Tegoroczna rekrutacja do szkół ponadpodstawowych przebiegła znacznie spokojniej, niż ta w ubiegłym roku. Szkołom udało się przygotować więcej miejsc dla uczniów, wobec czego nie doszło do takiej sytuacji, że kilka tysięcy młodzieży nie znalazło się z braku miejsc w żadnej szkole, jak to się stało rok temu. Specjaliści zbadali, jakie rodzaje szkół i jakie specjalności wybierali tegoroczni absolwenci szkół podstawowych, którzy wkrótce rozpoczną edukację w nowych placówkach.

 
870 Dzialaj z nami
 

Liceum, technikum czy szkoła branżową - co najczęściej wybierali uczniowie?

Jakie więc były trendy w wyborach kierunków i zawodów podczas rekrutacji do szkół średnich? Zgodnie z danymi zebranymi przez system VULCAN, 44 proc. kandydatów zdecydowało się na wybór liceum ogólnokształcącego.
 
Niewiele mniej, bo 43 proc. postawiło na technikum, podczas gdy jedynie 13 proc. wybrało szkołę branżową I stopnia.
 
870 pexels ivan samkov 5676667
 

Technik informatyk najpopularniejszym zawodem

W trakcie rekrutacji do szkół 2023/2024 wśród kandydatów preferujących technika na pierwszym miejscu znalazł się technik informatyk, który przyciągnął 11 proc. ankietowanych. Kolejno – technik logistyk (9 proc.) oraz technik programista (7 proc.), które także cieszyły się znacznym zainteresowaniem. W zestawieniu najmniej popularnych zawodów w technikach widoczne są takie pozycje jak technik procesów drukowania, technik procesów introligatorskich oraz technik przeróbki kopalin stałych.
 
870 pexels михаил ковалевский 12197311
 
W szkołach branżowych najpopularniejsza jest klasa wielozawodowa. W przypadku szkół branżowych I stopnia aż 37 proc. kandydatów zdecydowało się na wybór takiej klasy. Wśród najczęściej wybieranych zawodów w tej kategorii znalazł się:
- mechanik pojazdów samochodowych (15 proc. ankietowanych),
- kucharz (8 proc.),
- fryzjer (7 proc.).
 
Mniej licznie wybierane zawody w szkole branżowej I stopnia to kaletnik, mechanik precyzyjny, operator maszyn i urządzeń do robót ziemnych i drogowych oraz operator maszyn leśnych.
 

Kierunki z branży technologicznej w czołówce

 Wiać, że kierunki w technikach związane z obszarem IT, jak technik informatyk czy technik programista cieszą się dużą renomą wśród młodzieży, odzwierciedlając dynamiczny rozwój branży technologicznej – zauważają eksperci z zakresu edukacji.
 
870 KADR pexels andy barbour 6683895
 
Z drugiej strony, niewielka popularność pewnych zawodów, takich jak mechanik precyzyjny czy operator maszyn leśnych może wynikać z mniej widocznej ścieżki kariery czy niewystarczających informacji na temat potencjalnych perspektyw zawodowych w tych dziedzinach. Ważne jest, aby młodzi ludzie mieli dostęp do rzetelnej wiedzy o różnorodnych możliwościach zawodowych, co pozwoli im podejmować świadome decyzje zgodne z ich zainteresowaniami i umiejętnościami – podsumowują eksperci przeprowadzający badanie.

 

Oferta szkół powinna dostosować się do oczekiwań młodzieży

Zauważają też, że powyższe informacje mogą być istotną wskazówką dla szkół. Analiza tych trendów może być cennym narzędziem dla placówek edukacyjnych oraz służyć jako punkt odniesienia dla działań mających na celu dostosowanie oferty edukacyjnej do potrzeb i oczekiwań młodzieży, a także dla rozwijania dziedzin zawodowych, które obecnie pozostają mniej popularne.
 
Tegoroczny nabór do szkół ponadpodstawowych uwidocznił wyraźne trendy w wyborze kierunków i zawodów, które ukazują preferencje młodych osób planujących swoją przyszłość zawodową.
 
Oprac.: wit
Źródło: Strefa Edukacji
Zdjęcia: Pixabay.com, Pexels.com
 
CZYTAJ TAKŻE:
 
 
870 Dzialaj z nami