Lekcje wychowania fizycznego w domu

wfprof. Jakub Isański

Czas pandemicznych ograniczeń daje się wszystkim we znaki, a brak aktywności fizycznej jest jednym z najbardziej dotkliwych utrudnień z perspektywy rodziców dzieci w wieku szkolnym. Z drugiej strony, można w tym dostrzec okazję do kontaktu rodzic - dziecko podczas aktywności fizycznej. Wiadomo, że gra w piłkę nożną w mieszkaniu nie jest zbyt dobrym pomysłem, ale można przecież spróbować czegoś innego.

Dla rodziców dzieci w wieku szkolnym taką możliwością są wspólne spacery w miejskich parkach czy lasach. Dzięki niezliczonej ilości internetowych filmików i kanałów tematycznych, można przygotować się do takiego wyjścia, aby aktywność fizyczna była dostosowana do naszego wieku i możliwości, podobnie, jak do możliwości dzieci. Do zalet ruchu na świeżym powietrzu nie trzeba nikogo przekonywać, a wspomniane przygotowanie może mieć także bardziej systematyczny charakter i opierać się o jeden z dostępnych w Internecie planów treningowych dla biegaczy lub chodziarzy, połączony z rozgrzewką i rozciąganiem się przed i po treningu.

Oprócz aktywności w terenie, nie mniej interesujące są możliwości korzystania z różnych internetowych treningów w domu, podczas których przez kilkadziesiąt minut - znowu, zależnie od poziomu zaawansowania, wieku i potrzeb - można wykonywać ćwiczenia razem z instruktorem czy instruktorką ćwiczącymi na ekranie naszego smartfona. Takich propozycji jest mnóstwo. Można wśród nich wybierać, tworząc własne plany treningowe. Oczywiście, razem z dziećmi.

Warto przy tym pamiętać o - dość często pojawiającej się również na internetowych forach - radzie dotyczącej aktywności fizycznej: po pierwsze, nie szkodzić!


Zdjęcie ilustracyjne/fot. Agnieszka Podgórska
Fixed Bottom Toolbar