów, których ceny wzrosły najbardziej, podrożały również:
 
jajka (o 1,50 zł),
masło (o 1,50 zł),
pomidory malinowe (o 1,00 zł),
sałata lodowa (o 1,00 zł),
makaron penne (o 1,00 zł),
mąka pszenna typ 450 (o 90 gr),
półkilogramowy chleb (o 80 gr),
mleko 3,2 proc. (o 50 gr),
pęczek koperku i natki pietruszki (o 10 gr).
 

Zakupowa panika niepotrzebnie winduje ceny

W lipcu, na fali tzw. „paniki cukrowej” spora grupa klientów ruszyła do sklepów po cukier. To – w ocenie ekspertów – było jednym z czynników, który wpłynął na jego ceny i sprzedaż:
 
– Jeszcze rok temu w lipcu średnia cena kilograma cukru wynosiła 2,66 zł. W tym roku weszła już na poziom 3,96 zł. Choć zdarza się teraz, w sierpniu, że za 1 kg cukru dostępny w sprzedaży internetowej trzeba zapłacić nawet za 9 zł – podaje jedna z ekspertek aplikacji PanParagon. Jak informuje, porównując lipiec 2021 roku do analogicznego okresu w roku 2022, znacznie wzrosła liczba paragonów zawierających przynajmniej jedno opakowanie cukru.
 
670 KADR supermarket 7093724 1280
 
Oczywiście ceny towarów w sklepach internetowych są bardzo różne i czasem zawyżone, wystarczy jednak kierować się zdrowym rozsądkiem, nie ulegać panice i po prostu udać się do sklepu, w którym ten towar ma przeciętnie obowiązującą aktualnie cenę.
 
Ulegając panice i masowo wykupując jakiś towar, w oparci o na ogół niesprawdzone informacje, lub plotki, sami narażamy się na dodatkowe podwyżki cen takich produktów. Bo przecież który z producentów nie wykorzysta zwiększonego zainteresowania swoim towarem, by nieco więcej na nim zarobić?
 
Listę podstawowych produktów przygotowali i porównali ich ceny rok do roku (lipiec 2021 – lipiec 2022) eksperci z aplikacji PanParagon. Aplikacja PanParagon pomaga kontrolować wydatki i archiwizować dowody zakupów.
 
CZYTAJ TAKŻE:
 
 
Oprac.: wit
Źródło: PanParagon, businessinsider.com.pl, newsy.gotujmy.pl
Zdjęcia: Pixabay.com, Pexels.com
 
Fixed Bottom Toolbar