child 1051288 1280Dr hab. Jakub Isański, socjolog, ekspert Polskiego Forum Rodziców, był gościem programu „Kluczowy Temat” w Radiu Poznań. Rozmowa dotyczyła zagadnienia tzw. VIP-sierot, czyli dzieci zapracowanych, najczęściej bogatych rodziców, które wychowywane są przez opiekunki czy babcie, biorą udział w dziesiątkach zajęć pozalekcyjnych i na ogół są… bardzo samotne. O takich dzieciach - choć mają zapewnione atrakcje i dba się o ich edukację - można właściwie powiedzieć, że zostały porzucone przez rodziców, którzy większość czasu spędzają w pracy.

Czy VIP-sieroty to poważny problem społeczny? Czy brak rodziców w codziennym życiu dzieci wpłynie na ich rozwój? Jakie konsekwencje będą w związku z tym ponosiły już jako dorosłe osoby? I czy można temu zaradzić? Czy jest możliwe, żeby rodzice mniej czasu poświęcali pracy zawodowej a więcej dzieciom?

„Przede wszystkim należy sobie odpowiedzieć na pytanie po co to robimy, jakie są priorytety; czy chcę mieć więcej sukcesów życiowych, do czego chcę być bardziej przywiązany i prędzej czy później bardziej zadowolony, jak patrzę na swoje życie czy sytuację np. zawodową…” – mówi w programie prof. Isański. I dalej: „Może jednak dałoby się to jakoś tygodniowo zbilansować czy w miesięcznym układzie, gdzie ten czas w dni wolne czy dłuższe weekendy, czy w wakacje spędzać przede wszystkim z bliskimi i z dziećmi, a nie przy dodatkowych zadaniach, kursach, szkoleniach, konferencjach itp.”

Całość rozmowy do wysłuchania tutaj.


Zdjęcie ilustracyjne/Pixabay.com