Dlaczego należy chronić oczy w wodzie
Zdjęcie ilustracyjne: Pixabay.com

Dlaczego należy chronić oczy w wodzie

Jeśli lubimy pływać lub nurkować w morzu, jeziorze czy basenach z chlorowaną wodą powinniśmy zadbać o ochronę oczu. W tym celu należy po prostu zawsze zakładać dobrze przylegające okulary do pływania. Bakterie i pasożyty obecne w wodzie mogą wywołać groźne choroby oczu, np. bakteryjne zapalenie spojówek czy pełzakowe zapalenie rogówki. Są na nie narażone szczególnie osoby noszące soczewki kontaktowe.
 

Uwaga na pełzakowe zapalenie rogówki

Tę ostatnią chorobę wywołują ameby. Okuliści alarmują, że pełzakowe zapalenie rogówki to coraz częstsze schorzenie, które nas dotyka.
 
Pełzakowe zapalenie rogówki to choroba trudna do leczenia, która lubi nawracać. Warto wiedzieć, jak skutecznie uchronić się przed tą infekcją i na co trzeba szczególnie uważać.
 
870 eye 2163237 1280
 

Co wywołuję tę chorobę?

Pełzakowe zapalenie rogówki wywołują pełzaki należące do rodzajów Acanthamoeba. Są to organizmy wolno żyjące. Można je znaleźć m.in. w próbkach gleby, wody, powietrza, a także w urządzeniach klimatyzacyjnych, w wodzie wodociągowej, prysznicach, urządzeniach sanitarnych, basenach kąpielowych.
 
Ta ameba ma dwie fazy rozwojowe (cysty i trofozoity) i obie są formami inwazyjnymi dla człowieka.
 

Gdzie i kiedy może dojść do zarażenia?

 
870 swim 240928 1280
 
Do zakażenia pełzakami najczęściej dochodzi w ciepłych porach roku, podczas kąpieli w różnych akwenach wodnych. Pasożyt ten może wnikać poprzez uszkodzoną skórę lub przypadkowo uszkodzoną rogówkę oka, np. podczas pracy w ziemi lub zabawy w piasku i wodzie.
Najistotniejszą i najczęstszą chorobą wywołaną przez pełzaki jest zapalenie rogówki oka – Acanthamoeba keratitis (AK). Liczba tego typu zakażeń w ostatnich latach rośnie. Pełzaki – zdaniem okulistów – stanowią już problem epidemiologiczny. Przyczyniają się do tego: globalne ocieplenie klimatu i wzrost populacji pacjentów z niedoborami immunologicznymi. 
 
Ryzyko zachorowania na pełzakowe zapalenie rogówki jest też większe u osób noszących soczewki, ale choroba ta jest w tej grupie szybciej diagnozowana niż u osób nienoszących soczewek, u których zdarza się, że choroba często jest wykrywana w zaawansowanym stadium.
Jakie są objawy tej choroby?
 

Zakażenie pełzakami może wywołać m.in.:

• nieostre widzenie,
• światłowstręt,
• silny ból oka, nieproporcjonalny do uszkodzenia rogówki,
• zaczerwienione i załzawione oczy.
W późnej fazie choroby w gałce ocznej pojawia się ropa, a wraz z postępem choroby powiększa się obrzęk rogówki.
Ważne! Pełzakowe zapalenie rogówki dotyczy zazwyczaj jednego oka.
 

Jak się diagnozuje pełzakowe zapalenie rogówki?

 
870 optometrist 91751 1280
 
Diagnostyka choroby jest utrudniona, ponieważ infekcje rogówki mogą być spowodowane przez wirusy, grzyby czy bakterie. Objawy choroby, mimo że wywołane przez różne patogeny, mogą być podobne do siebie.
 
Najczęstszą metodą diagnostyczną jest posiew wymazu lub zeskrobin rogówki na podłoże agarowe NN (non nutrient agar) pokryte bakteriami.
 
Objawy niewidoczne dla chorego, ale widoczne dla okulisty podczas badania okulistycznego, we wczesnej fazie choroby to m.in.:
 
• zapalenie rąbka rogówki,
• nacieki okołonerwowe,
• punktowe zapalenie rogówki,
• nacieki pierścieniowe.
 
Natomiast w fazie późnej najczęściej pojawiają się m.in.:
 
• zapalenie rąbka rogówki,
• nacieki pierścieniowe,
• zapalenie błony naczyniowej oka,
• utrata nabłonka.
 
Leczenie pełzakowego zapalenia rogówki jest niezwykle trudne i długotrwałe. Bardzo często następują nawroty choroby. Dlatego lepiej tej chorobie zapobiegać niż ją leczyć.
 

Jak uchronić się od zakażenia pełzakami?

 
870 swimming goggles 622591 1280
 
Pełzaki występuję wszędzie, więc kontakt z nimi jest nieunikniony. Obecnie jedynym skutecznym sposobem uniknięcia zarażenia pełzakami jest zachowanie szczególnej higieny, czystości i sterylności używanych soczewek kontaktowych. Ponadto nie zaleca się stosowania soczewek podczas kąpieli zbiornikach wodnych oraz na basenach. A jeśli nie jest to możliwe (ze względu na wadę wzroku), zaleca się stosowanie okularów do pływania, dobrze przylegających do twarzy.
 
Nie zaleca się też brania prysznica w soczewkach kontaktowych ani zakładania ich zaraz po nim, ponieważ pełzaki mogą się znajdować również w wodzie wodociągowej. Warto również stosować sztuczne łzy, ponieważ nie tylko nawilżają one gałkę oczną, ale są również czynnikiem odkażającym i zabezpieczającym przed zarażeniem.
 
Oprac.: wit
Źródło: radiozet.pl
Zdjęcia: Pixabay.com, Pexels.com
Fixed Bottom Toolbar