Dłuższy sen ucznia to samo zdrowie
Zdjęcie ilustracyjne: Pixabay.com

Dłuższy sen ucznia to samo zdrowie

Nie wszyscy jesteśmy tzw. „rannymi ptaszkami”, lubiącymi wcześniej udać się na spoczynek i wcześnie rano wstać do pracy czy do szkoły. Dla takich osób szczególnie trudne są miesiące jesienne i zimowe. Odpowiednia ilość snu potrzebna jest zwłaszcza dzieciom i nastolatkom. Okazuje się, że nieco późniejsze rozpoczynanie lekcji w szkole wpływa na poprawę jakości nauki i zdrowie uczniów.
 

Najwcześniejsze godziny lekcyjne wprowadzone ustawowo

- Jeśli się nie wyśpisz, nie jesteś w stanie się uczyć - stwierdził Steven Lockley, neurolog z Brigham and Women’s Hospital.
 
870 pexels johnmark smith 296817
 
Latem w Kalifornii (USA) wprowadzono przełomowe przepisy określające godziny rozpoczęcia lekcji. Od 1 lipca zajęcia w publicznych liceach (high schools) nie mogą rozpoczynać się przed godz. 8:30. Natomiast uczniowie w wieku od 11-13 lat, którzy chodzą do odpowiedników polskich dawnych gimnazjów (middle schools), lekcje będą rozpoczynali nie wcześniej niż o godz. 8.
 
Kalifornia jest tu pionierem, jeśli chodzi o Stany Zjednoczone. - Jesteśmy jedynym stanem, który ustalił najwcześniejszy dozwolony czas rozpoczęcia nauki w szkołach średnich i gimnazjach - powiedziała w rozmowie z Today Lisa Lewis, dziennikarka zajmująca się rodzicielstwem i autorka książki o niewyspanych nastolatkach - „The Sleep-Deprived Teen”.
 

Ilość snu nastolatka „imperatywem zdrowia publicznego”

Dziennikarka stwierdziła, że zapewnienie nastolatkom wystarczającej ilości snu jest „imperatywem zdrowia publicznego”. - Wiemy, w oparciu o lata badań, że przejście do zdrowszych godzin rozpoczęcia zajęć jest sprawdzoną drogą do pozytywnej zmiany - dodała L. Lewis.
 
870 pexels andrea piacquadio 935742
 
Z kolei Steven Lockley, neurolog z Brigham and Women’s Hospital i profesor w Harvard Medical School, powiedział, że prawo wprowadzone w Kalifornii to duży krok w kierunku poprawy snu, jakości nauki i zdrowia dzieci.
 

Same korzyści z dłuższego snu

S. Lockley jest współautorem badania przeprowadzonego w Wielkiej Brytanii, które pokazało korzyści płynące z rozpoczęcia egzaminu o godzinie 10:00, a nie wcześniej. Naukowiec stwierdził, że dobry sen jest niezbędny dla dzieci i nastolatków, dla ich czujności i wydajności, a także dla nauki i zdrowia. - Jeśli się nie wyśpisz, nie jesteś w stanie się uczyć - powiedział Lockley.
 
Wymienił też szereg innych korzyści z dłuższego snu u dzieci i nastolatków: prawidłową gospodarkę hormonalną, poprawę zdrowia psychicznego i ogólnego stanu, co skutkuje mniejszą liczbą zwolnień lekarskich czy wypadków samochodowych w drodze do szkoły.
 
870 pexels kha ruxury 1294284
 

Badania wskazują związek snu ze zdrowiem

W USA przeprowadzono duże badanie sprawdzające związek między niedoborem snu a stanem zdrowia u dzieci. Zespół badawczy z University of Maryland przeanalizował dane na temat snu 8300 dzieci w wieku 9-10 lat, uczestniczących w projekcie badawczym Adolescent Brain Cognitive Development (ABCD).
 
- Odkryliśmy, że dzieci, które nie miały odpowiedniej ilości snu - spały krócej niż 9 godzin w ciągu nocy, na początku badania - miały mniej istoty szarej w niektórych partiach mózgu, związanych z koncentracją, pamięcią i kontrolą zachowań, niż te, które miały zdrowe nawyki dotyczące snu - powiedział dr Ze Wang, autor analizy. - Różnice te utrzymywały się jeszcze przez dwa lata. To niepokojący wynik, który sugeruje długofalowe, negatywne skutki niedoboru snu - dodał naukowiec.
 

Czy pomysł się rozpowszechni?

Lisa Lewis ma nadzieję, że przepisy, które obowiązują w Kalifornii, wprowadzą też inne stany. - Biorąc pod uwagę, że często jesteśmy wzorem dla innych stanów, mam nadzieję, że wzmocni to podobne inicjatywy w innych miejscach m.in. w Nowym Jorku i New Jersey, w których trwają już prace nad takimi projektami - powiedziała.
 
870 alarm 3122687 1280
 
Czy to dobry kierunek do zmian w Polsce? Być może jest nawet bardziej pożądany w chłodniejszym klimacie panującym w Polsce, bo należy zauważyć, że w Kalifornii, zwanej nie bez przyczyny „Słonecznym stanem” warunki pogodowe są odmienne niż w naszym kraju – jest po prostu cieplej i słoneczniej…
 
CZYTAJ TAKŻE:
 
 
 
Oprac.: wit
Źródło: RadioZET.pl
Zdjęcia: Pioxabay.com, Pexels.com
Fixed Bottom Toolbar