Miłość to nie jest wyłącznie uczucie - miłość to decyzja
Zdjęcie ilustracyjne: Pixabay.com

Miłość to nie jest wyłącznie uczucie - miłość to decyzja

Aleksandra Irla

Gdy związek przestaje dawać poczucie wszechogarniającego szczęścia, harmonii i radosnej euforii, wielu małżonków stawia sobie pytanie: czy trudne emocje oznaczają, że nasza miłość umarła? Czy miłość to wyłącznie uczucia lub wyłącznie decyzja? Niech na to pytanie odpowiedzą specjaliści od miłości, zwłaszcza tej małżeńskiej, przypieczętowanej naszą przysięgą, a często również Bożym błogosławieństwem.
 
870 groom 886844 1280
 
Dr. Jacek Pulikowski*, ekspert od tematyki rodzinnej, opowiedział kiedyś historyjkę o starszym panu, którego w dniu 50. rocznicy ślubu zapytano, czy nigdy nie myślał o tym, żeby się rozwieść? Odpowiedź staruszka brzmiała:” - Rozwieść się, odwołać złożoną obietnicę miłości - nigdy. Ale czy miałem ochotę zamordować żonę - bardzo często.” Tą historyjką dr. Pulikowski obrazowo przedstawia różnicę pomiędzy zmiennością uczuć a decyzją o miłości.
 
Rozmowę z dr Jackiem Pulikowskim przeczytasz TUTAJ.
 
W wypowiedziach ekspertów powtarza się argument: gdyby miłość była wyłącznie uczuciem – nie moglibyśmy jej sobie nawzajem ślubować, złożyć przyrzeczenia, że będziemy kogoś kochać do końca życia, na dobre i na złe, w zdrowiu i w chorobie. Uczucie jest czymś tak zmiennym i tak bardzo poza naszym wpływem, że nawet samemu sobie, mimo wielkiej chęci, nie możemy przysiąc, że zawsze będziemy czuli np. radość. Tymczasem miłość małżeńska, czego przykłady na szczęście ciągle jeszcze widzimy wkoło - jest i jest trwała.
 
870 couple 3113574 1280
 
Szczególnie poruszająca, również dla obserwujących z boku, jest miłość starszych ludzi odwiedzających współmałżonka w hospicjach. Jeden z takich przykładów odnajdujemy w książce-świadectwie Marty Przybyły ,,I dam Wam serce nowe”. Oto fragment: ,,Częściej jest niż go nie ma. Przy niej. W hospicjum. Nie widać śladu poświęcenia. Widać miłość. Szczerą, prostą, oczywistą i naturalną. Mają około sześćdziesięciu lat. (…) To jest miłość, taka, za którą trzeba tęsknić, dla której warto oszaleć. Oni są jednym. Ciałem, sercem, wszystkim. Zaciera się granica. Mistrzostwo świata w wypełnieniu przysięgi małżeńskiej. Bezinteresownie, ofiarnie i mimo wszystko. Dopóki śmierć nie rozłączy...”.
 
Przypominają się tu słowa św. Jana Pawła II: ,,Miłość nie oznacza emocjonalnego przemijania czy chwilowego oczarowania, ale wyraża wolę i odpowiedzialną decyzję związania się całkowicie na dobre i na złe.”
 
870 people 2585510 1280
 
Decyzję woli jako istotny element miłości podkreślał też amerykański psychiatra Morgan Scott Peck*. W jednej ze swoich książek napisał: “Prawdziwa miłość ma naturę wolicjonalną, a nie emocjonalną. Osoba autentycznie miłująca kocha, bo tak postanowiła. Nakłada na siebie więzy miłości niezależnie od uczuć”.
 
Równolegle do głosów bardzo mocno akcentujących w miłości element woli, słychać też, miłe dla uszu, docenienie wagi uczuć. Mówił o tym m.in. brat dr Piotr Zajączkowski OFMCap*, twórca i moderator Weekendów Małżeńskich: „Miłość jest postawą, decyzją woli, a nie samym uczuciem”.
 
W podobnym duchu wypowiadał się ks. dr. Piotr Pawlukiewicz*: ,,Miłość to jest wybór. To nie jest tak, jak to czasami panowie mówią, że szedłem ulicą, zobaczyłem dziewczynę i mnie trafiło. Zakochałem się do szaleństwa. (…) Uczucia też tam grają rolę, ale ostatecznie to jest decyzja woli. Ja, to nie są moje uczucia - ja to jest moja decyzja. (…) Miłość bywa miła i przyjemna, ale często do miłości prowadzi krzyż, o tym mówi Kościół. I chyba każda mama, która dobrze wychowała syna i dobrze wychowała córkę, mogłaby opowiedzieć, ile w tym było samozaparcia.”
 
870 pexels orione conceição 2983449
 
Pielęgnowanie miłości w związku - nie polega tylko na otoczeniu troską relacji ze współmałżonkiem. Polega ona również na pracy nad samym sobą, nad swoją zdolnością do kochania. Bardzo ciekawie pisał o tym Erich Fromm*, nieżyjący już niemiecki filozof i psychoanalityk, w swojej książce ,,O sztuce miłości”. Autor o uczuciach i miłości napisał tam: ,,Gdyby miłość była wyłącznie uczuciem, nie byłoby podstawy do obietnicy do¬zgonnej wzajemnej miłości. Uczucie przychodzi i może odejść. Skąd mogę wiedzieć, czy pozostanie ono na zawsze, skoro w mój akt nie jest włączony ani osąd, ani decyzja?”
 
W trosce o codzienne rozpalanie uczucia miłości oraz w wytrwanie w decyzji o miłości niech towarzyszą nam słowa Ericha Fromma: „Bez miłości ludzkość nie mogłaby istnieć ani jednego dnia.”

* Dr Jacek Pulikowski - ekspert od tematyki rodzinnej; autor wielu publikacji, w tym poczytnych książek poświęconych budowaniu dobrej, mocnej rodziny; wieloletni doradca rodzinny, prelegent na spotkaniach z młodzieżą, narzeczonymi, małżeństwami, nauczycielami, kapłanami. Prywatnie mąż, ojciec, teść i dziadek.
 
* Erich Fromm - filozof, socjolog, psychoanalityk, urodzony w Niemczech, zmarły w Szwajcarii, nazywany ojcem humanistycznej psychoanalizy. Autor m.in. książki ,,O sztuce miłości”.
 
* Morgan Scott Peck - amerykański psychiatra, autor wielu książek w tym m.in. bestsellera ,,Drogą mniej uczęszczaną. Nowa psychologia miłości, tradycyjnych wartości i rozwoju duchowego”. Nazywany twórcą nowej psychologii miłości.
 
* Br. dr Piotr Zajączkowski OFMCap – kapucyn, doradca psychologiczny i małżeński. Pomysłodawca fundacji ,,Kurs na miłość". Pomysłodawca i moderator stacjonarnych Weekendów Małżeńskich oraz kursów online i webinarów dla par.
 
* ks. dr Piotr Pawlukiewicz - polski duchowny katolicki, dr teologii pastoralnej, popularny duszpasterz akademicki, ceniony rekolekcjonista, autor książek.
 
CZYTAJ TAKŻE:
 
 
Zdjęcia: Pixabay.com, Pexels.com
 
OK Baner 790x105 Zakonczenie artykułu 2022 2x
Fixed Bottom Toolbar