Rozpoczęły się egzaminy maturalne

maturaPonad 270 tys. młodych ludzi po długiej przerwie pojawiło się 8 czerwca br. w szkołach, żeby napisać swój pierwszy maturalny egzamin.

„Zgodnie z ogłoszonym terminarzem część pisemna rozpocznie się 8 czerwca - można przeczytać na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej - natomiast część ustna będzie trwała od 15 do 29 czerwca (oprócz 21 i 28 czerwca), z zastrzeżeniem że część ustna jest przeprowadzana wyłącznie dla zdających, którzy muszą przedstawić wynik uzyskany z egzaminu w części ustnej w postępowaniu rekrutacyjnym na uczelnię zagraniczną”.

Szczegóły dotyczące organizacji i harmonogramu tegorocznych matur dostępne są tutaj

W związku z ogłoszonym w Polsce stanem epidemii tegoroczne matury nie tylko odbywają się z opóźnieniem, nie tylko mają formę wyłącznie pisemną, ale także przeprowadzane są w szczególnym reżimie sanitarnym. Specjalne wytyczne w tej sprawie zostały - ogłoszone wspólnie przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, Ministerstwo Edukacji Narodowej i Głównego Inspektora Sanitarnego - zakładają m.in., że na terenie szkoły trzeba mieć zakryte usta i nos, a maseczki można zdjąć wyłącznie po zajęciu swojego miejsca na sali egzaminacyjnej. Poza tym, czekając na wejście na salę niezbędne jest zachowywanie dystansu między osobami (co najmniej 1,5 m). Tylko podczas pisania egzaminu nie trzeba mieć założonej maseczki.

Wyniki matur będą znane 11 sierpnia br.

Przypomnijmy, że ekspert Polskiego Forum Rodziców, dr Krzysztof Szwarc, przeprowadził badania ankietowe "Koronawirus a matura", z któych wynika m.in., że przełożenie terminu matury i sposób jej przeprowadzenia w warunkach zagrożenia epidemiologicznego są powodem dodatkowego stresu nie tylko dla samych maturzystów, ale również dla ich rodziców. Jak napisał dr Szwarc w artykule podsumowującym badania: "W wielu przypadkach [rodzice] wykazują duże zainteresowanie przygotowaniami swoich dzieci do tego jakże ważnego wydarzenia. I (...) też przeżywają tę wyjątkową sytuację". 


Zdjęcie ilustracyjne/Pixabay.com


Fixed Bottom Toolbar