Przyspieszony kurs oszczędzania

skarbonkaprof. Michał A. Michalski
kulturoznawca

Od czasu do czasu wspominamy w rodzinie zabawną historię zasłyszaną od kolegi, który swojej córeczce, zanim poszła do przedszkola, przynosił z pracy kartki, które były już niepotrzebne, żeby mogła na nich rysować. Owe kartki były z jednej strony zadrukowane, a więc nie była to sytuacja z dowcipu: Chłopiec wraca ze szkoły z uwagą w dzienniczku, bo zabrał koledze ołówek. Rozczarowany tata pyta: Synku, dlaczego zabrałeś koledze ołówek? Wystarczyło przecież powiedzieć, a tatuś przyniósłby ci z pracy dziesięć takich ołówków! A więc kartki, o których mowa, to nie był towar pierwszej potrzeby i surowiec niezbędny do wykonywania pracy, ale zbędna makulatura. I służyły świetnie do rysowania do momentu, gdy córeczka kolegi poszła do przedszkola. Wówczas dokonała przełomowego odkrycia. Wróciła do domu i powiedziała z przejęciem: Tato, w przedszkolu kartki są białe z obu stron!

W obecnej sytuacji, gdy życie miliardów ludzi na świecie i milionów w Polsce toczy się w tak odmienny sposób - gdy wielu z nas zmuszonych jest pracować inaczej, a wielu zapewne też mierzy się z wizją utraty pracy - temat oszczędności wyłania się niejako automatycznie. Sporo wskazuje na to, że oszczędniejsze życie - pod pewnymi względami być może skromniejsze - będzie dotyczyć nas wszystkich. I zapewne jeśli chodzi o świat zachodni, którego jesteśmy częścią, w jakimś stopniu wpłynie to pozytywnie na środowisko naturalne i miejmy nadzieję także na społeczeństwa XXI wieku, które (za) bardzo przyzwyczaiło się, że wszystko musi być tu i teraz - od razu! 

Zapewne poziom życia do jakiego się przyzwyczailiśmy zmieni się. W wymiarze rodzinnym warto taką sytuację wykorzystać jako szansę do przemyślenia, a może przewartościowania naszej codzienności. Dzięki temu może się okazać, że pomimo skromniejszych warunków ekonomicznych, odkryjemy i docenimy bardziej łączące nas relacje i wspólnie spędzany czas, a przez to - kto wie - może będziemy szczęśliwsi niż wcześniej? 

A może nawet stwierdzimy kiedyś, że ten przyspieszony kurs oszczędzania, w jakim uczestniczymy z naszymi dziećmi, będzie jedną z cenniejszych lekcji naszego życia, w którym nie zawsze wszystkie kartki są białe z obu stron.


Zdjęcie ilustracyjne/Pixabay.com
Fixed Bottom Toolbar