Rady taty – prof. inż. Jan Tadeusz Duda w rozmowie z Elżbietą Lachman, redaktor naczelną Polskiego Forum Rodziców
Zdjęcie: Iworis Family

Rady taty – prof. inż. Jan Tadeusz Duda w rozmowie z Elżbietą Lachman, redaktor naczelną Polskiego Forum Rodziców

Jak wytłumaczyć młodym ludziom co to jest wolność? Co oznacza pojęcie dobra? Czego oczekuje młodzież od pokolenia swoich rodziców? Czy rodzic musi być dla dziecka autorytetem?
 
Swoimi przemyśleniami podzielił się prof. inż. Jan Tadeusz Duda, naukowiec, elektrotechnik, informatyk i samorządowiec, a prywatnie ojciec prezydenta Andrzeja Dudy, w rozmowie z Elżbietą Lachman, redaktor naczelną Polskiego Forum Rodziców. Wywiad publikujemy w Dniu Ojca, dedykując go uwadze wszystkich ojców, którzy we współczesnym świecie mają niełatwe zadanie dobrego wychowania młodego pokolenia swoich dzieci.
 
Przy tej okazji redakcje Polskiego Forum Rodziców i telewizji Iworis Family składają wszystkim Ojcom życzenia szczęśliwego życia rodzinnego, dumy i zadowolenia z dzieci oraz wielu sukcesów na polu zarówno domowym, jak i zawodowym.
 
Całej rozmowy z prof. inż. Janem Tadeuszem Dudą można wysłuchać na kanale telewizji internetowej Iworis Family. Poniżej kilka wybranych wypowiedzi.
 
PROF DUDA I EL n
 
Zapytany przez red. Elżbietę Lachman o sposób pojmowania wolności i jak wytłumaczyć młodym ludziom to pojęcie, prof. inż. Jan Tadeusz Duda powiedział m.in.:
 
- Powinniśmy uświadamiać młodzieży, że wolność wiąże się zawsze z odpowiedzialnością. Wolność to prawo decydowania o swoim postępowaniu, ale przy świadomości, że ponosi się konsekwencje efektów tego działania. Wolność nie jest wartością bezwzględną i absolutną, ale można ją powierzyć komuś, kto jest w stanie ponosić odpowiedzialność za swoje czyny.
 
Poproszony o opinię na temat wychowania młodego pokolenia i rozumienia pojęcia „dobra”, które jest poddawane różnym interpretacjom, zauważył, że:
 
- Wszystkie normy moralne są przepisem na szczęśliwe życie gatunku ludzkiego – mówi prof. J.T. Duda. – Wszystko to, co w danym momencie wydaje się i jest trudem, rozpatrywane w szerszej perspektywie jest budulcem szczęścia, a więc jest dobrem. Musimy mieć skuteczny sposób polemizowania z tymi wszystkimi głosicielami „dobra”, którzy w duchu znanego hasła „Róbta co chceta” lansują wolność od odpowiedzialności – dodał naukowiec.
 
W wątku rozmowy dotyczącym autorytetu rodziców prof. J.T. Duda powiedział:
 
- Rodzice nie mogą pozwolić zepchnąć się na margines i tłumaczyć się nieznajomością nowych technologii, czy twierdzeniami o tym, że nie są ekspertami od wychowania. To ich nie zwalnia od bycia dla dzieci autorytetem, ponieważ dzieci tego od rodziców oczekują.
 
- Rodzice – mimo wielu niedoskonałości – znają się na życiu. Zdecydowana większość kocha swoje dzieci i chce je dobrze wychować. Rodzicom trzeba wciąż uświadamiać, iż mają wszelkie predyspozycje do bycia autorytetami dla swoich dzieci. W wielu trudnych dla dziecka momentach, kiedy trzeba ocenić jakąś sytuację, to rodzic jest autorytetem i tą ostateczną instancją odwoławczą – stwierdził prof. J.T. Duda.
 
Cała rozmowa z prof. inż. Janem Tadeuszem Dudą jest dostępna na kanale telewizji Iworis Family.
 
450 KADR wywiad 2022 06 23 15
 
Tadeusz Duda (ur. 1949 r.) – polski inżynier elektrotechnik, informatyk i samorządowiec. Profesor nauk technicznych, profesor zwyczajny Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie, przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego VI kadencji. Ojciec prezydenta RP Andrzeja Dudy.
 
Rozmowa przeprowadzona została podczas III Kongresu „Wychowanie trwa wiecznie. Rodzina źródłem dobra", który odbył się 6-7 czerwca na Stadionie Narodowym w Warszawie.

Organizatorzy Kongresu: Rzecznik Praw Dziecka, Fundacja Życie, Kolegium Jagiellońskie - Toruńska Szkoła Wyższa
Współorganizatorzy: Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej
Partnerzy: Lasy Państwowe i Związek Dużych Rodzin 3 Plus
Patronat Honorowy: Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda
Patroni medialni: TVP2, Polska Agencja Prasowa, Sieci, Polskie Forum Rodziców

Oprac.: wit
Źródło: Iworis Family/iworis-family.pl, pl.wikipedia.org
Zdjęcia: Elżbieta Lachman, Iworis Family
 
Fixed Bottom Toolbar