Rząd przedstawił założenia Polskiego Ładu. Zawarł tam rozwiązania skierowane do rodzin. Jakie mają znaczenie? O komentarz poprosiliśmy Marka Grabowskiego, socjologa, prezesa Fundacji Mamy i Taty, właściciela Pracowni Badawczej Social Changes. Przytaczamy jego opinię.

- Koncepcja Polskiego Ładu pozytywnie zaskoczyła mnie swoim rozmachem. Jest to propozycja bardzo kompleksowa, odpowiadająca na wyzwania post pandemicznej rzeczywistości.

- Warto odnotować rozwiązania wzmacniające rodzinę i ukierunkowane na politykę pronatalistyczną. Wymieniłbym tutaj przede wszystkim 12 tysięcy złotych na drugie i kolejne dziecko. To bardzo ważne, gdyż pozwoli rodzicom na zakup niezbędnych produktów dla dzieci oraz wykorzystanie na opiekę nad dzieckiem.
- Bardzo cieszy mnie możliwość stawiania domów bez pozwolenia. 70 m2 plus taras to powierzchnia, która pozwoli na start młodym ludziom, unikając zbędnej biurokracji. Rozwiązanie to powinno przyczynić się również do spadku cen mieszkań.

- Zerowy PIT dla osób do 26 roku życia oraz stopa wolna od podatku wynosząca 30 tys. złotych to również rozwiązania wspierające zwłaszcza ludzi młodych, na życiowym starcie.

- Osobiście cieszę się z polityki tożsamościowej. W dobie federalizacji to bardzo ważne, abyśmy wzmacniali naszą świadomość narodową. Trzy godziny historii tygodniowo to duży krok naprzód, aby młodzież lepiej rozumiała teraźniejszość przez pryzmat przeszłości. Raduje mnie również zapowiedź odbudowy Pałacu Saskiego.

- Myślę, że Polski Ład daje Polsce olbrzymią szansę na głęboką modernizację, poprawę sytuacji demograficznej oraz zachowanie naszej narodowej tożsamości.

Oprac. el, wt

Zdjęcie: Archiwum MG