Kącik Rodzica zagościł w wielkopolskim kuratorium

Kącik Rodzica zagościł w wielkopolskim kuratorium

Kuratorium Oświaty w Poznaniu uruchomiło na swojej stronie społecznościowej Kącik Rodzica. Co tydzień znajdują się tam informacje dotyczące wartości, które kuratorium pragnie upowszechniać, ilustrowane tekstami literackimi, sentencjami do rozważenia, zagadnieniami filozoficznymi.

Kącik Rodzica skierowany jest zarówno do rodziców i dzieci. Ma za zadanie zwrócenie ich uwagi na pewne tematy, ważne z punktu widzenia edukacji i kultury osobistej, ale także istotne w szerszym wymiarze. Jednocześnie proponowana jest rozmowa rodzica z dzieckiem dotycząca poruszanych w Kąciku zagadnień.

Skąd wziął się pomysł i jak jest realizowany
O pomyśle, idei powstania i działaniu Kącika Rodzica opowiada jego autorka Magdalena Miczek rzecznik prasowy Kuratorium Oświaty w Poznaniu:

- Głównym powodem utworzenia „Kącika Rodzica” była potrzeba zwrócenia uwagi na wartości, które odgrywają niezwykle istotną rolę w wychowaniu dziecka, tworzą bowiem jego fundament, na którym każdy z nas buduje konstrukcję swojego życia. Chodzi o pojęcia takie jak: przyjaźń, rodzina, nauka, autorefleksja, odpowiedzialność, kultura języka, lojalność, wytrwałość, więzi - ich znaczenie i przydatność na co dzień.
 
- Chcieliśmy przede wszystkim zachęcić rodziców, którzy są pierwszymi nauczycielami swoich dzieci i ich największym autorytetem przez wiele lat, by podejmowali rozmowy na tematy na pozór proste i oczywiste, ale też dzisiaj mało popularne, trochę zapomniane, a zdarza się też, że nieco wypaczone.
 
- Chcieliśmy również dać rodzicom narzędzia, te trzy powody po co…? ponieważ to do nich dzieci przychodzą z najtrudniejszymi pytaniami i wątpliwościami, i czasami po prostu brakuje argumentów.
 
Dorosły też skorzysta
Cykl jest też pomyślany jako oferta dla samych rodziców.

- Kącik Rodzica to również okazja dla nas dorosłych, by samemu zatrzymać się na chwilę, zastanowić i odświeżyć swój własny system wartości – mówi Magdalena Miczek. - Cykl ukazuje się co tydzień, w piątek na profilu Kuratorium Oświaty w Poznaniu. Każdy temat, z kilkoma wyjątkami, przedstawiony jest w trzech częściach, by dać możliwość nie tylko znalezienia czasu na chwilę refleksji, rozmowy, ale też punkty zaczepienia do prowadzenia wspólnych, rodzinnych dyskusji – dodaje.
 
Zaplanowane tematy
Co zatem pojawi się w Kąciku Rodzica w najbliższym czasie?
 
- Najbliższa tematyka dotyczy relacji międzyludzkich i więzi, czyli po co zwolnić, by znaleźć czas i cierpliwość do budowania więzi i do czego jest nam potrzebna mocna relacja z drugim człowiekiem – wyjaśnia Magdalena Miczek.
 
Autorce cyklu zależy, by trafił do jak najszerszego kręgu zainteresowanych odbiorców. Nie jest to łatwe w dobie powszechnego zamieszczania różnorakich treści w przestrzeni internetowej, gdzie prawdziwie wartościowe propozycje muszą walczyć o odbiorców z zalewem nieistotnych, a nawet szkodliwych przekazów.
 
- Chcielibyśmy, by nasz Kącik Rodzica był podawany dalej, by dotarł do jak najszerszego grona rodziców, nauczycieli, a poruszane w nim tematy stawały się pretekstem do wspólnego spędzania czasu, rozmów z dziećmi, rodzinnych dyskusji – podsumowuje Magdalena Miczek.
 
Co się ukazało do tej pory
Dotąd w Kąciku Rodzica ukazały się następujące tematy, które można znaleźć pod poszczególnymi linkami:
 
 
Temat 3 – Po co człowiekowi autorefleksja i do czego jest na potrzebna
w dzisiejszym, tolerancyjnym i liberalnym świecie?
1. https://www.facebook.com/kopoznanpl/posts/182427110319481
2. https://www.facebook.com/kopoznanpl/posts/186782246550634
3. https://www.facebook.com/kopoznanpl/posts/191008662794659
 
 
 
Temat 6 - Po co dbać o kulturę języka i do czego potrzebna nam jest umiejętność ładnego posługiwania się językiem polskim?
1. https://www.facebook.com/kopoznanpl/posts/204233714805487
2. https://www.facebook.com/kopoznanpl/posts/208264921069033
3. https://www.facebook.com/kopoznanpl/posts/211860007376191
 
Temat 7 - Po co zwolnić, by znaleźć czas i cierpliwość do budowanie więzi i do czego jest nam potrzebna mocna relacja z drugim człowiekiem?
1. https://www.facebook.com/kopoznanpl/posts/216623160233209
 
(wt)

Źródło: Kuratorium Oświaty w Poznaniu, facebook.com/kopoznanpl/
Zdjęcie ilustracyjne: Pixabay.com
Fixed Bottom Toolbar