Jaki dalszy scenariusz dla pandemii?
Zdjęcie ilustracyjne: Pixabay.com

Jaki dalszy scenariusz dla pandemii?

Z nastaniem niższych temperatur i przed nadejściem jesieni powraca temat pandemii. W Polsce ilość zakażeń na przełomie czerwca i lipca wzrosła, ale póki co ministerstwo zdrowia nie rekomenduje żadnych innych zabezpieczeń poza kolejnymi dawkami szczepień (głównie dla osób starszych) oraz zakładaniem maseczek w aptekach i placówkach służby zdrowia. O tym jaki kształt przybierze jesienna odsłona pandemii w Polsce zadecyduje nie tylko ilość (i jakość) zakażeń, ale także sposób podejścia do problemu decydentów.
 

Strategie w obliczu pandemii

 
870 pexels cottonbro 3951901
 
Poszczególne kraje przyjmowały w obliczu pandemii różne strategie. Obok bardziej zdecydowanych obostrzeń dla obywateli (np. w Niemczech), były też państwa, które stosowały minimalne restrykcje. Taką drogę wybrali m.in. Szwedzi, o czym pisaliśmy w tekście „Różne podejścia w obliczu pandemii. Szwedzi poszli inną drogą”.
 

Niezaszczepieni uchodźcy z Ukrainy bez wpływu na ilość zakażeń w Polsce

Bardzo ciekawym i chyba niedostatecznie opisanym oraz zanalizowanym zjawiskiem, był całkowity brak wpływu na ilość koronawirusowych zakażeń w obliczu przybycia do Polski od końca lutego br. milionów uchodźców z zaatakowanej przez Rosję Ukrainy. Oficjalne dane podają, że szczepionych było w tym czasie zaledwie ok. 30 proc. obywateli tego kraju.
 
870 pexels anna shvets 3902884
 
Tymczasem w Polsce szczyt zakażeń (tzw. V fala) nastąpił na przełomie stycznie i lutego 2022 r., po czym ilość zakażeń zaczeła zdecydowanie spadać. W związku z tym 28 marca br. zniesiono większość pandemicznych obostrzeń, a ilość zakażeń wirusem SARS-CoV-2 na przełomie marca i kwietnia br. praktycznie przestała w naszym kraju rosnąć (zobacz wykresy). Z dniem 16 maja 2022 r. zniesiono w Polsce stan epidemii.
 

Niektóre kraje kończą z zalecaniem szczepień dzieci

Gorącą dyskusję wywołało zalecenie dotyczące szczepień dzieci. Mimo danych, że dzieci i młodzież bardzo rzadko zarażają się wirusem SARS-CoV-2, w większości krajów europejskich zalecono ich szczepienia.
 
870 vaccination 6910826 1280
 
Tymczasem ostatnio w Danii za kończono właśnie zalecanie aplikowania szczepień przeciwko COVID-19 u dzieci i młodzieży. Tamtejszy urząd ds. zdrowia nie planuje obecnie zalecać szczepień osobom poniżej 18. roku życia. Podano jednocześnie, że jeśli lekarz rodzinny uzna takie szczepienie za korzystne dla konkretnego pacjenta – na przykład osoby z obniżoną odpornością – to można będzie je przyjąć.
 
Duńczycy argumentują, że dzieci i młodzież bardzo rzadko poważnie chorują na COVID, nie ma więc istotnych korzyści z masowego podawania tej grupie wiekowej antycovidowej szczepionki.
 
Krajowi eksperci medyczni wskazują, że śmiertelność na skutek zachorowań na COVID-19 jest związana z wiekiem – i powołują się na badania i obserwacje, które udowadniają, że najbardziej na powikłania po przejściu tej choroby narażone są starsze osoby.
 
870 vaccination 6170089 1280
 
Także Austria zniosła w czerwcu br. obowiązek szczepień przeciwko COVID-19. Od jesieni szczepienia będą odbywać się tam na innych zasadach. Co ciekawe, to właśnie Austria była pierwszym krajem w Europie, który wprowadził obowiązkowe szczepienia przeciwko koronawirusowi dla wszystkich swoich obywateli (od lutego 2022 r.). Decyzja ta doprowadziła do szerokich protestów społecznych przeciwko segregacji obywateli na zaszczepionych i niezaszczepionych oraz przeciwko zmuszaniu do jego przyjmowania. Przymus szczepień zawieszono już w marcu br.
 
Austriacki szef resortu zdrowia przyznał, że przymus szczepień na COVID spowodował podziały społeczne, dzieląc rodziny i rozmaite środowiska, a do tego nie zachęcił nikogo do szczepienia.
 
870 pexels edward jenner 4033148
 
W lipcu br. sąd w Urugwaju nakazał natychmiastowe zawieszenie szczepień dzieci poniżej 13. roku życia preparatami przeciwko COVID-19. Wyrok uzasadniono potrzebą przejrzystości. Sąd chce poznać treść umów z producentami oraz skład substancji zawartych w szczepionkach.
 

Dzieci naturalnie bardziej odporne na koronawirusa

Najnowsze dane z sierpnia 2022 roku ze Stanów Zjednoczonych wskazują podobnie na bardzo małą – bliską zeru – śmiertelność w kategorii wiekowej poniżej 30 lat. Na podstawie danych z 37 krajów, przeanalizowanych przez amerykańskich naukowców, najniższe wskaźniki śmiertelności – bliskie zeru – zaobserwowano u dzieci 7-9-letnich w USA i Wielkiej Brytanii oraz 3-4-letnich w Hiszpanii.
 
 
Oprac.: wit
Źródło: dorzeczy.pl, koronawirusunas.pl
Zdjęcia: Pixabay.com, Pexels.com
 
Fixed Bottom Toolbar