Udane małżeństwo
Zdjęcie: Pexels.com

Udane małżeństwo

Młodzi małżonkowie często są przekonani, że „udane małżeństwo” oznacza brak kłótni, zgodę w każdej dziedzinie wspólnego życia oraz rozumienie się bez słów. Czas i doświadczenie zazwyczaj weryfikują takie stanowisko.
 
W jaki sposób to upragnione ,,udane małżeństwo” definiują ekspertki w tej dziedzinie - żony z wieloletnim stażem małżeńskim? Poniżej przedstawiamy ich wypowiedzi.
 
Joanna, 22 lata po ślubie: - Czuję się szczęśliwa w związku, ponieważ czuję się ważna, mam zaufanie i poczucie bezpieczeństwa. Lubimy z mężem spędzać czas razem, tęsknimy za sobą, nawet na co dzień. Jesteśmy dla siebie nawzajem wsparciem, bo każdy czasem ma trudniejsze chwile czy problemy do rozwiązania. Ta wzajemna troska powoduje, że czujemy się kochani. Po 22 latach małżeństwa wyszłabym za mąż za mojego męża jeszcze raz!
 
870 bride 2470856 1280

Ważna też jest bliskość - emocjonalna i fizyczna, poczucie, że nadajemy na tych samych falach. Nawet gdy się kłócimy, to po to, aby wyrzucić z siebie emocje, usłyszeć wzajemne żale i wspólnie szukać rozwiązania. Czasami to trwa, ale w końcu tęsknota za miłością pozwala się dogadać.
 
Dorota, 17 lat po ślubie: - Dla mnie udane małżeństwo to takie, w którym małżonkowie mówią sobie codziennie TAK. Takie samo TAK, jak to wypowiedziane w dniu ślubu.
 
Basia, 17 lat po ślubie: - Według mojej subiektywnej definicji, udane małżeństwo jest wtedy, gdy kobieta i mężczyzna codziennie starają się razem piec swoją codzienność jak pachnący domowy chleb według przepisu: duża miska zaangażowania, szczypta wspólnej pasji, szklanka uśmiechu i pogody ducha, garść czułości i świeżej troski, 4 łyżki wzajemnego szacunku, 7 łyżeczek wyrozumiałości, pół kostki dobrze wyrośniętej pokory i kilka dobrych rad. Wszystko to należy dobrze wymieszać i równomiernie rozłożyć na całe życie. Wypiekać koniecznie w dobrze nagrzanej Wielkiej Miłości. Słuchać, rozmawiać, patrzeć. Byłoby idealnie gdybyśmy korzystali z tego przepisu codziennie.
 
870 couple 5608609 1280
 
Kasia, 16 lat po ślubie: - Dobre małżeństwo zaczyna się od momentu wyboru odpowiedniej osoby. Ważne by nie mieć żadnych wątpliwości, że to jest właśnie ten człowiek. A potem, już w małżeństwie - mieć dla siebie nawzajem czas. Relacja to czas. Ważne, żeby nie zapominać, że najważniejszą osobą w mojej rodzinie jest dla mnie mój współmałżonek - nie najmłodsze dziecko i nie moja mama. W udanym małżeństwie trzeba rozmawiać codziennie, chodzić spać o tej samej porze, odstawić telefony, pobyć razem, choćby tylko czytając obok siebie, pijąc razem herbatkę z melisy i opowiadając sobie o całym dniu. Nam to się sprawdza.
 
Aleksandra, 15 lat po ślubie: - Udane małżeństwo jest wtedy, gdy dzieci, patrząc na relację swoich rodziców mówią: też tak chcę!
 
Oliwia, 14 lat po ślubie: - Dla mnie udane małżeństwo to takie, które razem pokonuje przeszkody i razem się cieszy. To wspólna kawa, gdy tylko nadarzy się okazja. Związek jest dobry, gdy między małżonkami jest bezgraniczne zaufanie i świadomość, że w każdej sytuacji mogą liczyć na ukochaną osobę. Udane małżeństwo jest zawarte pomiędzy najlepszymi przyjaciółmi, którzy codziennie podejmują decyzję, że chcą trwać razem na zawsze.
 
870 pexels yan krukov 5216262
 
Agata, 13 lat po ślubie: - Udane małżeństwo to jedność mimo różnic, to przestrzeń do rozwoju dla obu osób, to droga do świętości (to chyba niezależnie - udane czy nieudane), to relacja miłości, wsparcia, zaufania i wiary w drugiego człowieka, to jasne priorytety, świadome życie i dobre decyzje, to projekt, którym warto zarządzać wspólnie i osobiście każdego jednego dnia, aż śmierć nas nie rozłączy.
 
Monika, 13 lat po ślubie: - Udane małżeństwo to dla mnie związek dwóch zaprzyjaźnionych osób, które darzą się zaufaniem, wzajemną troską, wielką miłością oraz mają czas na rozmowę i wspólną modlitwę. Miłość wyrażają poprzez drobne gesty i czułe słowa. Pamiętają o sobie w codzienności, a nie tylko od rocznicy do rocznicy.
 
Daria, 10 lat po ślubie: - Udane małżeństwo jest wtedy, gdy lubimy spędzać czas ze sobą nawzajem i ten czas nas cieszy - z każdym rokiem coraz bardziej.
 
870 pexels nicole michalou 5779180
 
O definicję udanego małżeństwa zapytałam też Maję Mazur, mediatorkę w fundacji Każdy Ważny. Oto jej odpowiedź:
 
- Udane małżeństwo to takie, które umie powiedzieć przepraszam, dziękuję, jestem Ci wdzięczna, kocham Cię, żałuję, wybaczam, jesteś moją radością. Nie wolno zapominać o żadnym z tych słów - każde służy temu, żeby lepiej poznać siebie nawzajem.
 
- W udanym małżeństwie, jesteśmy ze sobą nawzajem autentyczni, szczerzy, otwarci na to, żeby widzieć drugiego człowieka jako tego, który chce dla nas jak najlepiej - mimo, że jemu, tak jak i mi, nie zawsze się to udaje.
 
- W dobrej relacji cała paleta emocji jest ok - dla mnie i dla mojego współmałżonka, bo każde z uczuć jest częścią nas i tego co razem budujemy.

- Lubię myśleć, że udany związek to jest coś, co się nie kończy i nie ma jednej definicji.
 
870 KADR Maja Mazur 2022 12 20


Więcej o udanym małżeństwie w rozmowie z Mają Mazur.
 
 
Wypowiedzi zebrała: Aleksandra IRLA
 
 
OGLĄDAJ TAKŻE:
 
 
 
 
Fixed Bottom Toolbar